Crno tržište sajber-kriminala

Vesti, 21.01.2011, 09:40 AM

Crno tržište sajber-kriminala

Koliko košta kupovina ukradenog broja kreditne kartice na crnom tržištu? I šta je sa rentiranjem bot (zombi) mreže ili otvaranjem lažne internet prodavnice zarad krađe identiteta korisnika?

Sajber-kriminal podrazumeva aktivnosti poput krađe brojeva kreditnih kartica, pranja novca, bot mreža i drugih black hat aktivnosti (vidi Rizici na internetu: Black hat SEO). Novi izveštaj PandaLabs-a otkriva kretanje cena nekih od najpopularnijih oblika sajber-kriminala. Obične internet korisnike mogle bi da iznenade cifre koje se spominju kada se govori o najčešćim kriminalnim aktivnostima na internetu.

Primera radi, podatke o bankovnom računu sa šestocifrenim saldom možete kupiti za 80 do 700 dolara. Usluga dizajniranja i postavljanja lažne internet prodavnice koštaće vas između 30 i 300 dolara. Cena mašina za kloniranje kreditnih kartica kreće se od 200 do 1000 dolara a lažni bankomat, koji krade vredne podatke o karticama svih koji ga koriste može se kupiti za samo 3500 dolara.

Crno tržište sajber-kriminala odgovara na potrebe kupaca kao i svaki drugi biznis, kažu u PandaLabs-u. "S obzirom na veliku konkurenciju u ovoj industriji, pravilo ponude i potražnje obezbeđuje konkurentnost cena, a operateri čak nude značajne popuste za one koji kupuju na veliko," kaže se u izveštaju. "Oni će vam ponuditi besplatan probni pristup ukradenim podacima o bankovnim računima ili kreditnim karticama, kao i garanciju za povraćaj novca i zamenu."

Većina prodavaca i kupaca ostaje relativno anonimna u ovakvim transakcijama, a poslovi ovakve vrste se sklapaju preko chat programa a plaćanje vrši preko servisa kakvi su Western Union, Liberty Reserve i WebMoney.

"Iako nemamo precizne podatke," kaže se dalje u izveštaju, "verujemo da je ovaj biznis doživeo ekspanziju sa aktuelnom ekonomskom krizom. Ranije nije bilo lako pronaći sajtove ili pojedince koji su specijalizovani za ovakav tip poslovanja, dok je sada na forumima relativno lako naići na ovakve ponude."

Broj zlonamernih programa takođe beleži porast, naročito ako se govori o onima koji kradu podatke koji su u vezi za bankovnim računima. Trenutno, Trojanci čine 71% svih novih malicioznih programa, što je značajan porast u odnosu na 49% što je podatak iz 2005. Naravno, ovi programi gotovo uvek pogađaju operativne sisteme Windows.

"Pre pet godina, "kaže se dalje u izveštaju PandaLabs-a, "bilo je 92000 vrsta malicioznih programa koje je kompanija katalogizirala tokom svojeg petnestogodišnjeg postojanja. Ovaj broj je porastao na 14 miliona do 2008. godine i 60 miliona do 2010."


Prijavite se na našu mailing listu i primajte najnovije vesti (jednom dnevno) putem emaila svakog radnog dana besplatno:

Izdvojeno

40 lažnih ekstenzija za Firefox krade kriptovalute korisnika

40 lažnih ekstenzija za Firefox krade kriptovalute korisnika

Istraživači sajber bezbednosti iz kompanije Koi Security otkrili su više od 40 ekstenzija za Mozilla Firefox koje kradu privatne ključeve i seed f... Dalje

Budite oprezni: veštačka inteligencija ponekad izmišlja i može vas poslati na lažni veb sajt

Budite oprezni: veštačka inteligencija ponekad izmišlja i može vas poslati na lažni veb sajt

Bezbednosni istraživači otkrili su ozbiljan rizik u radu velikih jezičkih modela (LLM), poput popularnih AI asistenata. Naime, kada ih pitate jedno... Dalje

Ažurirajte Chrome odmah: Hakeri koriste ranjivost u veb pregledaču

Ažurirajte Chrome odmah: Hakeri koriste ranjivost u veb pregledaču

Google je objavio hitna bezbednosna ažuriranja za Chrome kako bi rešio ozbiljnu ranjivost koja se već zloupotrebljava u napadima. Ovaj „zero-... Dalje

Kada sajber kriminal ubija: Bolnice na udaru ransomware-a

Kada sajber kriminal ubija: Bolnice na udaru ransomware-a

Do skoro, sajber kriminal se uglavnom svodio na krađu podataka ili novca. Ali dva napada ransomware-a na evropske bolnice pokazuju da sajber kriminal... Dalje

Bluetooth ranjivosti: Hakeri vas mogu prisluškivati preko vaših slušalica

Bluetooth ranjivosti: Hakeri vas mogu prisluškivati preko vaših slušalica

Istraživači iz nemačke kompanije ERNW su na konferenciji o bezbednosti TROOPERS u Nemačkoj otkrili tri ozbiljne ranjivosti u čipovima popularnih ... Dalje