Google-ov nagradni fond za hakovanje Chrome OS 3 miliona dolara

Vesti, 29.01.2013, 09:35 AM

Google-ov nagradni fond za hakovanje Chrome OS 3 miliona dolara

Google nikada nije bio škrt kada su u pitanju bile informacije o ranjivostima u proizvodima kompanije. Zato, iako impresivna, nikog ne treba da čudi suma od preko 3 miliona dolara koju je Google ponudio za ranjivosti u Chrome OS.

Na trećem hakerskom takmičenju Pwnium koje se održava u Vankuveru, u martu ove godine, kompanija će na sto staviti 3,141 miliona dolara, koliko iznosi ukupan fond nagrada za hakere koji uspešno demonstriraju kritične bezbednosne propuste u operativnom sistemu Chrome OS na Samsung Series 5550 Chromebook.

Svaki učesnik takmičenja kome uspe da preuzme kontrolu nad browser-om Chromebook-a ili celim kompjuterom pomoću maliciozne web stranice može zaraditi 110000 dolara. Ako hakeru uspe da zadrži kontrolu nad sistemom između restartovanja računara, nagrada koja mu sledi iznosi 150000 dolara.

Ove nagrade prevazilaze Google-ovu već poznatu velikodušnost prema hakerima koji otkriju propuste u proizvodima kompanije i dostave Google-u informacije o tome. Ipak, ovde u izvesnoj meri ima i marketinga, jer nije realno očekivati da će fond od preko 3 miliona dolara biti potrošen. Verovatnije je da će Google potrošiti samo nekoliko stotina hiljada dolara na nagrade.

Google-ova odluka da se ove godine foksuira na Chrome OS umesto na browser Chrome je verovatno rezultat želje da se privuče pažnja zajednice koja se bavi bezbednošću na operativni sistem koji je reklamiran kao veoma otporan na hakerske napade, ali koji nije prihvaćen kao Google-ov popularni browser.

Google-ovo takmičenje hakera održaće se u isto vreme kao i takmičenje Pwn2own koje ima družu tradiciju i koje organizuje HP Zero Day Initiative. Na ovomdrugom takmičenju hakeri će imati priliku da se dokažu na svim većim browser-ima kao i popularnim plugin-ovima kao što su Adobe Flash i Java. Za hakovanje Google Chrome-a ili IE 10 nagrada iznosi 100000 dolara, za Safari 65000 i 60000 za Firefox.

Uprkos prilično impresivnom fondu nagrada hakeri nisu zadovoljni jer kažu da su prethodnih godina mogli da svoje exploit-e drže u tajnosti i prodaju ih zainteresovanim kupcima, i to najčešće vladama, odnosno njihovim agencijama. Pravila su promenjena ove godine pa će hakeri informacije o ranjivostima morati da predaju proizvođačima programa što im se ne isplati jer očigledno takve informacije imaju kupce koji su spremni da plate mnogo više nego proizvođači softvera.


Prijavite se na našu mailing listu i primajte najnovije vesti (jednom dnevno) putem emaila svakog radnog dana besplatno:

Izdvojeno

Kako veštačka inteligencija pomaže u borbi protiv prevara na internetu

Kako veštačka inteligencija pomaže u borbi protiv prevara na internetu

Više od decenije, Google koristi veštačku inteligenciju za zaštitu korisnika od prevara na internetu koji žele da dobiju pristup njihovom novcu i... Dalje

Da li su vaše lozinke među najslabijim lozinkama?

Da li su vaše lozinke među najslabijim lozinkama?

Analiza više od 19 milijardi procurelih lozinki otkrila je i dalje prisutnu, široko rasprostranjenu pojavu ponovne upotrebe slabih lozinki. Lozinke,... Dalje

Prevare sa „tajanstvenim kutijama“ kradu podatke sa platnih kartica i novac sa računa kupaca

Prevare sa „tajanstvenim kutijama“ kradu podatke sa platnih kartica i novac sa računa kupaca

Istraživači kompanije Bitdefender upozorili su veoma sofisticirane prevare putem pretplata, za koje sajber kriminalci koriste „neverovatno ube... Dalje

Nalozi trećine korisnika interneta hakovani prošle godine zbog slabe lozinke

Nalozi trećine korisnika interneta hakovani prošle godine zbog slabe lozinke

Bar jedan onlajn nalog više od trećine (36%) ljudi prošle godine je hakovan zbog slabe ili ukradene lozinke, otkrilo je novo istraživanje FIDO al... Dalje

Google: Softverske ranjivosti nultog dana veoma tražene i sve ih je lakše nabaviti, a evo ko ih i zašto koristi

Google: Softverske ranjivosti nultog dana veoma tražene i sve ih je lakše nabaviti, a evo ko ih i zašto koristi

Sajber kriminalci su koristili najmanje 75 bezbednosnih ranjivosti za koje proizvođači softvera nisu znali - takozvane nulte ranjivosti - otkriva iz... Dalje