Evropska agencija za sajber bezbednost: Geopolitika igra glavnu ulogu u sajber napadima
Vesti, 07.11.2022, 10:30 AM
.jpg)
Sukob između Rusije i Ukrajine pratio je novi talas haktivizma, a hakeri koje sponzoriše država izveli su napade na 128 vladinih organizacija u 42 zemlje koje podržavaju Ukrajinu, saopštila je Agencija Evropske unije za sajber bezbednost (ENISA).
Prema podacima iz godišnjeg izveštaja koji je objavila agencija a koji je predstavljen na konferenciji o bezbednosti održanoj u Pragu 3. novembra, broj sajber incidenata porastao je u februaru i martu ove godine, otprilike u vreme ruske invazije na Ukrajinu krajem februara.
Neki akteri pretnji su ciljali ukrajinske i ruske entitete tokom prvih dana sukoba, verovatno radi prikupljanja obaveštajnih podataka. U izveštaju se primećuje da geopolitička situacija i dalje ima veliki uticaj na sajber bezbednost.
ENISA je identifikovala nekoliko tipova napada koje često koriste napadači koje sponzoriše država. To uključuje eksploataciju ranjivosti nultog dana i kritičnih ranjivosti, napade na mreže operativne tehnologije (OT), razorne ”wiper” napade, napade na mreže vladinih agencija i kritičnih infrastrukturnih entiteta i napade na lance snabdevanja. Napadi su takođe uključivali društveni inženjering i dezinformacije.
Takođe je primećeno da akteri pretnji koje sponzoriše država napadaju subjekte iz zemalja jugoistočne Azije, iz Japana, Australije i Tajvana. Zbog povećanih tenzija između određenih zemalja u Aziji, hakeri koje sponzoriše država su ciljali na zemlje (uključujući zemlje članice EU) koje su uspostavile bliže veze sa Tajvanom.
„Očekujemo da ćemo videti sve više država koje koriste svoje sajber kapacitete za prikupljanje obaveštajnih podataka, posebno u vremenima povećanih tenzija ili sukoba“, napominje ENISA.
Pošto su sajber napadi postali prioritet za vlade, primetan je trend javnog razotkrivanja napadača, ali i preduzimanje pravnih mere protiv njih.
Ransomware je i ove godine najzastupljeniji vid sajber kriminala. Sa više od 10 terabajta ukradenih podataka mesečno tokom perioda obuhvaćenog izveštajem, ransomware ostaje najveća pretnja sajber bezbednosti, saopštila je ENISA, ističući da je fišing najčešći inicijalni vektor takvih napada. U izveštaju se takođe navodi da je 60% pogođenih organizacija verovatno platilo traženu otkupninu.
Drugi najčešći oblik napada bili su DDoS napadi koji postaju sve veći i složeniji. Najveći DDoS napad ikada pokrenut u Evropi bio je napad na istočnoevropskog klijenta kompanije Akamai koji koristi njegovu Prolexic platformu, koji je dostigao vrhunac pri 853,7Gbps i 659,6Mpps tokom 14 sati. Napad se dogodio u julu ove godine.
Iako su se svi sektori našli na udaru, najviše su pogođeni javna uprava i vladini subjekti, koji čine 24% svih žrtava sajber napada a za njima slede provajderi digitalnih usluga sa 13%.
Photo by Pixabay from Pexels

Izdvojeno
Danas je Svetski dan bekapa

Više od jedne decenije, 31. mart je značajan dan u tehnološkoj industriji, dan čije je obeležavanje podsetnik na važnost proaktivnog pravljenja ... Dalje
Google upozorio na ranjivosti iOS i Androida koje se koriste za instalaciju komercijalnog špijunskog softvera

Googleova grupa za analizu pretnji (TAG) otkrila je da prati preko 30 komercijalnih proizvođača špijunskog softvera koji olakšavaju širenje malve... Dalje
Otvoreno pismo Maska, Voznijaka i grupe stručnjaka za AI: Trka za razvoj sistema veštačke inteligencije je van kontrole

Ilon Musk i grupa stručnjaka za veštačku inteligenciju pozvala je da se privremeno obustavi obuka moćnih sistema veštačke inteligencije zbog po... Dalje
Microsoft predstavio Security Copilot, novog GPT-4 AI pomoćnika za sajber bezbednost

Nakon najave Copilot pomoćnika sa veštačkom inteligencijom za Office aplikacije, Microsoft je najavio još jednog pomoćnika koji je nazvan Securi... Dalje
Zbog bezbednosti Francuska zabranila sve aplikacije za zabavu na uređajima zaposlenih u državnim službama

Poslednjih nekoliko meseci, vlade širom sveta zabranjuju TikTok na uređajima zvaničnika. Holandija i Norveška su poslednje koje su se pridružile ... Dalje
Pratite nas
Nagrade