Google u Chromeu testira novu funkciju koja sakriva IP adresu korisnika
Vesti, 24.10.2023, 10:00 AM
Google radi na novoj funkciji „IP Protection“, sličnoj VPN-u, koja bi uskoro mogla biti dostupna korisnicima Chrome pretraživača. Nova funkcija će maskiranjem IP adresa poboljšati privatnost i bezbednost korisnika.
Pretraživanje interneta bez VPN-a znači da je IP adresa korisnika vidljiva, što znači da može otkriti približnu fizičku lokaciju korisnika, ali i druge lične podatke. IP adrese omogućavaju veb sajtovima i onlajn servisima da prate aktivnosti korisnika na internetu, i da prave vrlo detaljne korisničke profile. Za razliku od kolačića, korisnici trenutno nemaju jednostavan način da izbegnu ovu vrstu tajnog praćenja osim da koriste VPN.
Iako IP adrese omogućavaju praćenje, one su takođe neophodne za važne funkcionalnosti kao što su preusmeravanje saobraćaja, sprečavanje prevara i drugo.
Googleova eksprerimentalna funkcija „IP Protection“ trebalo bi da omogući korisnicima Chromea da sakriju svoju IP adresu, a da to ne utiče na njihovo korišćenje internet pretraživača.
Nova funkcija sakriva IP adresu od trećih strana, usmeravanjem saobraćaja sa određenih domena preko proksija, što će IP adrese korisnika činiti nevidljivim za te domene. Kako se nova funkcija bude razvijala, štitiće korisnike od praćenja sve više sajtova dodavanjem dodatnih domena u proksi saobraćaj.
Među domenima na kojima Google namerava da testira ovu funkciju su njegove platforme kao što su Gmail i AdServices.
Dodeljene IP adrese nikada neće preći državnu granicu - poštovaće se lokalni propisi i omogućiće se onlajn servisima da pružaju relevantan i lokalizovan sadržaj. Korisnicima unutar određene oblasti biće dodeljena IP adresa iz glavnog grada u regionu.
U početku, zaštita IP-a će biti opcija koja se može uključiti, a uvođenje ove funkcije biće postupno, u fazama.
Ova funkcija se neće plaćati, već će biti dostupna svima.
U početku će IP zaštita biti dostupna u Chromeu za Android i računare, a kasnije bi mogla doći i na druge platforme.
Iz Googlea kažu da „IP zaštita neće biti podrazumevana postavka za korisnike Chromea pre 2024. godine".
Nova funkcija, iako korisna zbog poboljšanja privatnosti, mogla bi doneti i brojne probleme, pre svega probleme sa bezbednošću (npr. ako je jedan od Googleovih proksi servera kompromitovan, napadači mogu da vide i manipulišu saobraćajem koji prolazi kroz njega), pa se razmatraju neke dodatne zaštite uz funkciju „IP Protection“. Od korisnika će se možda tražiti da se autentifikuju na proksiju pomoću svog naloga, a mogu se uvesti i neka ograničenja.
Zaštita IP-a je jedan od napora u okviru inicijative Privacy Sandbox koju vodi Google. Ovaj predlog je ušao u javnu raspravu i još nije uključen u trenutni plan razvoja Chromea. Privacy Sandbox takođe bi trebalo da postepeno ukida kolačiće trećih strana.
Google planira da testira funkciju „IP Protection“ u verzijama Chromea od 119 do verzije 225.
Izdvojeno
Frime koje ransomware bandama plate otkupninu, retko kada vrate svoje podatke
Istraživanje kompanije Hiscox otkrilo je da kada je reč o napadima ransomwarea, manje od 10% kompanija koje su platile napadačima, uspelo je da pov... Dalje
Tramp pomilovao poznatog sajber kriminalca Rosa Ulbrihta, vlasnika čuvenog sajta Silk Road
Američki predsednik Donald Tramp održao je reč i pomilovao poznatog sajber kriminalca Rosa Ulbrihta, koji je ranije osuđen na doživotni zatvor. P... Dalje
Malveri Redline, Vidar i Raccoon Stealer samo prošle godine ukrali milijardu lozinki
Prema izveštaju Specops Softwarea, samo prošle godine malveri su ukrali više od milijardu lozinki uprkos tome što 230 miliona ukradenih lozinki is... Dalje
Ruski hakeri koriste WhatsApp za napade na diplomate
Microsoftovi stručnjaci za bezbednost otkrili su novu kampanju fišinga hakera koje podržava ruska država a koja je usmerena protiv visokih diploma... Dalje
Hakeri koriste slike i generativnu veštačku inteligenciju za širenje malvera putem mejlova
Sajber kriminalci primenjuju nove tehnike kojima zaobilaze skenere elektronske pošte, kao što je ugrađivanje malvera u slike ili korišćenje GenA... Dalje
Pratite nas
Nagrade