Centar za nestalu i zlostavljanu decu: Svake sekunde na internetu se podele najmanje dve fotografije ili video snimka seksualnog zlostavljanja dece
Vesti, 06.02.2024, 13:30 PM

Povodom obeležavanja Međunarodnog dana bezbednijeg interneta, Centar za nestalu i zlostavljanu decu upozorio je da su deca danas, više nego ikad, ugrožena u onlajn prostoru.
Prema analizi koju je sprovela mreža ECPAT, čiji je član Centar za nestalu i zlostavljanu decu, svake sekunde se na internetu podele najmanje dve fotografije ili video zapisa na kojima je prikazano seksualno zlostavljanje dece. To je više od 52.000 fotografija ili video zapisa tokom jednog radnog dana, na kojima su sve češće deca uzrasta između 2 i 6 godina.
Istraživanje koje je sproveo Centar za nestalu i zlostavljanu decu u 40 škola u Srbiji, pokazalo je da je veliki broj dece primio, ali i slao eksplicitan sadržaj nepoznatim ljudima na internetu, vrlo često zbog prisile ili pretnje.
Istraživanje je otkrilo i to da se deca boje da prijave kada ih neko seksualno uznemirava na internetu - jedna trećina ispitane dece nije prijavila zlostavljanje jer im je prećeno, a čak 24% dece smatra da prijavljivanje ne bi pomoglo.
Centar za nestalu i zlostavljanu decu sprovodi edukacije o bezbednom boravku na internetu tokom cele godine, širom Srbije. Ove godine, povodom Međunarodnog dana sigurnijeg interneta, Centar će održati edukaciju na temu Veštačke inteligencije u svojim prostorijama u Novom Sadu, na kojoj će deca imati priliku da se upoznaju sa prednostima i manama ovog sve rasprostranjenijeg alata, ali i da se sama okušaju u njegovom korišćenju.
“Važno je da decu upozorimo na opasnosti na internetu i naučimo ih kako da ih prijave, ali takođe treba da ukažemo i na pozitivne aspekte interneta jer je on postao sastavni deo naših života, i života naše dece”, rekao je potpredsednik Centra za nestalu i zlostavljanu decu Igor Jurić.
Foto: Thomas Park / Unsplash

Izdvojeno
Otkriveno na hiljade lažnih onlajn prodavnica - kupci ostali bez novca na računima

Firma za sajber bezbednost Silent Push otkrila je na hiljade veb sajtova koji se lažno predstavljaju kao sajtovi velikih brendova kao što su Apple i... Dalje
40 lažnih ekstenzija za Firefox krade kriptovalute korisnika

Istraživači sajber bezbednosti iz kompanije Koi Security otkrili su više od 40 ekstenzija za Mozilla Firefox koje kradu privatne ključeve i seed f... Dalje
Budite oprezni: veštačka inteligencija ponekad izmišlja i može vas poslati na lažni veb sajt

Bezbednosni istraživači otkrili su ozbiljan rizik u radu velikih jezičkih modela (LLM), poput popularnih AI asistenata. Naime, kada ih pitate jedno... Dalje
Ažurirajte Chrome odmah: Hakeri koriste ranjivost u veb pregledaču

Google je objavio hitna bezbednosna ažuriranja za Chrome kako bi rešio ozbiljnu ranjivost koja se već zloupotrebljava u napadima. Ovaj „zero-... Dalje
Kada sajber kriminal ubija: Bolnice na udaru ransomware-a
.jpg)
Do skoro, sajber kriminal se uglavnom svodio na krađu podataka ili novca. Ali dva napada ransomware-a na evropske bolnice pokazuju da sajber kriminal... Dalje
Pratite nas
Nagrade