Hakerska božićna čestitka: Anonimni napali obaveštajnu agenciju Stratfor [VIDEO]
Vesti, 26.12.2011, 00:01 AM
![Hakerska božićna čestitka: Anonimni napali obaveštajnu agenciju Stratfor [VIDEO]](/thumbs/v2_6973_anonymous.jpg)
Božićne praznike proslavlja i hakerska grupa Anonimni na sebi svojstven način. Anonimni su obećali zanimljivu nedelju koju će obeležiti hakerski napadi, a prva na listi kojoj su hakeri uputili božićnu čestitku u svom stilu je američka privatna nevladina agencija Stratfor sa sedištem u Ostinu, država Teksas, specijalizovana za prikupljanje i analizu globalnih obaveštajnih podataka. Strartfor obezbeđuje svojim klijentima političke, ekonomske i vojne procene koje treba da im pomognu u smanjenju rizika, a izveštaji koje agencija naplaćuje dostavljaju se pretplatnicima usluga Stratfora preko veba, email-ova i video snimaka.
Kako izveštava Associated Press, jedan od učesnika napada na Stratfor izjavio je da je cilj napada bio da se podaci o kreditnim karticama klijenata agencije do kojih je grupa došla prilikom napada iskoriste za krađu miliona dolara kako bi na kraju taj novac bio upotrebljen kao božine donacije.
Veb sajt Mashable citira objavu sa Twitter naloga @YourAnonNews koji je navodno povezan sa hakerskom grupom da je napad bio uspešan zahvaljujući propustu agencije koja se bavi bezbednošću da primeni enkripciju za poverljive podatke svojih klijenata.
Grupa tvrdi da su ukradeni podaci o više od 90000 kreditnih kartica koje pripadaju klijentima Stratfora, među kojima se nalaze zaposleni u pravosudnim organima i obaveštajnim službama.
Grupa je pored toga objavila i strogo poverljivi dokument u kome se nalazi spisak klijenata agencije među kojima se nalaze američka vojska, američke vazduhoplovne snage, policija Majamija, banke, institucije američkog pravosuđa, kompanije koje posluju u sektoru odbrane, medijske kuće ali i tehnološke firme kao što su Microsoft i Apple.
Anonimni kažu da je lista klijenata koju su objavili samo mali deo od 200 gigabajta podataka koje je grupa ukrala od Stratfora i obećavaju da će objaviti još ukradenih podataka.
Anonimni su takođe objavili i slike koje potvrđuju da je bilo transakcija u kojima je grupa manipulisala ukradenim kreditnim karticama računa sa kojih je novac prebacivan na račune dobrotvornih organizacija.
AP navodi primer jedne transakcije prilikom koje je novac uplaćen na američkom Crvenom krstu i to sa računa penzionisanog službenika Odeljenja za bankarstvo u Teksasu, Alena Bara, koji je primetio da su sa njegovog računa u pet navrata prebacivane određene svote novca u ukupnom iznosu od 700 dolara i to na račune dobrotvornih organizacija - Crveni krst, CARE i Save the Children.
Stratfor je sa svoje strane reagovao obustavivši rad svojih servera a klijentima su poslati email-ovi sa obaveštenjem o napadu koji se dogodio.
Fred Barton, podpredsednik Stratfora rekao je da je kompanija o napadu obavestila nadležne organe i da je istraga u toku. On je dodao da kompanija ima zaštitne mehanizme protiv takvih napada ali da je veoma teško odbraniti se onda kada vas hakeri odaberu kao metu ili napadnu.
“Nije više tako privatno i tajno?” poruka je koju su ne bez podsmeha objavili na Twitter-u Anonimni, obećavši da je napad na Stratfor samo početak serije napada inspirisanih Božićem na dugu listu meta koje su odabrali hakeri.
@YourAnonNews je objavio da su Džastin Biber, Lejdi Gaga, Kim Kardašian i Tejlor Svift među sledećim metama.

Izdvojeno
Kako veštačka inteligencija pomaže u borbi protiv prevara na internetu
.jpg)
Više od decenije, Google koristi veštačku inteligenciju za zaštitu korisnika od prevara na internetu koji žele da dobiju pristup njihovom novcu i... Dalje
Da li su vaše lozinke među najslabijim lozinkama?

Analiza više od 19 milijardi procurelih lozinki otkrila je i dalje prisutnu, široko rasprostranjenu pojavu ponovne upotrebe slabih lozinki. Lozinke,... Dalje
Prevare sa „tajanstvenim kutijama“ kradu podatke sa platnih kartica i novac sa računa kupaca

Istraživači kompanije Bitdefender upozorili su veoma sofisticirane prevare putem pretplata, za koje sajber kriminalci koriste „neverovatno ube... Dalje
Nalozi trećine korisnika interneta hakovani prošle godine zbog slabe lozinke
.jpg)
Bar jedan onlajn nalog više od trećine (36%) ljudi prošle godine je hakovan zbog slabe ili ukradene lozinke, otkrilo je novo istraživanje FIDO al... Dalje
Google: Softverske ranjivosti nultog dana veoma tražene i sve ih je lakše nabaviti, a evo ko ih i zašto koristi
.jpg)
Sajber kriminalci su koristili najmanje 75 bezbednosnih ranjivosti za koje proizvođači softvera nisu znali - takozvane nulte ranjivosti - otkriva iz... Dalje
Pratite nas
Nagrade