Google dao rok proizvođačima softvera: 60 dana za ispravku propusta ili...
Vesti, 23.07.2010, 00:01 AM

U postu objavljenom na zvaničnom kompanijskom blogu u utorak, tim zadužen za bezbednost u kompaniji Google pozvao je proizvođače softvera da prijavljene kritične propuste u svojim programima ispravljaju u razumnom roku od 60 dana, upozorivši ih da će po isteku tog roka objavljivati otkrivene bagove.
Naime, kada istraživači bezbednosti otkriju propust u programu, oni to privatno prijavljuju proizvođaču softvera, poštujući tako nešto što se označava kao “odgovorno otkrivanje” propusta. Tek onda kada kada proizvođač objavi 'patch' za tu ranjivost, istraživač javno objavljuje detalje o njoj.
Istraživači ponekad slede princip “punopravnog otkrivanja” bagova, te tako sve detalje o ranjivosti čine dostupnim svima istovremeno, čime nijedna strana nema povlašćenu poziciju.
Prvim pristupom proizvođač dobija na vremenu, može da ispravi propust pre nego za njega saznaju oni koji mogu da ga iskoriste, što smanjuje rizik za korisnike programa. Drugi pristup prisiljava proizvođača na hitnu akciju, te propust bude brže i ispravljen, čime je rizik da loši momci otkriju propust pre svih značajno smanjen.
Jasno je zašto proizvođačima softvera odgovara politika “odgovornog otkrivanja” propusta, ali se ne tako retko dešava da proizvođač bude obavešen o propustu i da potom odlaže da ispravi ranjivost, što nekad traje i godinama, sve dok neko drugi ne otkrije isti propust i potom ga zloupotrebi. Svaki istraživač bezbednosnih propusta u programima koji pokuša da izađe iz okvira “odogovornog otkrivanja” propusta smatra se odgovornim za izlaganje riziku korisnika a njegovo ponašanje se karakteriše kao neodgovorno.
Zanimljivo je da je jedan od potpisnika ovog blog posta, Google-ov istraživač bezbednosti Travis Ormandy, kojeg se naši čitaoci možda sećaju kada smo pisali o velikom propustu u Windows Help and Support Center i Java zero-day exploit-u. I u jednom i u drugom slučaju, on je obavestio proizvođače o propustu ali oni te propuste nisu dovoljno ozbiljno shvatili.
Zbog svega navedenog, tim za bezbednost kompanije Google smatra da je rok od 60 dana dovoljan da proizvođač softvera koji je obavešten o kritičnom propustu u svom programu reši taj problem. Ubuduće će Google-ovi istraživači bezbednosti posle isteka roka od 60 dana od dana kada je proizvođač obavešten o propustu obelodaniti detalje otkrivene ranjivosti.
Google-ov tim za bezbednost je pozvao i ostale istraživače da im se pridruže i poštuju predloženi rok od 60 dana za objavljivanje ranjivosti. To će, prema mišljenju stručnjaka iz kompanije, pojačati pritisak na proizvođače da se ponašaju odgovornije i obezbediti veću sigurnost korisnicima interneta.

Izdvojeno
Da li su vaše lozinke među najslabijim lozinkama?

Analiza više od 19 milijardi procurelih lozinki otkrila je i dalje prisutnu, široko rasprostranjenu pojavu ponovne upotrebe slabih lozinki. Lozinke,... Dalje
Prevare sa „tajanstvenim kutijama“ kradu podatke sa platnih kartica i novac sa računa kupaca

Istraživači kompanije Bitdefender upozorili su veoma sofisticirane prevare putem pretplata, za koje sajber kriminalci koriste „neverovatno ube... Dalje
Nalozi trećine korisnika interneta hakovani prošle godine zbog slabe lozinke
.jpg)
Bar jedan onlajn nalog više od trećine (36%) ljudi prošle godine je hakovan zbog slabe ili ukradene lozinke, otkrilo je novo istraživanje FIDO al... Dalje
Google: Softverske ranjivosti nultog dana veoma tražene i sve ih je lakše nabaviti, a evo ko ih i zašto koristi
.jpg)
Sajber kriminalci su koristili najmanje 75 bezbednosnih ranjivosti za koje proizvođači softvera nisu znali - takozvane nulte ranjivosti - otkriva iz... Dalje
Microsoft glavna meta fišing napada, Mastercard se vratio na listu najčešće zloupotrebljavanih brendova

Microsoft je i dalje brend koji se najviše zloupotrebljava u fišing napadima. Ime tehnološkog giganta pojavljuje se u više od trećine (36%) svih ... Dalje
Pratite nas
Nagrade