Google iz Chrome veb prodavnice uklonio dve ekstenzije zbog prikupljanja podataka korisnika
Vesti, 21.10.2020, 09:30 AM

Google je ovog vikenda uklonio dva dodatka za blokiranje oglasa iz Chrome veb prodavnice nakon što je prošle nedelje otkriveno da prikupljaju korisničke podatke.
Reč je o ekstenzijama Nano Adblocker i Nano Defender, od kojih je prva imala više od 50000, a druga više od 200000 instalacija, do trenutka kada su uklonjene.
Ekstenzije su bile u Chrome veb prodavnici više od godinu dana, ali zlonamerni kod nije bio uključen u originalne verzije.
Kod za prikupljanje podataka dodat je početkom ovog meseca, u oktobru, nakon što je autor prodao ekstenzije „timu turskih programera“.
Posle prodaje, nekoliko korisnika, uključujući Rejmonda Hila, autora uBlock Origina koji takođe blokira oglase, upozorilo je da su dva dodataka modifikovana tako da uključuju zlonamerni kod.
Dodaci su prikupljali informacije o korisnicima, kao što su IP adresa, država, detalje o OS, adrese veb sajtova koje korisnik posećuje, vremenske oznake za veb zahteve, vreme provedeno na svakoj veb stranici, linkove na koje su kliknuli na veb stranici i druge.
Turski programeri nisu izmenili autorska polja ekstenzija, ostavljajući originalno ime autora, što je verovatno bio pokušaj sakrivanja prodaje i njihovog identiteta.
Nakon prozivke na GitHubu, dvojica turskih programera napravili su stranicu sa politikom privatnosti na kojoj su pokušali da otkriju da dodaci prikupljaju podatke kako bi učinili legitimnim ono što ekstenzije rade.
Međutim, ovo je samo olakšalo stvari Googleovom timu, jer je svaka vrsta obimnog prikupljanja podataka, prema pravilima Chrome veb prodavnice, zabranjena.
Dva dodatka su uklonjena tokom vikenda i onemogućena u korisničkim pregledačima.
Verzije Nano Adblockera i Nano Defendera za Firefox nikada nisu sadržale zlonamerni kod, jer nisu prodate i njima je upravljao drugi programer.

Izdvojeno
Ažurirajte Chrome odmah: Hakeri koriste ranjivost u veb pregledaču

Google je objavio hitna bezbednosna ažuriranja za Chrome kako bi rešio ozbiljnu ranjivost koja se već zloupotrebljava u napadima. Ovaj „zero-... Dalje
Kada sajber kriminal ubija: Bolnice na udaru ransomware-a
.jpg)
Do skoro, sajber kriminal se uglavnom svodio na krađu podataka ili novca. Ali dva napada ransomware-a na evropske bolnice pokazuju da sajber kriminal... Dalje
Bluetooth ranjivosti: Hakeri vas mogu prisluškivati preko vaših slušalica

Istraživači iz nemačke kompanije ERNW su na konferenciji o bezbednosti TROOPERS u Nemačkoj otkrili tri ozbiljne ranjivosti u čipovima popularnih ... Dalje
Kad korisnici sami instaliraju malver: dramatičan porast ClickFix napada

U poslednjih šest meseci zabeležen je dramatičan porast nove vrste sajber napada koji se ne oslanja na ranjivosti u softveru, već na ljudske slabo... Dalje
Microsoft najavio produžetak podrške za Windows 10 za godinu dana
.jpg)
Microsoft je konačno potvrdio ono što su mnogi priželjkivali - Windows 10 će i dalje dobijati bezbednosna ažuriranja (Extended Security Updates, ... Dalje
Pratite nas
Nagrade