CIA priznala da nadzire Facebook i Twitter

Vesti, 07.11.2011, 09:10 AM

CIA priznala da nadzire Facebook i Twitter

Kako prenosi agencija Associated Press, jedinica koja deluje pod pokroviteljstvom američke obaveštajne službe CIA a koja sebe naziva “osvetoljubivi bibliotekari” nadzire društvene mreže, lokalne i međunarodne vesti, radio stanice i televiziju, chat sobe na internetu i sve druge kanale komunikacije koji mogu biti izvor informacija korisnih za agenciju.

“Osvetoljubivi bibliotekari” su deo Open Source centra CIA. Njihova misija je nadgledanje interneta na svim jezicima i povezivanje tako dobijenih informacija sa lokalnim vestima i podacima koji se prikupljaju na tradicionalan način na koji funkcioniše špijunaža. Veći deo tako prikupljenih podataka završi na stolu predsednika Obame i zvaničnika Bele kuće kao deo dnevnog obaveštajnog informisanja.

Stručnjaci za bezbednost dugo vremena unazad sumnjaju da su društvene mreže izvor informacija za obaveštajne službe. Ovo je prvo javno priznanje CIA da objave na Twitter-u i Facebook profilima predstavljaju vredne informacije za obaveštajce.

Dag Nakvin, direktor Open Source centra, rekao je AP-u da je njegov tim, zahvaljujući ovako prikupljenim informacijama predvideo mnoge događaje, a između ostalih i revolucije na Bliskom istoku. Tim je ispravno procenio da će društveni mediji igrati ključnu ulogu i biti pretnja režimima u zemljama kao što je Egipat.

Jedinica je navodno formirana kao odgovor na preporuku Komisije 9/11. Nepoznati broj analitičara, na stotine njih, prvenstveno su fokusirani na borbu protiv terorizma, ali oni prate i širok spektar drugih aktivnosti koje nemaju veze sa tim, počev od kineskog interneta do raspoloženja na ulicama Pakistana.

Tim je raznolik. Ima hakera od kojih mnogi imaju visoko obrazovanje, a skoro svi članovi tima ili govore ili su govorili neki od jezika van engleskog govornog područja tokom odrastanja. S obzirom da korisnici Twitter-a i drugih društvenih mreža čije se objave prate ne otkrivaju uvek tačnu lokaciju na kojoj se nalaze, analitičari CIA tima koriste svoje znanje različitih jezika da na osnovu dijalekta i drugih lingvstičkih karakteristika lociraju korisnike.

U centru pažnje CIA je i međunarodno javno mnjenje kao i razultati organizacija koje se bave ispitivanjem javnog mnjenja. Problem za CIA predstavlja činjenica da internet reprezentuje gradsko stanovništvo i to njegov elitni deo koje je uglavnom zastupljeno na društvenim mrežama.

“Osvetoljubivi bibliotekari” rade na lokaciji koja je ostala nepoznata, ali se zna da se nalazi u Severnoj Virdžiniji mada stručnjaci smatraju da se sedišta tima nalaze i izvan SAD, u američkim diplomatskim predstavništvima u svetu.


Prijavite se na našu mailing listu i primajte najnovije vesti (jednom dnevno) putem emaila svakog radnog dana besplatno:

Izdvojeno

Zloglasna ransomware grupa HelloKitty najavila povratak i novo ime

Zloglasna ransomware grupa HelloKitty najavila povratak i novo ime

Sajber kriminalci iz ransomware grupe ranije poznate kao HelloKitty objavili su da se naziv grupe menja u „HelloGookie“. Oni su objavili n... Dalje

Piramidalna šema prevare na Telegramu

Piramidalna šema prevare na Telegramu

Istraživači kompanije Kasperski upozorili su na prevarante koji koriste sofisticiranu taktiku da ukradu Toncoine (TON) od korisnika Telegrama širom... Dalje

Od početka godine ransomware grupa Akira napala 250 organizacija od kojih je pokušala da naplati 42 miliona dolara

Od početka godine ransomware grupa Akira napala 250 organizacija od kojih je pokušala da naplati 42 miliona dolara

Da posao sa ransomwareom cveta pokazuju i podaci o ransomware grupi Akira koja je za manje od godinu dana rada iznudila milione od na stotine pogođen... Dalje

Microsoft je i dalje brend koji se najviše zloupotrebljava u phishing napadima

Microsoft je i dalje brend koji se najviše zloupotrebljava u phishing napadima

Prema podacima kompanije Check Point, Microsoft je brend koji se najviše zloupotrebljavao, u čak 38% svih phishing napada u prvom kvartalu 2024. Ovo... Dalje

Farmakokriminal na internetu: Facebook, X i Instagram preplavljeni oglasima za kopije poznatih lekova

Farmakokriminal na internetu: Facebook, X i Instagram preplavljeni oglasima za kopije poznatih lekova

Hiljade lažnih onlajn apoteka koje prodaju kopije lekova širom sveta, uključujući i kopije popularnog Ozempica, leka za lečenje dijabetesa tipa ... Dalje