Da li je i vaša lozinka među 25 najgorih lozinki u 2013. godini?
Vesti, 21.01.2014, 07:25 AM
Godišnja lista 25 najčešće korišćenih lozinki koju objavljuje kompanija SplashData dobila je novog pobednika - najčešće korišćenu lozinku koja je zbog toga i najgora lozinka za 2013. Prvi put u poslednje tri godine koliko SplashData, proizvođač softvera za upravljanje lozinkama, objavljuje ovu listu lozinka “123456” našla se na prvom mestu Top 25 liste, smenivši na tronu pobednika iz prethodne dve godine, lozinku “password”.
SplashData je prvi put objavio ovu listu 2011. godine analizirajući lozinke koje su objavljivali hakeri. Najnovija lista objavljena je ovog vikenda a smena na vrhu liste rezultat je hakovanja kompanije Adobe i objavljivanja 130 miliona lozinki zaštićenih samo reverzibilnom enkripcijom.
Analiza ovih lozinki je otkrila da je 1,9 miliona korisnika koristilo lozinku “123456”, što je značajno veći broj korisnika u poređenju sa brojem onih koji su koristili lozinku “123456789” (446162) i lozinku “password” (345834).
SplashData je sastavljajući svoju Top 25 listu koristio ove podatke ali i druge podatke iz fajlova koji su sadržali milione ukradenih lozinki koje su objavljene na internetu tokom prošle godine.
Lista koju je objavio SplashData dakle ne odnosi se samo na Adobe-ove korisnike, ali je uticaj izbora lozinki Adobe-ovih korisnika na konačnu listu SplashData značajan. To se vidi i po lozinki koja se našla na desetom mestu liste - “adobe123”.
Lista koju svake godine objavljuje SplashData je još jednom pokazala da korisnici biraju lozinke kao da ne shvataju koja je njihova svrha. Lozinke kao što su “123456”, “password” i ostale koje su se našle na listi SplashData mogu da nas zasmeju ali ne i da zaštite naše naloge, a to je ustvari ono što bi trebalo da bude zadatak lozinke.
Evo kako izgleda lista 25 najčešće korišćenih lozinki u 2013:

Izdvojeno
Piratske kopije Battlefield 6 pune malvera
Istraživači iz Bitdefender Labs-a upozorili su na novu kampanju koja cilja gejmere koji su u potrazi za „besplatnim“ ili hakovanim verzi... Dalje
Novi ClickFix napadi: lažni porno sajtovi iz oglasa šire malvere
Istraživači iz kompanije Acronis upozoravaju na novu kampanju koja kombinuje ClickFix trikove i lažne porno sajtove kako bi prevarila korisnike da ... Dalje
Novi ClickFix trik: lažno Windows ažuriranje navodi korisnike da instaliraju malver
Istraživač Danijel B. iz britanskog NHS-a, otkrio je kampanju koja je počela pre oko mesec dana na domenu groupewadesecurity[.]com. Kada žrtva otv... Dalje
Matrix Push C2: lažne notifikacije veb pregledača vode do malvera
Istraživači iz BlackFrog-a otkrili su novu komandno-kontrolnu infrastrukturu nazvanu Matrix Push C2, koja koristi legitimnu funkciju web pregledača... Dalje
WhatsApp propust otkrio 3,5 milijardi brojeva korisnika širom sveta
WhatsApp ima još jedan problem sa privatnošću - ovog puta zbog dizajna aplikacije. Kada je tim istraživača sa Univerziteta u Beču testirao funk... Dalje
Pratite nas
Nagrade






Pratite nas preko RSS-a





