Američko tužilaštvo podiglo optužnicu protiv sedam iranskih hakera
Vesti, 25.03.2016, 01:00 AM

Američko tužilaštvo podiglo je optužnicu protiv sedmorice hakera povezanih sa iranskom vladom zbog DDoS napada na 46 američkih banaka i finansijskih institucija, saopštilo je američko Ministarstvo pravde na konferenciji za medije održanoj juče ujutro u Vašingtonu.
Jedan od hakera je optužen za hakovanje SCADA sistema male brane u Njujorku. On je radio za iransku Revolucionarnu gardu, elitnu vojnu organizaciju iranskih oružanih snaga. Ministarstvo nije preciziralo da li je garda komandovala napadima, ali je istaklo da su hakeri delovali u ime iranske vlade, pa i u ime Islamske revolucionarne garde.
U optužnici koja je otpečaćena juče nalaze se imena sedam Iranaca: Ahmed Fati, Hamid Firozi, Amin Šokohi, Sadeh Ahmadzadegan, Omid Gafarania, Sina Keisar i Nader Saidi.
Ovo je drugi put da američke vlasti zvanično optuže pojedince povezane sa vladom druge države za remećenje rada državne infrastrukture. DDoS napadi na banke sprečili su klijente da pristupaju svojim računima i koštali banke desetine miliona dolara koliko je utrošeno na pokušaje da se zaustave napadi.
U optužnici se navodi da dvojica optuženih rade za dve iranske firme koje se bave kompjuterskom bezbednošću, ITSec i Mersad Co, koje finansira iranska milicija.
“Ovo nije običan kriminal, već proračunati napadi grupa povezanih sa iranskom Islamskom revolucionarnom gardom, planirani da nanesu štetu Americi i njenom narodu”, rekao je američki tužilac Prit Barara. “Mi sada živimo u svetu u kome razorni napadi na naš finansijski sistem, našu infrastrukturu, i naš način života mogu biti pokrenuti iz bilo kog mesta u svetu, klikom miša.”
Prošle godine američko Ministarstvo pravde je prvi put optužilo pet oficira kineske Narodnooslobodilačke armije za hakovanje američkih kompanija i krađu intelektualne svojine. Kao i u tom slučaju, i u ovom optuženi ne žive u SAD, što znači da su male šanse da će se ikada naći pred američkim sudom. Optužnica je i u jednom i u drugom slučaju poruka koju šalju američke vlasti.
Iran nikada neće izručiti optužene, ali ako se neko od njih ikada nađe u inostranstvu, postoji mogućnost da bude uhvaćen i izručen SAD.
“Svet je mali, a naše pamćenje dugo”, rekao je direktor FBI Džejms Komi koji je takođe bio prisutan na konkerenciji za medije. “Bez obzira na to gde se hakeri nalaze i bez obzira koliko se trudili da sakriju svoj identitet, mi ćemo naći način da probijemo taj štit i identifikujemo ih. To je poruka ovog slučaja”, zaključio je Komi.

Izdvojeno
Bluetooth ranjivosti: Hakeri vas mogu prisluškivati preko vaših slušalica

Istraživači iz nemačke kompanije ERNW su na konferenciji o bezbednosti TROOPERS u Nemačkoj otkrili tri ozbiljne ranjivosti u čipovima popularnih ... Dalje
Kad korisnici sami instaliraju malver: dramatičan porast ClickFix napada

U poslednjih šest meseci zabeležen je dramatičan porast nove vrste sajber napada koji se ne oslanja na ranjivosti u softveru, već na ljudske slabo... Dalje
Microsoft najavio produžetak podrške za Windows 10 za godinu dana
.jpg)
Microsoft je konačno potvrdio ono što su mnogi priželjkivali - Windows 10 će i dalje dobijati bezbednosna ažuriranja (Extended Security Updates, ... Dalje
Napadi na WordPress sajtove: novi malver krade kartice i lozinke

Istraživači iz Wordfence-a otkrili su sofisticiranu kampanju usmerenu na WordPress sajtove. Na prvi pogled, lažni dodatak (plugin) nazvan „Wo... Dalje
Mocha Manakin: Novi napad koji počinje jednostavnim copy-paste trikom

U digitalnom svetu gde svaka sumnjiva poruka može otvoriti vrata za kompromitovanje sistema, pojavila se nova sajber pretnja, nazvana Mocha Manakin. ... Dalje
Pratite nas
Nagrade