Google Chrome dobija novu funkciju koja će sprečiti krađu kolačića i otimanje naloga

Vesti, 03.04.2024, 10:30 AM

Google Chrome dobija novu funkciju koja će sprečiti krađu kolačića i otimanje naloga

Google je najavio novu bezbednosnu funkciju Chromea pod nazivom „Device Bound Session Credentials“ koja povezuje kolačiće sa određenim uređajem, sprečavajući hakere da ih ukradu i koriste za otmicu naloga korisnika.

Kolačići su mali fajlovi koje veb sajtovi automatski kreiraju, između ostalog, za autentifikaciju korisnika i naloga, prikupljanje analitičkih podataka i personalizovanje onlajn oglasa.

Kolačići se kreiraju nakon što se prijavite na veb sajtove i verifikujete višefaktorsku autentifikaciju, omogućavajući im da zaobiđu višefaktorsku autentifikaciju (MFA) u budućim prijavama.

Nažalost, hakeri koriste različite malvere da ukradu kolačiće za autentifikaciju iz pretraživača na uređaju. Krađa kolačića se dešava nakon prijavljivanja, tako da se zaobilazi MFA i sve druge provere u vreme prijave. To omogućava hakerima da otimaju povezane naloge.

Takav napad je teško ublažiti antivirusnim softverim jer ukradeni kolačići nastavljaju da rade čak i nakon što je malver otkriven i uklonjen. A zbog načina na koji kolačići i operativni sistemi komuniciraju, prvenstveno na operativnim sistemima za desktop računare, Chrome i drugi pretraživači ne mogu da ih zaštite od malvera koji ima isti nivo pristupa kao i sam pregledač.

Da bi rešio ovaj problem, Google radi na novoj funkciji pod nazivom Device Bound Session Credentials (DBSC) koja sprečava napadače da ukradu vaše kolačiće kriptografskim povezivanjem kolačića za autentifikaciju za vaš uređaj.

Nakon omogućavanja DBSC-a, proces autentifikacije je povezan sa određenim novim parom javnih/privatnih ključeva generisanim pomoću Trusted Platform Module (TPM) čipa uređaja koji se ne može eksfiltrirati i bezbedan je na vašem uređaju, pa čak i ako vam napadači ukradu kolačiće, neće moći da pristupe vašim nalozima.

„Vezivanjem sesija autentikacije za uređaj, DBSC ima za cilj da poremeti industriju krađe kolačića jer eksfiltriranje ovih kolačića više neće imati nikakvu vrednost“, rekao je Kristian Monsen, softverski inženjer u Googleovom timu za borbu protiv zloupotrebe Chromea. „Mislimo da će ovo značajno smanjiti stopu uspeha malvera koju kradu kolačiće. Napadači bi bili primorani da deluju lokalno na uređaju, što detekciju i čišćenje na uređaju čini efikasnijim, kako za antivirusni softver, tako i za uređaje kojima upravlja preduzeće.“

Dok je još uvek u fazi testiranja možete testirati DBSC tako što ćete otići na chrome://flags/ i omogućiti „enable-bound-session-credentials“..

„Radimo na tome da omogućimo ovu tehnologiju našim korisnicima Google Workspacea i Google Clouda kao još jedan nivo bezbednosti naloga“, rekao je Monsen.


Prijavite se na našu mailing listu i primajte najnovije vesti (jednom dnevno) putem emaila svakog radnog dana besplatno:

Izdvojeno

Facebook, Instagram i mnogi drugi veliki sajtovi odbili Appleov trening AI modela sa njihovim podacima

Facebook, Instagram i mnogi drugi veliki sajtovi odbili Appleov trening AI modela sa njihovim podacima

Brojne istaknute novinske kuće i društvene mreže kao što su New York Times, Wired i Instagram odbile su Appleov trening AI modela sa njihovim poda... Dalje

Novi malver Voldemort koristi Google Sheets za sajber špijunažu

Novi malver Voldemort koristi Google Sheets za sajber špijunažu

Istraživači sajber bezbednosti otkrili su novi malver koji koristi Google tabele kao mehanizam za komandu i kontrolu (C2). U kampanji, koju je 5. av... Dalje

Ruski hakeri koriste zakrpljene ranjivosti u Chromeu i Safariju

Ruski hakeri koriste zakrpljene ranjivosti u Chromeu i Safariju

Googleovi istraživači sajber bezbednosti su razotkrili napade u kojima su hakeri koristili sada zakrpljene ranjivosti u Apple Safari i Google Chrome... Dalje

Haker lažirao sopstvenu smrt da bi izbegao plaćanje alimentacije

Haker lažirao sopstvenu smrt da bi izbegao plaćanje alimentacije

Motivi koji stoje iza većine hakerskih napada su novac, krađa podataka, ucena ili sajber špijunaža. Međutim, dešava se da neki hakeri imaju lič... Dalje

Produžen pritvor osnivaču Telegrama

Produžen pritvor osnivaču Telegrama

Francuski sud je produžo pritvor osnivaču Telegrama, rođenom u Rusiji, Pavelu Durovu (39), nakon hapšenja na pariskom aerodromu zbog navodnih prek... Dalje