Da li nas država špijunira

Vesti, 02.04.2013, 08:12 AM

Da li nas država špijunira

Kako piše Njujork Tajms, a prenose Naše novine, Srbija je jedna od 25 zemalja u svetu čije vlasti koriste softver FinSpy (FinFisher) za špijuniranje svojih građana.

Na listi zemalja koje su klijenti britanske kompanije Gamma Group koja proizvodi ovaj softver su, pored Srbije, i Australija, Bahrein, Bangladeš, Velika Britanija, Bruneji, Kanada, Češka Republika, Estonija, Etiopija, Nemačka, Indija, Indonezija, Japan, Letonija, Malezija, Meksiko, Mongolija, Holandija, Katar, Singapur, Turkmenistan, Ujedinjeni Arapski Emirati, SAD i Vijetnam.

Kada je reč o Srbiji, ovaj program je najverovatnije u vlasništvu nekih od obaveštajnih službi (BIA, VOA, VBA), s obzirom da proizvođač tvrdi da se softver prodaje isključivo državnim vladinim agencijama za potrebe kriminalnih istraga. To je navodno i osnovna namena programa FinSpy - praćenje kriminalaca, i to najčešće pedofila, terorista, pripadnika organizovanih kriminalnih grupa, otmičara i trgovaca ljudima.

Iako Gamma Group nikad ne objavljuje podatke o svojim klijentima, spisak država kojima kompanija prodaje svoj softver pokazuje da postoji mogućnost njegove zloupotrebe i korišćenja u svrhe koji izlaze iz okvira kriminalnih istraga. U nekim od državama koje se nalaze na spisku klijenata kompanije ne postoje zakoni kojima se jasno definišu pravila upotrebe ovakvih programa, tako da nije nemoguće da se umesto za praćenje otmičara ili dilera droge softver koristi u političke svrhe.

FinSpy je prvi put primenjen u Bahreinu. Softver je sličan trojanskim programima a u računar dospeva putem zaraženog emaila. On snima ekran, razgovore na Skype-u, uključuje mikrofon i kameru na računaru, beleži aktivnosti na tastaturi, krade fotografije i dokumente sa računara i smart telefona i sve to naravno bez znanja vlasnika o tome.

Stručnjak za bezbednost Marko Nicović kaže za Naše novine da je ovaj program u Srbiji mogao da dospe samo u ruke neke od obaveštajnih službi.

“Takve softvere svim tajnim službama prodaju velike države poput Amerike, Engleske i Nemačke”, kaže Nicović dodajući da iako BIA tvrdi da se u Srbiji prisluškuje samo 1300 ljudi, on smatra da ih ima bar 10000.


Prijavite se na našu mailing listu i primajte najnovije vesti (jednom dnevno) putem emaila svakog radnog dana besplatno:

Izdvojeno

Google oglasi za Facebook vode do sajtova prevaranata

Google oglasi za Facebook vode do sajtova prevaranata

Google ima problem sa oglasima u pretrazi, upozorio je programer Džastin Poliačik, a njegove reči potvrdili su i istraživači kompanije Malwarebyt... Dalje

Zloglasna ransomware grupa HelloKitty najavila povratak i novo ime

Zloglasna ransomware grupa HelloKitty najavila povratak i novo ime

Sajber kriminalci iz ransomware grupe ranije poznate kao HelloKitty objavili su da se naziv grupe menja u „HelloGookie“. Oni su objavili n... Dalje

Piramidalna šema prevare na Telegramu

Piramidalna šema prevare na Telegramu

Istraživači kompanije Kasperski upozorili su na prevarante koji koriste sofisticiranu taktiku da ukradu Toncoine (TON) od korisnika Telegrama širom... Dalje

Od početka godine ransomware grupa Akira napala 250 organizacija od kojih je pokušala da naplati 42 miliona dolara

Od početka godine ransomware grupa Akira napala 250 organizacija od kojih je pokušala da naplati 42 miliona dolara

Da posao sa ransomwareom cveta pokazuju i podaci o ransomware grupi Akira koja je za manje od godinu dana rada iznudila milione od na stotine pogođen... Dalje

Microsoft je i dalje brend koji se najviše zloupotrebljava u phishing napadima

Microsoft je i dalje brend koji se najviše zloupotrebljava u phishing napadima

Prema podacima kompanije Check Point, Microsoft je brend koji se najviše zloupotrebljavao, u čak 38% svih phishing napada u prvom kvartalu 2024. Ovo... Dalje