Google: Decenijska borba protiv spamera i primena anti-fišing standarda su se isplatili
Vesti, 09.12.2013, 08:38 AM

Decenijska borba protiv fišing emailova i veliki napor koji je uložen u to najzad su se isplatili. Pre deset godina email industrija započela je rad na razvoju i primeni standarda za proveru autentičnosti emailova kako bi se sprečilo lažno predstavljanje i fišing.
Deceniju kasnije, široka primena tih standarda značajno je smanjila mogućnosti za spamere da zloupotrebe domene kojima korisnici veruju, a rezultat toga je da je fišing postao manje delotvoran.
Prema podacima koje je objavio Google, 91,4% emailova poslatih Gmail korisnicima dolaze od potvrđenih pošiljalaca, što pomaže Gmail-u da spreči milijarde lažnih emailova da se nađu u inbox-ovima korisnika. Ovi emailovi poslati korisnicima Gmail-a dolaze od pošiljalaca koji su usvojili jedan od prihvaćenih standarda za proveru autentičnosti: DKIM (DomainKey Identified Email) ili SPF (Sender Policy Framework).
Prema podacima koje je objavio Google, 79,9% emailova koje stignu korisnima Gmail-a potpisani su u skladu sa DKIM standardima. Više od pola miliona domena usvojilo je ovaj standard. Autentičnost 89,1% emailova koji stignu na adrese korisnika Gmail-a potvrđena je korišćenjem SPF standarda, a više od 3,5 miliona domena usvojilo je SPF standard. 74,7% emailova koji su poslati korisnicima Gmail-a su provereni i u skladu i sa DKIM i sa SPF standardima.
Više od 80000 domena primenjuje politiku koja omogućava Google-u da svake nedelje odbije stotine miliona neovlašćenih emailova zahvaljujući DMARC (Domain-based Message Authentication, Reporting & Conformance) standardima.
Iako je ovo dobra vest, to ne znači i kraj borbe sa fišerima koji lako mogu iskoristiti domene koji nisu zaštićeni. Fišeri mogu iskoristiti čak i one domene koji koriste ove anti-fišing standarde razbijanjem slabih kriptografskih ključeva (na primer, Google preporučuje korišćenje javnog ključa od najmanje 1024 bita za DKIM).
Čak i oni koji imaju domene koji se nikada ne koriste za slanje emailova mogu pomoći u sprečavanju zloupotreba. Potrebno je samo napraviti DMARC politiku koja opisuje domen kao onaj koji ne šalje emailove. Politika “odbijanja” garantuje da fišeri neće moći da zloupotrebe ove domene.
Borba sa spamerima je još uvek daleko od toga da se može proglasiti pobednik, ali ohrabrujuće je videti da su se napori zajednice isplatili, kažu iz Google-a. Gmail je među prvima usvojio ove standarde a Google je među onima koji se najviše zalažu za proveru autentičnosti emailova. Ovi podaci bi trebalo da motivišu vlasnike domena da prihvate standarde koji će sprečiti da njihovi domeni budu zloupotrebljeni i istovremeno zaštiti korisnike email servisa od prevara i spama.

Izdvojeno
40 lažnih ekstenzija za Firefox krade kriptovalute korisnika

Istraživači sajber bezbednosti iz kompanije Koi Security otkrili su više od 40 ekstenzija za Mozilla Firefox koje kradu privatne ključeve i seed f... Dalje
Budite oprezni: veštačka inteligencija ponekad izmišlja i može vas poslati na lažni veb sajt

Bezbednosni istraživači otkrili su ozbiljan rizik u radu velikih jezičkih modela (LLM), poput popularnih AI asistenata. Naime, kada ih pitate jedno... Dalje
Ažurirajte Chrome odmah: Hakeri koriste ranjivost u veb pregledaču

Google je objavio hitna bezbednosna ažuriranja za Chrome kako bi rešio ozbiljnu ranjivost koja se već zloupotrebljava u napadima. Ovaj „zero-... Dalje
Kada sajber kriminal ubija: Bolnice na udaru ransomware-a
.jpg)
Do skoro, sajber kriminal se uglavnom svodio na krađu podataka ili novca. Ali dva napada ransomware-a na evropske bolnice pokazuju da sajber kriminal... Dalje
Bluetooth ranjivosti: Hakeri vas mogu prisluškivati preko vaših slušalica

Istraživači iz nemačke kompanije ERNW su na konferenciji o bezbednosti TROOPERS u Nemačkoj otkrili tri ozbiljne ranjivosti u čipovima popularnih ... Dalje
Pratite nas
Nagrade