DDoS napadi na WordPress vode poreklo iz Kine
Vesti, 08.03.2011, 11:48 AM
DDoS napadi koji su prošle nedelje pogodili WordPress.com, najveću svetsku blog platformu, vode poreklo iz Kine, tvrdi osnivač kompanije.
DDoS napadi podrazumevaju udruživanje više stotina ili čak i hiljada kompjutera u simultanom bombardovanju određenog veb sajta podacima, tako da on ne može da odgovori tim zahtevima. Često su kompjuteri koji se koriste u takvim napadima zaraženi zlonamernim programima, a njihovo učešće u napadu može da protekne bez znanja ili pristanka njihovih vlasnika.
Napadi koji su doveli do problema u funkcionisanju blog platforme WordPress.com pogodili su centre podataka u Čikagu, San Antoniju i Dalasu. Posle ponovljenih napada tokom prošle nedelje, u ponedeljak je uspostavljeno normalno funkcionisanje sajta.
Prošle nedelje se spekulisalo da je reč o politički motivisanim napadima, a navodna meta bio je neimenovani blog na kineskom jeziku. Tu je pretpostavku izneo prošle nedelje Met Mulenveg, osnivač WordPress-a, koji sada kaže da napadi ipak nemaju političku pozadinu. On dodaje da je potvrđeno da su napadi došli iz Kine, ne iznoseći pojedinosti o izvoru napada.
Ovo je najveći napad u šestogodišnjoj istoriji WordPress-a, reda veličine više gigabita u sekundi.
Izvor DDoS napada često ostaje neidentifikovan. Razlog ovome je što računari koji se koriste u napadu mogu biti u jednoj zemlji, a hakeri koji izvode i kontrolišu napad mogu se nalaziti na drugom kraju sveta.
Korisnici kompjutera trebalo bi da znaju da korišćenje neažuriranih operativnih sistema ili njihovih piratskih verzija koje ne mogu biti ažurirane, kao i nepostojanje antivirusnog programa na računaru povećava rizik od infekcije zlonamernim programom, a time i korišćenja računara kao dela bot mreže u ovakvim napadima.
Kineska vlada, koja je u više navrata u prošlosti bila optuživana za velike sajber-napade, odbacila je bilo kakvu umešanost u poslednje napade na WordPress.
Izdvojeno
Ekstenzije kao biznis model: 82 Chrome ekstenzije prodaju podatke više od 6,5 miliona korisnika
Istraživanje kompanije LayerX Security otkrilo je 82 Chrome ekstenzije prikupljaju i prodaju podatke korisnika, utičući na više od 6,5 miliona lju... Dalje
Telekom mreže se zloupotrebljavaju za tajno praćenje korisnika
Telekom infrastruktura koristi se za tajno praćenje lokacije korisnika, upozoravaju istraživači iz Citizen Lab-a. Prema izveštaju istraživačkog ... Dalje
Privatni režim nije bio privatan: Firefox i Tor omogućavali praćenje korisnika
Bezbednosni istraživači iz Fingerprinta otkrili su ranjivost u Firefox-u i pregledačima baziranim na njemu, uključujući Tor Browser, koja omoguć... Dalje
StealTok: lažne TikTok ekstenzije špijuniraju više od 130.000 korisnika
Više od 130.000 korisnika izloženo je riziku zbog lažnih TikTok downloader ekstenzija za Google Chrome i Microsoft Edge, koje prikupljaju osetljive... Dalje
108 Chrome ekstenzija krade podatke korisnika
Istraživači iz Socket-a otkrili su veliku kampanju koja uključuje 108 zlonamernih ekstenzija za Google Chrome, sa procenjenih 20.000 pogođenih kor... Dalje
Pratite nas
Nagrade






Pratite nas preko RSS-a





