HBO sajber kriminalcima ponudio 250000 dolara dok ne prikupi celu sumu koju traže napadači
Vesti, 11.08.2017, 11:30 AM

Sajber kriminalci koji su hakovali servere američke kablovske televizije HBO izgleda su odbili ponudu od 250000 dolara na ime otkupa koju im je dao izvršni direktor kompanije, a njegov email sa ovom ponudom prosledili medijima.
U emailu koji im je poslao direktor HBO od napača je traženo da ne objavljuju 1,5 terabajta podataka koje su ukrali sa servera HBO tokom poslednjih šest meseci.
Međutim, napadač koji se predstavlja kao gospodin Smit, objavio je u dva navrata nešto od ukradenih podataka.
Napadači su zapretili i da če objavljivati delove ukradenog materijala svake nedelje sve dok im HBO ne isplati sumu koja je jednaka ukupnom iznosu plata za šest meseci. Grupa se hvalila da su već iznudili između 12 i 15 miliona dolara od drugih kompanija na ovaj način, što znači da su od HBO napadači tražili najmanje 6 miliona dolara.
Direktor HBO je u emailu zatražio od npadača da sačekaju nedelju dana dok kompanija ne prikupi sredstva za isplatu. U znak dobre volje, HBO je bio voljan da isplati 250000 dolara u formi nagrade za pronađene bagove, koje kompanija isplaćuje hakerima koji ih pronađu i prijave kompaniji.
Ne zna se šta su napadači odgovorili direktoru HBO, ali s obzirom da su prosledili ovaj email medijima, izgleda da nisu bili oduševljeni ponudom. Ne zna se ni da li su ipak prihvatili ponuđenih 250000 dolara, a zatim objavili email da bi izvršili pritisak na HBO.
Kada su prvi podaci procureli, među njima se našao i scenario za 4. epizodu sedme sezone serije "Game of Thrones", kao i neprikazane epizode serija "Ballers" i "Room 104".
U drugom navratu, sajber kriminalci su objavili scenario 5. epizode serije "Game of Thrones", kao i tehničke detalje o internoj mreži HBO, lozinke administratora i email prepisku potpredsednika HBO za filmski program Leslija Koena. Napadači su sledeće curenje podataka najavili za 13. avgust.
HBO se još uvek nije oglasio ovim povodom.

Izdvojeno
Nova era sajber kriminala: ransomware u oblaku

Ransomware je dugo bio sinonim za šifrovane fajlove na računarima i hakere koji od žrtava traže da plate otkup za vraćanje podataka. Međutim, Mi... Dalje
Grok chatovi završili na Google-u: 370.000 privatnih razgovora dostupno svima

Ako ste ikada koristili Grok, četbot kompanije xAI iza kojeg stoji Ilon Musk, možda su transkripti vaših razgovora završili na internetu, dostupni... Dalje
Veštačka inteligencija je naivna: AI pomoćnici ne prepoznaju stare onlajn prevare

Istraživači iz Guardio Labs-a demonstrirali su novu tehniku napada pod nazivom PromptFix, koja pokazuje koliko su AI pomoćnici u pretraživačima r... Dalje
Ahilova peta menadžera lozinki - ugroženi milioni korisnika

Na svetskoj hakerskoj konferenciji DEF CON, istraživač Marek Tot iz Češke otkrio je kritične ranjivosti u ekstenzijama za veb pregledače popular... Dalje
Apple objavio hitne zakrpe: opasna ranjivost već iskorišćena u napadima

Apple je objavio vanredna ažuriranja za iPhone, iPad i Mac, nakon što je otkrivena ranjivost koja se, prema priznanju kompanije, već koristi u cilj... Dalje
Pratite nas
Nagrade