Broj napada ransomwarea nikada veći, ali zarada sajber kriminalaca opada
Vesti, 14.04.2025, 12:30 PM

Novo istraživanje je otkrilo da do bogatstva koje se lako moglo steći napadima ransomwarea i šifrovanjem podataka kompanija, sada nije tako lako doći kao nekada.
Jer, iako je broj napada ransomwarea dostigao rekordne visine u prvim mesecima 2025. godine, profit bandi koje pokušavaju da od žrtava naplate otkupninu za šifrovane podatke opada.
Izveštaj BlackFog-a sadrži detalje o više od 100 javno objavljenih napada u martu 2025. - što je povećanje od 81% u odnosu na prethodnu godinu - sa prosečnim zahtevom za otkupninom od 663.582 dolara. Prema BlackFog-u, ovo je najveći broj napada ikada od kada je kompanija počela da objavljuje izveštaje 2020. godine.
Slična je priča iz firme Cyble za obaveštajne podatke o pretnjama, koja je nedavno objavila post na blogu koji je otkrio rekordno visok nivo napada ransomwarea.
Šta je objašnjenje za ovaj povećani broj napada? Jedna od mogućnosti je da su ransomware grupe povećale broj svojih napada u pokušaju da nadoknade manje otkupnine koje dobijaju od žrtava. Ukratko, ako dobijate manje novca po napadu, povećavate broj napada i pokušavate na taj način da nadoknadite manjak.
Smanjenje prihoda koje su ostvarile ransomware bande je značajan - prema nekim izveštajima plaćanja ransomware bandama je smanjeno za 35% u odnosu na prethodnu godinu. Chainalysis izveštava da je manje od polovine zabeleženih incidenata rezultiralo isplatama od strane žrtava.
Ovo navodi na zaključak da žrtve napada ransomwarea sve češće odbijaju da bilo šta plate sajber kriminalcima, ili da uspešno pregovaraju o manjem iznosu otkupnine.
I ovo nije jedini problem za ransomware bande. One takođe moraju da se pozabave ponekad neposlušnim partnerima koji nemaju problem da pređu na drugu ransomware operaciju ako smatraju da mogu da zarade više novca ili da će biti bolje tretirani. Kako se navodi u izveštaju kompanije Reliaquest, lojalnost partnera određenim ransomware grupama je često nestalna ili kratkotrajna. Procurela komunikacija nekada veoma aktivne ransomware grupe Black Basta pokazuje da su pre nego što je nestala sa scene, svađe bile učestale.
Neke filijale zloglasne operacije RansomHub pronašle su nove saradnike kada je grupa smanjila deo profita koji je delila sa filijalama sa 90% na 85%.
Sa svim ovim problemima, i sa organima za sprovođenje zakona koji ulažu sve više napora i resursa da ometaju rad kriminalnih grupa, jasno je da je poslovanje onih koji zarađuju od ransomwarea postalo značajno komplikovanije.
Ipak, uprkos poteškoćama i sve većim izazovima koje ransomware grupe mogu imati u odnosu na pre, pretnja je i dalje značajna.
Foto: Sasun Bughdaryan | Unsplash

Izdvojeno
Google: Softverske ranjivosti nultog dana veoma tražene i sve ih je lakše nabaviti, a evo ko ih i zašto koristi
.jpg)
Sajber kriminalci su koristili najmanje 75 bezbednosnih ranjivosti za koje proizvođači softvera nisu znali - takozvane nulte ranjivosti - otkriva iz... Dalje
Microsoft glavna meta fišing napada, Mastercard se vratio na listu najčešće zloupotrebljavanih brendova

Microsoft je i dalje brend koji se najviše zloupotrebljava u fišing napadima. Ime tehnološkog giganta pojavljuje se u više od trećine (36%) svih ... Dalje
Hakeri tokom StarCraft II mečeva ubacuju video snimke koji izazivaju epilepsiju

Igrači StarCraft II su na Reddit-u otkrili da su već neko vreme mete veoma zastrašujućih hakerskih napada. Naime, nepoznati hakeri su našli na... Dalje
Prevaranti zloupotrebljavaju Google da bi ukrali korisnička imena i lozinke korisnika Google naloga

Programer Nik Džonson upozorio je na novu phishing prevaru koja je posebno opasna zbog toga što prevaranti šalju imejlove sa lažne Google adrese. ... Dalje
Prevaranti zloupotrebljavaju Booking.com za širenje trojanca AsyncRAT

Lažni imejlovi sa Booking.com upućeni hotelskom osoblju kriju malver AsyncRAT. Početkom meseca, istraživači MalwareBytes-a upozorili su na ove na... Dalje
Pratite nas
Nagrade