Američke vlasti sumnjaju da su ruski hakeri koristili Kaspersky AV za špijuniranje

Vesti, 09.10.2017, 10:00 AM

Američke vlasti sumnjaju da su ruski hakeri koristili Kaspersky AV za špijuniranje

Amečka vlada zabranila je državnim federalnim institucijama da koriste antivirusni softver ruske kompanije Kaspersky Lab zbog straha da bi mogle biti špijunirane. Ova odluka je doneta iako nije bilo dokaza koji bi opravdali taj strah.

Međutim, tu se priča ne završava. Američki Wall Street Journal objavio je članak u kom se tvrdi da su hakeri koje je finansirala država ukrali poverljive dokumente američke Nacionalne bezbednosne agencije (NSA) pomoću programa koji proizvodi Kaspersky Lab.

Za sada nema potvrde da li su tvrdnje koje je izneo WSJ tačne, a članak čak i ne dokazuje da je u to umešana kompanija Kaspersky Lab.

"Kao privatna kompanija, Kaspersky Lab nema neprimerenih veza sa bilo kojom vladom, uključujući i Rusiju, i jedini zaključak je da je Kaspersky Lab izgleda uhvaćen usred geopolitičke borbe", kaže se u saopštenju kompanije.

Neko ko radi za američku NSA, a čiji identitet nije otkriven, navodno je preuzeo poverljive dokumente sa vladinih sistema i prebacio ih na kućni računar, čime je prekršio poznate sigurnosne procedure.

Citirajući neimenovane izvore, WSJ navodi da je napadnuti računar koristio Kaspersky antivirus, isti program koji je američko Minstarstvo za unutrašnju bezbednost zbog straha od špijuniranja nedavno zabranilo na svim računarima koji pripadaju državnim institucijama.

Poverljivi dokumenti koji su ukradeni sadržali su detalje o tome kako NSA upada u strane kompjuterske mreže u toku špijunskih operacija, kao i kako agencija brani svoje sisteme od sajber napada.

Iako uloga Kaspersky Laba u tome nije jasna, američki zvaničnici misle da je skeniranje računara softverom ruske kompanije pomoglo ruskim hakerima da identifikuju fajlove sa poverljivim informacijama.

U odgovoru na članak WSJ, Jevgenij Kasperski, direktor kompanije Kaspersky Lab je rekao da WSJ "nije pružio nikakav dokaz koji potkrepljuje učešće kompanije u navodnom incidentu."

Nije poznato ni kako su fajlovi ukradeni, ali pretpostavka je da je tome pomogla praksa antivirusa da otprema sumnjive fajlove na server kompanije u Rusiji, što je možda omogućilo ruskoj vladi da pristupi podacima.

Druga mogućnost je da su ruski hakeri ukrali poverljive podatke koristeći ranjivost u Kaspersky Lab softveru instaliranom na napadnutom sistemu.

"Ako pretpostavimo da je to tačno da su ruski hakeri iskoristili slabost u našim proizvodima instaliranim na računaru jednog od naših korisnika, i da su vladine agencije zadužene za zaštitu nacionalne bezbednosti znale za to, zašto to nisu prijavile nama?", zapitao se Kasperski.

"Mi ispravljamo najozbiljnije greške u roku od nekoliko sati; zašto onda ne bismo svet učinili malo bezbednijim prijavljujući ranjivost? Ne mogu ni da zamislim etičko opravdanje za to", kaže Kasperski.

Kompromitovanje poverljivih fajlova NSA desilo se 2015. godine, ali je otkriveno tek naredne godine. Nije jasno da li je ovaj incident nekako povezan sa napadom grupe Shadow Brokers koja je objavila hakerske alate NSA.


Prijavite se na našu mailing listu i primajte najnovije vesti (jednom dnevno) putem emaila svakog radnog dana besplatno:

Izdvojeno

Bluetooth ranjivosti: Hakeri vas mogu prisluškivati preko vaših slušalica

Bluetooth ranjivosti: Hakeri vas mogu prisluškivati preko vaših slušalica

Istraživači iz nemačke kompanije ERNW su na konferenciji o bezbednosti TROOPERS u Nemačkoj otkrili tri ozbiljne ranjivosti u čipovima popularnih ... Dalje

Kad korisnici sami instaliraju malver: dramatičan porast ClickFix napada

Kad korisnici sami instaliraju malver: dramatičan porast ClickFix napada

U poslednjih šest meseci zabeležen je dramatičan porast nove vrste sajber napada koji se ne oslanja na ranjivosti u softveru, već na ljudske slabo... Dalje

Microsoft najavio produžetak podrške za Windows 10 za godinu dana

Microsoft najavio produžetak podrške za Windows 10 za godinu dana

Microsoft je konačno potvrdio ono što su mnogi priželjkivali - Windows 10 će i dalje dobijati bezbednosna ažuriranja (Extended Security Updates, ... Dalje

Napadi na WordPress sajtove: novi malver krade kartice i lozinke

Napadi na WordPress sajtove: novi malver krade kartice i lozinke

Istraživači iz Wordfence-a otkrili su sofisticiranu kampanju usmerenu na WordPress sajtove. Na prvi pogled, lažni dodatak (plugin) nazvan „Wo... Dalje

Mocha Manakin: Novi napad koji počinje jednostavnim copy-paste trikom

Mocha Manakin: Novi napad koji počinje jednostavnim copy-paste trikom

U digitalnom svetu gde svaka sumnjiva poruka može otvoriti vrata za kompromitovanje sistema, pojavila se nova sajber pretnja, nazvana Mocha Manakin. ... Dalje