Budite oprezni: U oglasima na Facebooku za GTA VI Beta verziju krije se malver

Vesti, 22.07.2024, 15:00 PM

Budite oprezni: U oglasima na Facebooku za GTA VI Beta verziju krije se malver

Fanovi GTA upozoreni su na lažne oglase za preuzimanje GTA VI Beta koji su se pojavili na društvenim mrežama.

Rockstar Games, koji stoji iza GTA, najavio je izdavanje Grand Theft Auto VI na jesen 2025. za PS5 i Xbox Series. Ova najava je bila savršena prilika za prevarante - istraživači Bitdefendera primetili su sumnjive Facebook oglase koji promovišu preuzimanje lažne beta verzije igre za računare.

Korisnici društvenih mreža, posebno oni koji prate GTA sadržaj, mogu naići na oglase koji obećavaju rani pristup nepostojećoj GTA VI beta verziji. Ovi oglasi često prikazuju primamljive novine, datume objavljivanja, pa čak i prilično ubedljive snimke igranja (verovatno ukradene prilikom curenja podataka Rockstara 2022., ali i iz drugih izvora)

Prema izveštaju Bitdefendera, između 16. i 18. jula, istraživači kompanije su naišli na Facebook stranicu koja promoviše besplatan pristup GTA beta verziji za prvih 100 ljudi. Ova stranica je prikazivala tri različita oglasa koji su koristili istu poruku i vizuelne elemente, ciljajući ljude od 18 do 65 godina.

Domen korišćen u oglasu registrovan je 27. juna 2024. i takođe je povezan sa još jednom prevarom sa kriptovalutom. Primarne mete su bili korisnici u Evropi, uključujući Francusku, Poljsku, Rumuniju, Nemačku, Španiju, Mađarsku, Italiju, Grčku, Holandiju i Švedsku.

MSI fajl preuzet preko Facebook oglasa imitira legitimni instalacioni program za GTA VI i proces instalacije. Fajl je sličan malveru FakeBat loader koji preuzima malvere sledeće faze kao što su malveri koji kradu informacije i RAT-ovi.

Klik na oglas vodi do veb sajta koji izgleda kao legitimna stranica za preuzimanje. Tu se od korisnika traži da preuzme „ekskluzivnu beta“ verziju ili popuni anketu da bi dobio pristup. Međutim, ovo nisu beta verzije već prikriveni malver. Rockstar Games nije ni najavio beta program za GTA VI.

Od 19. jula nijedan od ovih oglasa nije aktivan.

Iako su ovi oglasi prijavljeni, njih bi moglo biti na stotine na društvenim mrežama, posebno na Facebooku, koji je poznat po odobravanju zlonamernih oglasa.

Da biste bili bezbedni, ignorišite sponzorisane objave na društvenim mrežama i preuzimajte igre samo sa zvaničnih sajtova kao što su veb sajtovi programera ili pouzdanih prodavaca.


Prijavite se na našu mailing listu i primajte najnovije vesti (jednom dnevno) putem emaila svakog radnog dana besplatno:

Izdvojeno

Prevaranti zloupotrebljavaju Google da bi ukrali korisnička imena i lozinke korisnika Google naloga

Prevaranti zloupotrebljavaju Google da bi ukrali korisnička imena i lozinke korisnika Google naloga

Programer Nik Džonson upozorio je na novu phishing prevaru koja je posebno opasna zbog toga što prevaranti šalju imejlove sa lažne Google adrese. ... Dalje

Prevaranti zloupotrebljavaju Booking.com za širenje trojanca AsyncRAT

Prevaranti zloupotrebljavaju Booking.com za širenje trojanca AsyncRAT

Lažni imejlovi sa Booking.com upućeni hotelskom osoblju kriju malver AsyncRAT. Početkom meseca, istraživači MalwareBytes-a upozorili su na ove na... Dalje

Google prošle godine zbog prevara blokirao 5 milijardi oglasa

Google prošle godine  zbog prevara blokirao 5 milijardi oglasa

Prošle godine Google je suspendovao više od 39,2 miliona naloga oglašivača na svojoj platformi, što je tri puta više u odnosu na godinu ranije. ... Dalje

Lažni sajtovi za konverziju PDF fajlova šire malver

Lažni sajtovi za konverziju PDF fajlova šire malver

Istraživači sajber bezbednosti u CloudSEK-u upozoravaju da hakeri zloupotrebljavaju PDFCandy.com da bi širili malver ArechClient2. Oni iskorišća... Dalje

Broj napada ransomwarea nikada veći, ali zarada sajber kriminalaca opada

Broj napada ransomwarea nikada veći, ali zarada sajber kriminalaca opada

Novo istraživanje je otkrilo da do bogatstva koje se lako moglo steći napadima ransomwarea i šifrovanjem podataka kompanija, sada nije tako lako d... Dalje