Europol upozorava na „savez u senci“ između država i sajber kriminalaca
Vesti, 19.03.2025, 13:00 PM

Digitalne i AI tehnologije omogućavaju „hibridnim“ akterima pretnji iz Rusije i drugih zemalja da se udruže sa sajber kriminalcima i destabilizuju Evropu, upozorio je Europol u juče objavljenom izveštaju o proceni opasnosti od ozbiljnog i organizovanog kriminala (EU-SOCTA) 2025.
Hibridne pretnje su pretnje koje su dizajnirane da potkopaju države ili institucije, često putem digitalnih kanala, a bez formalnog ratovanja. To može uključivati „sabotažu kritične infrastrukture digitalnim ili fizičkim sredstvima, krađu informacija, kampanje dezinformacija i sajber napade“, navodi se u izveštaju.
Kriminalci obično sarađuju sa akterima hibridnih pretnji koje sponzoriše država ili radi finansijske dobiti i/ili radi skloništa u sigurnim utočištima.
Ovo „takođe omogućava ovim državama da poriču direktnu umešanost tako što će određene zločine kao što su sajber napadi, kampanje dezinformacija ili čak pranje novca preneti na spoljne saradnike iz kriminalnih mreža“, navodi se u izveštaju.
„Angažovanje više mreža ili aktera takođe može biti isplativo za državne aktere jer kriminalne mreže već imaju uspostavljenu infrastrukturu i često imaju globalni domet.“
Najakutnije pretnje hibridnog sajber kriminala koje su istaknute u izveštaju Europola su ransomware, krađa podataka i dezinformacije.
Europol je upozorio da je digitalni svet postao „glavno pozorište“ za organizovani kriminal.
U izveštaju se navodi da će veštačka inteligencija igrati sve veću ulogu u kriminalnim taktikama, tehnikama i procedurama (TTP), čineći napade još skalabilnijim i težim za otkrivanje.
„[AI] se može koristiti za hiper-realistične napade socijalnog inženjeringa“, navodi se u izveštaju, ali i za pronalaženje novih ranjivosti, automatizaciju pregovora o otkupnini, različitih oblika internet prevara itd.
U budućnosti bi potpuno autonomna veštačka inteligencija mogla „utrti put kriminalnim mrežama koje u potpunosti kontroliše veštačka inteligencija, označavajući novu eru u organizovanom kriminalu“, upozorio je Europol.

Izdvojeno
Da li su vaše lozinke među najslabijim lozinkama?

Analiza više od 19 milijardi procurelih lozinki otkrila je i dalje prisutnu, široko rasprostranjenu pojavu ponovne upotrebe slabih lozinki. Lozinke,... Dalje
Prevare sa „tajanstvenim kutijama“ kradu podatke sa platnih kartica i novac sa računa kupaca

Istraživači kompanije Bitdefender upozorili su veoma sofisticirane prevare putem pretplata, za koje sajber kriminalci koriste „neverovatno ube... Dalje
Nalozi trećine korisnika interneta hakovani prošle godine zbog slabe lozinke
.jpg)
Bar jedan onlajn nalog više od trećine (36%) ljudi prošle godine je hakovan zbog slabe ili ukradene lozinke, otkrilo je novo istraživanje FIDO al... Dalje
Google: Softverske ranjivosti nultog dana veoma tražene i sve ih je lakše nabaviti, a evo ko ih i zašto koristi
.jpg)
Sajber kriminalci su koristili najmanje 75 bezbednosnih ranjivosti za koje proizvođači softvera nisu znali - takozvane nulte ranjivosti - otkriva iz... Dalje
Microsoft glavna meta fišing napada, Mastercard se vratio na listu najčešće zloupotrebljavanih brendova

Microsoft je i dalje brend koji se najviše zloupotrebljava u fišing napadima. Ime tehnološkog giganta pojavljuje se u više od trećine (36%) svih ... Dalje
Pratite nas
Nagrade