Hakerska grupa Qilin preuzela odgovornost za napad na EPS i sada preti kompaniji da će objaviti ukradene podatke
Vesti, 29.12.2023, 13:00 PM
.jpg)
Informacioni sistemi Elektroprivrede Srbije (EPS) već nekoliko dana ne rade, a obaveštenja o čemu se radi iz ovog državnog preduzeća za snabdevanje električnom energijom nema.
U saopštenju objavljenom 19. decembra, EPS je rekao da se oporavlja od “nezapamćenog hakerskog napada kripto tipa” koji je kompanija prijavila dan ranije. Ali ni posle deset dana nije jasno kada je napad počeo, da li je još u toku, koja vrsta napada je u pitanju i koji su sve delovi sistema EPS-a pod napadom.
Na forumu Bezbedan Balkan objavljeno je da su na dark webu, na sajtu hakerske grupe Qilin, objavljeni dokumenti EPS-a kao dokaz o napadu. Grupa Qilin je preuzela odgovornost za napad navodeći da EPS nije vodio računa o internet bezbednosti i bezbednosti svojih kupaca i partnera. Grupa je rekla da EPS nije pokušao da stupi u kontakt sa njima i da ne želi da reši problem bez gubitaka i rizika po reputaciju.
Hakeri tvrde da su ukrali ogroman deo podataka kompanije, uključujući privatne ugovore, ugovore sa partnerima u zemlji i van nje, finansijska dokumenta, ugovore o kreditima, izveštaje, bilanse i ogroman broj mejlova.
Grupa je upozorila da će, ukoliko EPS u roku od 10 dana ne isplati traženu otkupninu, ukradene podatke objaviti i da će oni biti javno dostupni za preuzimanje.
Novinari Radija Slobodna Evropa (RSE) su te informacije pokušali su da provere u samom EPS, Ministarstvu unutrašnjih poslova (MUP), Tužilaštvu za visokotehnološki kriminal, ali odgovore nisu dobili.
Detalje ovog incidenta sa javnošću nije mogao da podeli ni Nacionalni centar za prevenciju bezbednosnih rizika u IKT sistemima (CERT).
RSE navodi i da su sa foruma „Bezbedan Balkan“, koji okuplja stručnjake za bezbednost na internetu, duže od godinu dana upozoravali javnost, ali i nadležne institucije, na različite propuste i incidente koji se odnose na digitalnu zaštitu sistema EPS.
Tokom 2023. godine na crnom tržištu našli su se imejl nalozi, kao i prepiske zaposlenih u EPS, ugovori, obračuni, poruke sindikata, a prodavali su se i nalozi zaposlenih u „Elektromreži Srbije“.
Hakerska grupa „Qilin“ u svojim napadima koristi ransomware da zaključa podatke ili delove različitih informacionih sistema, a potom ucenjuje kompanije i traži ogromne sume za otkup tih podataka. Najčešće mete napada grupe su sistemi kritične infrastrukture, poput energetike, saobraćaja, zdravstva, telekomunikacija.
Foto: Bermix Studio / Unsplash

Izdvojeno
Bluetooth ranjivosti: Hakeri vas mogu prisluškivati preko vaših slušalica

Istraživači iz nemačke kompanije ERNW su na konferenciji o bezbednosti TROOPERS u Nemačkoj otkrili tri ozbiljne ranjivosti u čipovima popularnih ... Dalje
Kad korisnici sami instaliraju malver: dramatičan porast ClickFix napada

U poslednjih šest meseci zabeležen je dramatičan porast nove vrste sajber napada koji se ne oslanja na ranjivosti u softveru, već na ljudske slabo... Dalje
Microsoft najavio produžetak podrške za Windows 10 za godinu dana
.jpg)
Microsoft je konačno potvrdio ono što su mnogi priželjkivali - Windows 10 će i dalje dobijati bezbednosna ažuriranja (Extended Security Updates, ... Dalje
Napadi na WordPress sajtove: novi malver krade kartice i lozinke

Istraživači iz Wordfence-a otkrili su sofisticiranu kampanju usmerenu na WordPress sajtove. Na prvi pogled, lažni dodatak (plugin) nazvan „Wo... Dalje
Mocha Manakin: Novi napad koji počinje jednostavnim copy-paste trikom

U digitalnom svetu gde svaka sumnjiva poruka može otvoriti vrata za kompromitovanje sistema, pojavila se nova sajber pretnja, nazvana Mocha Manakin. ... Dalje
Pratite nas
Nagrade