Google tuži lažne prodavce lekova na internetu

Vesti, 23.09.2010, 00:59 AM

Google tuži lažne prodavce lekova na internetu

Google je podneo tužbu okružnom sudu u San Hoseu, u Kaliforniji, protiv lažnih internet apoteka zbog zloupotrebe AdWords oglašavanja i kršenja pravila i uslova Google-ove reklamne mreže.

Od 50 optuženih samo je jedan sa punim imenom i prezimenom, dok su ostali označeni kao NN lica, jer je njihov identitet za sada nepoznat. Prema navodima tužbe, kompanija Google namerava da u narednom periodu identifikuje i ostale tužene. Osim nadonade štete, kompanija traži od suda da zabrani ovim oglašivačima da koriste AdWords program oglašavanja.

Ovim potezom kompanija Google pokušava da izađe na kraj sa ilegalnim farmako-oglašivačima koji preko Google-ove reklamne mreže prodaju lekove, koje je pravni savetnik kompanije, Majkl Zvibelman, u postu na kompanijskom blogu, nazvao opasnim za korisnike jer se prodaju protivno propisima, bez lekarskog recepta. On je dodao da su su ovakvi lekovi ne samo opasni po korisnike koji ih kupuju, već nanose štetu i legitimnim farmaceutskim kompanijama kao i celokupnoj trgovini koja se odvija putem interneta.

Kompanija Mark Monitor, koja se bavi zaštitom brendova, sprovela je istraživanje koje je pokazalo da su tokom 2009. godine internet apoteke poslovale veoma dobro ostvarivši profit od 11 milijardi dolara, što je značajno više u odnosu na 2007. godinu kada je zarada dostigla 4 milijarde dolara. Međutim, od 2930 online apoteka koje je kompanija identifikovala, svega četiri su imale sertifikat VIPPS programa Nacionalnog udruženja apoteka, koji je uslov za reklamiranje lekova na Google-u.

Uprkos naporima kompanije Google, broj ovakvih nelegalnih oglašivača neprestano raste, a njihove metode postaju sve sofisticiranije, pa izvestan broj njih uspeva da izbegne Google-ove pokušaje da blokira njihove oglase.

Za kompaniju Google je ovo veoma važno kako bi se osiguralo da kompanije koje se reklamiraju preko Google-ove reklamne mreže ne dovode korisnike na internetu u opasnost, bilo da je reč o sajtu koji je zaražen ili o nekoj internet prevari. Kad god se desi tako nešto, žrtve postaju sumnjičave i teže se odlučuju da kliknu na Google reklamu.

Sličnu tužbu kompanija je podnela i protiv prevaranata koji stoje iza takozvanih “Google Money” šema, koji koriste ime i logo kompanije Google kako bi prevarili korisnike tvrdeći da mogu lako i brzo da zarade uz pomoć Google-a.


Prijavite se na našu mailing listu i primajte najnovije vesti (jednom dnevno) putem emaila svakog radnog dana besplatno:

Izdvojeno

Google oglasi za Facebook vode do sajtova prevaranata

Google oglasi za Facebook vode do sajtova prevaranata

Google ima problem sa oglasima u pretrazi, upozorio je programer Džastin Poliačik, a njegove reči potvrdili su i istraživači kompanije Malwarebyt... Dalje

Zloglasna ransomware grupa HelloKitty najavila povratak i novo ime

Zloglasna ransomware grupa HelloKitty najavila povratak i novo ime

Sajber kriminalci iz ransomware grupe ranije poznate kao HelloKitty objavili su da se naziv grupe menja u „HelloGookie“. Oni su objavili n... Dalje

Piramidalna šema prevare na Telegramu

Piramidalna šema prevare na Telegramu

Istraživači kompanije Kasperski upozorili su na prevarante koji koriste sofisticiranu taktiku da ukradu Toncoine (TON) od korisnika Telegrama širom... Dalje

Od početka godine ransomware grupa Akira napala 250 organizacija od kojih je pokušala da naplati 42 miliona dolara

Od početka godine ransomware grupa Akira napala 250 organizacija od kojih je pokušala da naplati 42 miliona dolara

Da posao sa ransomwareom cveta pokazuju i podaci o ransomware grupi Akira koja je za manje od godinu dana rada iznudila milione od na stotine pogođen... Dalje

Microsoft je i dalje brend koji se najviše zloupotrebljava u phishing napadima

Microsoft je i dalje brend koji se najviše zloupotrebljava u phishing napadima

Prema podacima kompanije Check Point, Microsoft je brend koji se najviše zloupotrebljavao, u čak 38% svih phishing napada u prvom kvartalu 2024. Ovo... Dalje