Bez zakrpe za 'Duqu bag' u novembru

Vesti, 04.11.2011, 00:10 AM

Bez zakrpe za 'Duqu bag' u novembru

Misteriozni malware Duqu, koji je još uvek predmet špekulacija i polemika stručnjaka, može iskoristiti zero-day ranjivost u Windows kernelu i na taj zaraziti računar.

Mađarski CrySyS Lab otkrio je dropper (installer) fajl malware-a Duqu koji je prvi maliciozni fajl kojim započinje infekcija računara nakon čega on preuzima i instalira druge maliciozne fajlove na zaraženom računaru.

Dropper fajl je u ovom slučaju Microsoft Word dokument (.doc) koji iskorišćava ranije nepoznatu ranjivost u kernelu Windows-a koja omogućava izvršenje koda. CrySys Lab je o ovome obavestio Microsoft koji će objaviti zakrpu što je pre moguće.

Dropper fajl je jedini koji je za sada poznat stručnjacima, ali to ne znači da nema i drugih koji funkcionišu na drugačiji način od ovog. U slučaju ovog dropper fajla dovoljno je otvaranje malicioznog Word dokumenta da bi se izvršio maliciozni kod koji iskorišćava postojeću i ranije nepoznatu ranjivost da bi dalje instalirao više binarnih fajlova Duqu malware-a.

Dok Microsoft ne objavi zakrpu jedini način za zaštitu je izbegavati otvaranje dokumenata koji dolaze iz nepoznatih izvora i korišćenje programa alternativnog Word-u. Većina respektabilnih antivirusa detektuje i blokira glavne fajlove Duqu-a čime se napad sprečava.

Stručnjaci su otkrili još jednu osobenost Duqu-a a to je sposobnost da zarazi i kontroliše računare koji nisu povezani sa internetom. U slučaju jedne napadnute organizacije otkriveno je da napadači upravljaju Duqu malware-om preko SMB deljenja. Tako su neki od kompjutera koji nisu mogli da povežu na internet i primaju komande sa C&C servera koristili fajl-šering C&C protokol i preko drugog zaraženog računara koji je povezan sa internetom komunicirali sa C&C serverom. Na taj način, Duqu koristi računare povezane sa internetom kao proksije za infekciju računara koji su određeni kao bezbedna zona umreženih računara. Obično takvi računari u kompanijama i organizacijama služe za čuvanje poverljivih podataka.

Početkom nedelje otkriven je i drugi C&C server Duqu-a, ovog puta u Belgiji (prvi je bio u Indiji) a belgijski provajder je brzo reagovao nakon upozorenja tako da je server van funkcije.


Prijavite se na našu mailing listu i primajte najnovije vesti (jednom dnevno) putem emaila svakog radnog dana besplatno:

Izdvojeno

Google oglasi za Facebook vode do sajtova prevaranata

Google oglasi za Facebook vode do sajtova prevaranata

Google ima problem sa oglasima u pretrazi, upozorio je programer Džastin Poliačik, a njegove reči potvrdili su i istraživači kompanije Malwarebyt... Dalje

Zloglasna ransomware grupa HelloKitty najavila povratak i novo ime

Zloglasna ransomware grupa HelloKitty najavila povratak i novo ime

Sajber kriminalci iz ransomware grupe ranije poznate kao HelloKitty objavili su da se naziv grupe menja u „HelloGookie“. Oni su objavili n... Dalje

Piramidalna šema prevare na Telegramu

Piramidalna šema prevare na Telegramu

Istraživači kompanije Kasperski upozorili su na prevarante koji koriste sofisticiranu taktiku da ukradu Toncoine (TON) od korisnika Telegrama širom... Dalje

Od početka godine ransomware grupa Akira napala 250 organizacija od kojih je pokušala da naplati 42 miliona dolara

Od početka godine ransomware grupa Akira napala 250 organizacija od kojih je pokušala da naplati 42 miliona dolara

Da posao sa ransomwareom cveta pokazuju i podaci o ransomware grupi Akira koja je za manje od godinu dana rada iznudila milione od na stotine pogođen... Dalje

Microsoft je i dalje brend koji se najviše zloupotrebljava u phishing napadima

Microsoft je i dalje brend koji se najviše zloupotrebljava u phishing napadima

Prema podacima kompanije Check Point, Microsoft je brend koji se najviše zloupotrebljavao, u čak 38% svih phishing napada u prvom kvartalu 2024. Ovo... Dalje