Hakeri iz Kine krali poverljive podatke Južne Koreje
Vesti, 18.10.2010, 01:12 AM

Hakeri za koje južnokorejski zvaničnici veruju da se nalaze u Kini, su krali poverljive podatke ministarstava odbrane i inostranih poslova Južne Koreje pomoću lažnih email-ova koje su navodno slali zvaničnici i diplomate Seula, potvrdila je obaveštajna služba Južne Koreje u petak.
Nacionalna obaveštajna služba otkrila je hakerske aktivnosti ranije u toku godine i upozorila vladine zvaničnike i diplomatska predstavništva Južne Koreje u inostranstvu na opasnost od ovakvih email-ova.
Hakeri su slali email-ve navodno u ime severnokorejskih diplomata, savetnika predsednika i drugih ličnosti povezanih sa zvaničnicima Južne Koreje.
Atačmenti u email-ovima koji su sadržali viruse bili su maskirani kao važni dokumenti, kao što su analize trenutnog stanja južnokorejske ekonomije. Kad bi primalac email-a otvorio atačment, virus bi započeo preuzimanje (download) dokumenata koji se nalaze na računaru kompjutera primaoca.
Predstavnik vladajuće Nacionalne partije potvrdio je u četvrtak u parlamentu da se strahuje da je značajan broj dokumenata procurio iz ministarstva odbrane i inostranih poslova.
Južnokorejska obaveštajna služba je u junu istraživala veliki 'denial of service' napad (vidi u Rečniku: Denial of service) na oficijelni sajt vlade Južne Koreje i tragom ovog napada došli su do hakera u Kini.
Prošle godine, web sajtovi vlada Južne Koreje i Sjedinjenih Američkih Država bili su na kratko paralizovani istom vrstom napada za koje su južnokorejski zvaničnici optužili severnog suseda koji, prema njihovim tvrdnjama, raspolaže elitnom jedinicom hakera. Američki zvaničnici su međutim odbacili Severnu Koreju kao inspiratora napada, a stručnjaci za bezbednost su se izjasnili da nema dokaza da su ovi napadi, koji su pogodili i komercijalne sajtove u Južnoj Koreji i SAD, bili orkestrirana kampanja Severne Koreje ili bilo koje druge države.
Dve Koreje su zvanično još uvek u ratu koji je otpočeo 1950. a okončao se primirjem 1953. godine bez potpisivanja mirovnog ugovora.

Izdvojeno
Bluetooth ranjivosti: Hakeri vas mogu prisluškivati preko vaših slušalica

Istraživači iz nemačke kompanije ERNW su na konferenciji o bezbednosti TROOPERS u Nemačkoj otkrili tri ozbiljne ranjivosti u čipovima popularnih ... Dalje
Kad korisnici sami instaliraju malver: dramatičan porast ClickFix napada

U poslednjih šest meseci zabeležen je dramatičan porast nove vrste sajber napada koji se ne oslanja na ranjivosti u softveru, već na ljudske slabo... Dalje
Microsoft najavio produžetak podrške za Windows 10 za godinu dana
.jpg)
Microsoft je konačno potvrdio ono što su mnogi priželjkivali - Windows 10 će i dalje dobijati bezbednosna ažuriranja (Extended Security Updates, ... Dalje
Napadi na WordPress sajtove: novi malver krade kartice i lozinke

Istraživači iz Wordfence-a otkrili su sofisticiranu kampanju usmerenu na WordPress sajtove. Na prvi pogled, lažni dodatak (plugin) nazvan „Wo... Dalje
Mocha Manakin: Novi napad koji počinje jednostavnim copy-paste trikom

U digitalnom svetu gde svaka sumnjiva poruka može otvoriti vrata za kompromitovanje sistema, pojavila se nova sajber pretnja, nazvana Mocha Manakin. ... Dalje
Pratite nas
Nagrade