Hakerska grupa Qilin preuzela odgovornost za napad na EPS i sada preti kompaniji da će objaviti ukradene podatke
Vesti, 29.12.2023, 13:00 PM
.jpg)
Informacioni sistemi Elektroprivrede Srbije (EPS) već nekoliko dana ne rade, a obaveštenja o čemu se radi iz ovog državnog preduzeća za snabdevanje električnom energijom nema.
U saopštenju objavljenom 19. decembra, EPS je rekao da se oporavlja od “nezapamćenog hakerskog napada kripto tipa” koji je kompanija prijavila dan ranije. Ali ni posle deset dana nije jasno kada je napad počeo, da li je još u toku, koja vrsta napada je u pitanju i koji su sve delovi sistema EPS-a pod napadom.
Na forumu Bezbedan Balkan objavljeno je da su na dark webu, na sajtu hakerske grupe Qilin, objavljeni dokumenti EPS-a kao dokaz o napadu. Grupa Qilin je preuzela odgovornost za napad navodeći da EPS nije vodio računa o internet bezbednosti i bezbednosti svojih kupaca i partnera. Grupa je rekla da EPS nije pokušao da stupi u kontakt sa njima i da ne želi da reši problem bez gubitaka i rizika po reputaciju.
Hakeri tvrde da su ukrali ogroman deo podataka kompanije, uključujući privatne ugovore, ugovore sa partnerima u zemlji i van nje, finansijska dokumenta, ugovore o kreditima, izveštaje, bilanse i ogroman broj mejlova.
Grupa je upozorila da će, ukoliko EPS u roku od 10 dana ne isplati traženu otkupninu, ukradene podatke objaviti i da će oni biti javno dostupni za preuzimanje.
Novinari Radija Slobodna Evropa (RSE) su te informacije pokušali su da provere u samom EPS, Ministarstvu unutrašnjih poslova (MUP), Tužilaštvu za visokotehnološki kriminal, ali odgovore nisu dobili.
Detalje ovog incidenta sa javnošću nije mogao da podeli ni Nacionalni centar za prevenciju bezbednosnih rizika u IKT sistemima (CERT).
RSE navodi i da su sa foruma „Bezbedan Balkan“, koji okuplja stručnjake za bezbednost na internetu, duže od godinu dana upozoravali javnost, ali i nadležne institucije, na različite propuste i incidente koji se odnose na digitalnu zaštitu sistema EPS.
Tokom 2023. godine na crnom tržištu našli su se imejl nalozi, kao i prepiske zaposlenih u EPS, ugovori, obračuni, poruke sindikata, a prodavali su se i nalozi zaposlenih u „Elektromreži Srbije“.
Hakerska grupa „Qilin“ u svojim napadima koristi ransomware da zaključa podatke ili delove različitih informacionih sistema, a potom ucenjuje kompanije i traži ogromne sume za otkup tih podataka. Najčešće mete napada grupe su sistemi kritične infrastrukture, poput energetike, saobraćaja, zdravstva, telekomunikacija.
Foto: Bermix Studio / Unsplash

Izdvojeno
WhatsApp blokirao napade špijunskog softvera na Androidu

WhatsApp je popravio ranjivost koja se koristi u napadima špijunskog softvera na mete visokog profila. Citizen Lab je objavio rezultate istrage o izr... Dalje
Razotkrivene veze zloglasne ransomware bande sa ruskim vlastima

Nedavno procurela gomila logova četova razotkrila je moguće veze između ransomware bande BlackBasta i ruskih vlasti. Procurelo je više od 200.000 ... Dalje
Europol upozorava na „savez u senci“ između država i sajber kriminalaca

Digitalne i AI tehnologije omogućavaju „hibridnim“ akterima pretnji iz Rusije i drugih zemalja da se udruže sa sajber kriminalcima i de... Dalje
Francuski sud pustio vlasnika Telegrama da napusti zemlju
.jpg)
Vlasnik aplikacije Telegram, rođen u Rusiji, rekao je da se vratio u Dubai nakon što je nekoliko meseci proveo u Francuskoj zbog krivične istrage u... Dalje
Prevaranti se lažno predstavljaju kao ransomware banda Clop

Barracuda Networks upozorava na prevarante koji se predstavljaju kao ransomware banda Clop, pokušavajući da iznude novac od žrtava. Ovakvi incident... Dalje
Pratite nas
Nagrade