Hakovan britanski operater TalkTalk, direktorka dobila email od hakera
Vesti, 26.10.2015, 00:30 AM

Web sajt jedne od najvećih britanskih telekomunikacijskih kompanija TalkTalk pretrpeo je ozbiljan sajber napad zbog čega postoji mogućnost da su privatni i finansijski podaci 4 miliona korisnika kompanije u Velikoj Britaniji kompromitovani.
Podaci koji su možda kompromitovani uključuju imena, adrese, datume rođenja, email adrese, brojeve telefona, informacije o TalkTalk nalozima, informacije o kreditnim karticama i druge podatke o bankovnim računima korisnika TalkTalka.
“Nijedan od podataka nije bio šifrovan”, saoštila je kompanija.
Web sajt je napadnut 21. oktobra i kada su u kompaniji shvatili šta se događa, sajt je ubrzo bio offline da bi se zaštitili podaci korisnika.
TalkTalk je saoštio da oni sarađuju sa vodećim svetskim stručnjacima za bezbednost i da veruju da su njihovi sistemi bili bezbedni koliko je to bilo moguće. “Nažalost, ovi kriminalci su veoma pametni i njihovi napadi postaju sofisticiraniji nego ikad.”
TalkTalk je 36 do 48 sati pošto je napad otkriven počeo da obaveštava korisnike čiji su podaci možda kompromitovani o napadu koji se dogodio, savetujući ih šta da rade.
Kompanija je kontaktirala Jedinicu za sajber kriminal Metropolitanske policije da istraži incident.
TalkTalk nije objavio detalje o samom napadu i metodama koje su napadači koristili.
“Oni ne mogu da uzmu novac sa vašeg računa u banci ali postoji opasnost da mogu iskoristiti ove podatke za krađu identiteta”, kaže se u upozorenju koje je TalkTalk poslao korisnicima. Kompanija je pozvala korisnike da budu oprezni i da pripaze na svoje račune u narednim mesecima, da se čuvaju fišing napada koje će napadači možda preduzimati kako bi prikupili dodatne privatne podatke korisnika, njihove lozinke i informacije o bankovnim računima.
TalkTalk je kontaktirao sve veće banke sa molbom da nadziru račune korisnika TalkTalka da bi se na vreme uočile sumnjive aktivnosti.
Direktorka TalkTalka Dajdo Harding je izjavila da je dobila email sa zahtevom za otkup od hakera ili grupe koja tvrdi da je odgovorna za ovaj sajber napad.
Ona je rekla da nije znala da li je email pravi.
“Ne mogu da vam dam mnogo detalja, ali da, kontaktirani smo, ne znam da li je pojedinac ili grupa, koji se predstavlja kao haker. Sve što mogu da kažem je da sam lično dobila email od nekog ko tvrdi - a kao što sam rekla ne znam da li je ili nije - da je haker koji traži novac.”
Citirajući izvore bliske vladi, BBC navodi da se ovaj incident razmatra kao slučaj sajber kriminala, a ne kao napad koji je u vezi sa nacionalnom bezbednošću.

Izdvojeno
Da li su vaše lozinke među najslabijim lozinkama?

Analiza više od 19 milijardi procurelih lozinki otkrila je i dalje prisutnu, široko rasprostranjenu pojavu ponovne upotrebe slabih lozinki. Lozinke,... Dalje
Prevare sa „tajanstvenim kutijama“ kradu podatke sa platnih kartica i novac sa računa kupaca

Istraživači kompanije Bitdefender upozorili su veoma sofisticirane prevare putem pretplata, za koje sajber kriminalci koriste „neverovatno ube... Dalje
Nalozi trećine korisnika interneta hakovani prošle godine zbog slabe lozinke
.jpg)
Bar jedan onlajn nalog više od trećine (36%) ljudi prošle godine je hakovan zbog slabe ili ukradene lozinke, otkrilo je novo istraživanje FIDO al... Dalje
Google: Softverske ranjivosti nultog dana veoma tražene i sve ih je lakše nabaviti, a evo ko ih i zašto koristi
.jpg)
Sajber kriminalci su koristili najmanje 75 bezbednosnih ranjivosti za koje proizvođači softvera nisu znali - takozvane nulte ranjivosti - otkriva iz... Dalje
Microsoft glavna meta fišing napada, Mastercard se vratio na listu najčešće zloupotrebljavanih brendova

Microsoft je i dalje brend koji se najviše zloupotrebljava u fišing napadima. Ime tehnološkog giganta pojavljuje se u više od trećine (36%) svih ... Dalje
Pratite nas
Nagrade