Facebook finansira istraživanje o čitanju misli

Vesti, 01.08.2019, 02:00 AM

Facebook finansira istraživanje o čitanju misli

Facebook radi na tome da napravi uređaj koji će omogućiti ljudima da kucaju isključivo mislima. Kako piše BBC, kompanija je finansirala studiju koja je razvila algoritme mašinskog učenja koji mogu da pretvore moždanu aktivnost u govor.

To je testirano na pacijentima koji boluju od epilepsije i koji su već imali postavljene elektrode na mozgu za procenu porekla epileptičnih napada, uoči operacije.

Facebook se nada da će ovo otvoriti put „potpuno neinvazivnom, nosivom uređaju“ koji može da obrađuje 100 reči u minutu.

Naučnici sa Univerziteta Kalifornije u San Francisku tražili su od pacijenata da glasno odgovore na jednostavna pitanja sa višestrukim izborom. A algoritmi su naučili da identifikuju pitanje koje im je postavljeno u 75% slučajeva i njihov odabrani odgovor u 61% slučajeva.

"Većina prethodnih pristupa bila je usmerena samo na dekodiranje govora", rekao je profesor Edi Čang, "ali ovde pokazujemo vrednost dekodiranja obe strane razgovora - i pitanja koja neko čuje i onoga što kažu u odgovoru. Ovo osnažuje našu intuiciju da govor nije nešto što se događa u vakuumu i da će svaki pokušaj dekodiranja onoga što pacijenti sa oštećenjem govora pokušaju da kažu biti poboljšan uzimajući u obzir puni kontekst u kome pokušavaju da komuniciraju. Trenutno su pacijenti sa gubitkom govora usled paralize ograničeni na vrlo sporo izgovaranje reči, uz korišćenje preostalih pokreta oka ili trzanje mišića za kontrolu računarskog interfejsa. Ali, u mnogim slučajevima, informacije potrebne za stvaranje tečnog govora i dalje su u njihovom mozgu. Potrebna nam je samo tehnologija da bismo omogućili da se izraze."

Istraživač David Mouzis je rekao: "Važno je imati na umu da smo to postigli koristeći veoma ograničen rečnik - ali u budućim studijama se nadamo povećanju fleksibilnosti i tačnosti onoga što možemo prevesti iz aktivnosti mozga."

Studija je objavljena u časopisu Nature Communications.

"Na kraju, istraživači se nadaju da će dostići brzinu dekodiranja u realnom vremenu od 100 reči u minutu, sa rečnikom od 1000 reči i stopom pogrešnih reči manjom od 17%", kažu iz Facebooka. "Pokazujući dokaz koncepta upotrebom implantiranih elektroda u sklopu njihovog napora da pomognu pacijentima koji imaju gubitak govora, nadamo se da će rad UCSF-a pomoći našem razvoju algoritama za dekodiranje i dati nam tehničke specifikacije potrebne za potpuno neinvazivni uređaj koji se može nositi.”

U međuvremenu, kompanija Neuralink Ilona Maska zatražila je od američkih regulatora dozvolu za početak testiranja na ljudima uređaja za hakovanje mozga.

Sa druge strane, ima i onih koji smatraju da je vreme da se to zaustavi i da se razmotri etičnost takvog istraživanja i mogućnosti koje ono otvara u budućnosti. Protivnici ovakvih ideja smatraju da mozak treba da ostane sigurno "mesto za slobodu misli, fantazije i neslaganja".


Prijavite se na našu mailing listu i primajte najnovije vesti (jednom dnevno) putem emaila svakog radnog dana besplatno:

Izdvojeno

Zloglasna ransomware grupa HelloKitty najavila povratak i novo ime

Zloglasna ransomware grupa HelloKitty najavila povratak i novo ime

Sajber kriminalci iz ransomware grupe ranije poznate kao HelloKitty objavili su da se naziv grupe menja u „HelloGookie“. Oni su objavili n... Dalje

Piramidalna šema prevare na Telegramu

Piramidalna šema prevare na Telegramu

Istraživači kompanije Kasperski upozorili su na prevarante koji koriste sofisticiranu taktiku da ukradu Toncoine (TON) od korisnika Telegrama širom... Dalje

Od početka godine ransomware grupa Akira napala 250 organizacija od kojih je pokušala da naplati 42 miliona dolara

Od početka godine ransomware grupa Akira napala 250 organizacija od kojih je pokušala da naplati 42 miliona dolara

Da posao sa ransomwareom cveta pokazuju i podaci o ransomware grupi Akira koja je za manje od godinu dana rada iznudila milione od na stotine pogođen... Dalje

Microsoft je i dalje brend koji se najviše zloupotrebljava u phishing napadima

Microsoft je i dalje brend koji se najviše zloupotrebljava u phishing napadima

Prema podacima kompanije Check Point, Microsoft je brend koji se najviše zloupotrebljavao, u čak 38% svih phishing napada u prvom kvartalu 2024. Ovo... Dalje

Farmakokriminal na internetu: Facebook, X i Instagram preplavljeni oglasima za kopije poznatih lekova

Farmakokriminal na internetu: Facebook, X i Instagram preplavljeni oglasima za kopije poznatih lekova

Hiljade lažnih onlajn apoteka koje prodaju kopije lekova širom sveta, uključujući i kopije popularnog Ozempica, leka za lečenje dijabetesa tipa ... Dalje