Desetine američkih špijuna ubijeno zbog lošeg komunikacijskog sistema CIA

Vesti, 05.11.2018, 11:00 AM

Desetine američkih špijuna ubijeno zbog lošeg komunikacijskog sistema CIA

Loš sistem za online komunikaciju koji je razvila CIA bio je izložen Googleovim web crawlerima, što je dovelo do ubistava na desetine špijuna.

Neimenovanu platformu otkrila je iranska obaveštajna služba, kojoj su dvojica dvostrukih agenata otkrila sajt na kome su komunicirali sa svojim rukovodiocima iz CIA. Google pretrage su im omogućile da pronađu i druge tajne web sajtove CIA i tako razotkriju celu špijunsku mrežu.

Sve je počelo 2009. godine kada je Teheran počeo da traži američke krtice pošto je Obamina administracija objavila da je otkriveno tajno podzemno postrojenje za obogaćivanje urana.

Posledice su se osetile globalno, najverovatnije zato što je Iran svoje obaveštajne podatke podelio sa Kinom, što je na kraju dovelo do egzekucije 30 špijuna CIA koje je izvršio Peking i kolapsa tamošnje špijunske mreže CIA.

Ovaj "katastrofalni" lanac događaja doveo je do toga da je u jednom trenutku između 2009. i 2013., 70% špijunske mreže CIA potencijalno bilo ugroženo.

Posledice se osećaju i danas.

Problem je proistekao iz činjenice da su američki zvaničnici imali prekomerno poverenje u korišćenje ove platforme u neprijateljskim državama poput Irana i Kine, gde rigorozno praćenje od strane države otežava komunikaciju u tajnosti.

Jedan bivši američki zvaničnik, komentarišući ove izveštaje, izjavio je da takva plaforma nikada nije trebalo da se koristi dugoročno za komunikaciju sa izvorima, ali jeste, i da je u tome je učestvovalo mnogo ljudi.

Još jedan problem je nedostatak odgovornosti za neuspeh u obaveštajnim službama i otpuštanje uzbunjivača koji je prvi progovorio o ovome 2011. godine.

"Naša najveća unutrašnja pretnja su naše vlastite institucije", primetio je bivši zvaničnik.


Prijavite se na našu mailing listu i primajte najnovije vesti (jednom dnevno) putem emaila svakog radnog dana besplatno:

Izdvojeno

Evropska komisija potvrdila sajber napad: hakeri tvrde da su ukrali 350 GB podataka

Evropska komisija potvrdila sajber napad: hakeri tvrde da su ukrali 350 GB podataka

Hakerska grupa ShinyHunters objavila je da je kompromitovala sisteme Evropske komisije i došla do više od 350 GB podataka. Tvrdnja se prvo pojavila ... Dalje

WhatsApp za mlađe od 13: novi nalozi pod nadzorom roditelja

WhatsApp za mlađe od 13: novi nalozi pod nadzorom roditelja

WhatsApp je predstavio novu funkciju dizajniranu posebno za decu mlađu od 13 godina, uvodeći naloge kojima upravljaju roditelji sa ciljem bezbednije... Dalje

ChatGPT kao terapeut: korisnici dele lične priče uprkos rizicima po privatnost

ChatGPT kao terapeut: korisnici dele lične priče uprkos rizicima po privatnost

Ljudi sve češće koriste ChatGPT i generativnu veštačku inteligenciju za duboko lične teme — od emotivnog rasterećenja do traženja saveta... Dalje

Ugašena C2 infrastruktura botneta koji su zarazili preko tri miliona uređaja

Ugašena C2 infrastruktura botneta koji su zarazili preko tri miliona uređaja

Zajednička akcija vlasti iz SAD, Nemačke i Kanade rezultirala je gašenjem komandno-kontrolne (C2) infrastrukture koju su koristili botneti Aisuru, ... Dalje

Vidar 2.0: Majstor digitalne krađe širi se među gejmerima sa GitHuba i Reddita

Vidar 2.0: Majstor digitalne krađe širi se među gejmerima sa GitHuba i Reddita

Istraživači iz Acronis TRU upozoravaju na novu kampanju koja cilja pre svega mlađe gejmere, koristeći lažne varalice za popularne igre poput Fort... Dalje