Hakeri koji su napali najveći američki naftovod se izvinili, obećavaju da će ubuduće pažljivije birati ciljeve
Vesti, 11.05.2021, 09:30 AM

Grupa koja stoji iza ransomwarea koji je krajem prošle nedelje isključio najveći naftovod u Sjedinjenim Državama “Colonial Pipeline”, izvinila se zbog problema koje je napad izazvao društvu, tvrdeći da je njihov cilj zarada, a ne izazivanje društvenih problema.
Reč je o grupi DarkSide, a FBI je potvrdio da je ransomware koji grupa koristi odgovoran za prekid isporuke goriva.
Grupa je objavila izvinjenje na svom sajtu na mračnom vebu.
“Mi smo apolitični, ne učestvujemo u geopolitici, ne treba nas vezivati za određenu vladu i tražiti druge naše motive. Cilj nam je da zaradimo novac a ne da stvaramo probleme društvu”, kaže se u saopštenju koje je objavila grupa. Grupa je rekla da će ubuduće proveravati svaku kompaniju koju njihovi partneri žele da napadnu, kako bi se izbegle posledice po društvo.
DarkSide još uvek nije povezan sa nekom državom, ali je primetno da izbegavaju sisteme koji rade na ruskom i istočnoevropskim jezicima.
Grupa je napala naftovod dug 8850 kilometara, koji dnevno transportuje 2,5 miliona barela i obezbeđuje skoro polovinu goriva koje se potroši na istočnoj obali SAD. Kompanija Colonial Pipeline koja upravlja naftovod priznala je da se napad dogodio i da je bila primorana da isključi delove sistema kako bi sprečila širenje malvera.
Napadači su pre šifrovanja ukrali podatke iz kompanije i zapretili da će ih objaviti. DarkSide gaji imidž modernog Robina Huda, jer deo onoga što uzme od ucenjenih kompanija daje u humanitarne svrhe. Grupa je aktivna od avgusta prošle godine.
Rusija je rekla da nije ni na koji način umešana u ovaj napad. Portparol Kremlja Dmitrij Peskov je komentarišući izjavu američkog predsednika da ima indicija da je napad izvršen iz Rusije, rekao da Rusija nema ništa sa tim.
Bajden je u ponedeljak izjavio da nemaju dokaze da je Rusija umešana u ovaj napad, ali da ima indicija da je izveden sa teritorije te zemlje.
Hakovanje naftovod smatra se jednim od najvećih napada na važnu infrastrukturu u istoriji Sjedinjenih Država, a stručnjaci kažu da je to još jedan neuspeh u rešavanju postojećih slabosti i eskalacija pandemije ransomwarea. Oni kažu da bi ovaj incident trebalo da bude upozorenje kompanijama da shvate koliko su ranjive. Ransomware je sve veći rizik za važnu infrastrukturu, zdravstvenu zaštitu i finansijske sisteme, a energetski sektor je posebno osetljiv na sve vrste pretnji u sajber prostoru.

Izdvojeno
Ruski hakeri koriste grešku u Outlooku da preuzmu email naloge

Hakeri povezani sa ruskom vojnom obaveštajnom službom i dalje iskorišćavaju ranjivost u Microsoftovom softveru da bi dobili pristup imejlovima ž... Dalje
Učestali napadi na korisnike Booking.com

Korisnici Booking.com sve češće su mete prevaranata, upozorila je firma za sajber bezbednost Panda Security. Iako Booking.com tvrdi da su njihovi s... Dalje
Apple zakrpio dve ranjivosti nultog dana koje se koriste u napadima

Apple je bio primoran da zakrpi još dve ranjivosti nultog dana, čime je njihov ukupan broj za godinu porastao na 20. Tehnološki gigant je rekao da ... Dalje
Istraživanje: Kada je reč o sajber bezbednosti godine su samo broj

Kada je reč o sajber bezbednosti godine su izgleda samo broj. Ko daje prioritet bezbednosti na mreži? Ko preduzima najbolje mere kada se radi o priv... Dalje
Sutra se obeležava Međunarodni dan računarske bezbednosti
.jpg)
30. novembra se obeležava Međunarodni dan računarske bezbednosti, događaj koji treba da nas podseti na važnost zaštite naših računara i život... Dalje
Pratite nas
Nagrade