Britanska vlada će predložiti doživotne zatvorske kazne za hakere
Vesti, 09.06.2014, 00:05 AM

Hakeri u Velikoj Britaniji mogli bi se naći u ozbiljnoj nevolji ako se dokaže da su krivi za organizaciju i izvođenje sajber napada sa katastrofalnim posledicama koje uključuju gubitak života, ozbiljno povređivanje ili ugrožavanje nacionalne bezbednosti jer bi u tom slučaju mogli biti osuđeni na doživotnu kaznu zatvora, piše britanski Gardijan.
Prošle nedelje, britanska kraljica je govorila o mnogobrojnim temama koji će se naći na dnevnom redu britanske vlade i o kojima će biti govora u toku predstojeće sednice parlamenta, a između ostalog, kraljica je spomenula i predlog zakona o kriminalu.
Pored kazni za sajber terorizam, novim odredbama koje će ući u Zakon o kompjuterskim zloupotrebama iz 1990., predviđene su i oštre kazne za hakere odgovorne za industrijsku sajber špijunažu, koja postaje rastuća pretnja za britanske kompanije.
Zakonom će biti predviđena maksimalna kazna zatvora u trajanju od 14 godina za napade koji izazovu tešku ekonomsku i ekološku štetu ili društvene poremećaje. Trenutno, za ovo delo zakon predviđa maksimalnu kaznu u trajanju od 10 godina.
Vlada međutim neće razmatrati žalbe koje se odnose na primenu postojećeg zakona o kompjuterskom kriminalu, a koje prema tvrdnjama stručnjaka za kompjutersku bezbednost ustvari čine internet manje bezbednim.
Naime, prema postojećem zakonu rad istraživača mogao bi se smatrati nezakonitim. Stručnjaci koji traže slabosti u infrastukturi interneta, često preduzimaju aktivnosti slične onima koje preduzimaju i sajber kriminalci, ali sa drugačijim ciljevima - da unaprede bezbednost interneta.
Međutim, prema britanskom zakonu, čak i napadi koji imaju tako altriustičke motive, su nezakoniti.
Primera radi, svi koji su nedavno tražili Heartbleed bag, koji je mnogobrojne web sajtove činio ranjivim na napade, mogli su biti osuđeni po britanskom zakonu.
Sličan problem postoji i u SAD, gde istaživačima takođe prete kazne zbog testova bezbednosti koje oni sprovode.

Izdvojeno
Otkriveno na hiljade lažnih onlajn prodavnica - kupci ostali bez novca na računima

Firma za sajber bezbednost Silent Push otkrila je na hiljade veb sajtova koji se lažno predstavljaju kao sajtovi velikih brendova kao što su Apple i... Dalje
40 lažnih ekstenzija za Firefox krade kriptovalute korisnika

Istraživači sajber bezbednosti iz kompanije Koi Security otkrili su više od 40 ekstenzija za Mozilla Firefox koje kradu privatne ključeve i seed f... Dalje
Budite oprezni: veštačka inteligencija ponekad izmišlja i može vas poslati na lažni veb sajt

Bezbednosni istraživači otkrili su ozbiljan rizik u radu velikih jezičkih modela (LLM), poput popularnih AI asistenata. Naime, kada ih pitate jedno... Dalje
Ažurirajte Chrome odmah: Hakeri koriste ranjivost u veb pregledaču

Google je objavio hitna bezbednosna ažuriranja za Chrome kako bi rešio ozbiljnu ranjivost koja se već zloupotrebljava u napadima. Ovaj „zero-... Dalje
Kada sajber kriminal ubija: Bolnice na udaru ransomware-a
.jpg)
Do skoro, sajber kriminal se uglavnom svodio na krađu podataka ili novca. Ali dva napada ransomware-a na evropske bolnice pokazuju da sajber kriminal... Dalje
Pratite nas
Nagrade