Hakovan veb sajt američkog Senata

Vesti, 14.06.2011, 11:36 AM

Hakovan veb sajt američkog Senata

Zabava se nastavlja. Iako se radi o ozbiljnim krivičnim delima, čini se da su za hakersku grupu Lulz napadi na veb sajtove kompanija i institucija samo igra. Poslednja meta ove grupe je veb sajt američkog Senata koji je napadnut tokom vikenda.

Hakovanje servera američkog senata nije otkrilo nijedan poverljivi podatak, već je grupa objavila samo neke osnovne podatke o sistemskim fajlovima, prijavljivanjima korisnika i konfiguracijskim fajlovima Apache veb servera.

Oni nisu uspeli, ili nisu ni pokušali da naprave veću štetu upadom u osetljiviji deo kompjuterske mreže američkog Senata, što su i sami priznali u svojoj poruci javnosti opisujući ovaj upad rečima: “Ne dopada nam se baš američka vlada. Ovo je mala, tek zabave radi, objava nekih internih podataka Senata - da li je ovo akt rata, gospodo?”

Očigledno je da se sarkazam Lulza odnosi na nedavne izjave američkih zvaničnika da se razmatra mogućnost da se sajber napadi tretiraju kao akt objave rata na koji bi se moglo odgovoriti kao i u slučaju tradicionalnog oblika rata - kovencionalnim oružjem, ako bi se pokazalo da je takav napad orkestriran od strane druge države.

Za ovo krivično delo, prema američkom zakonu o kompjuterskim prevarama i zloupotrebi, predviđena je zatvorska kazna u trajanju od 5 do 20 godina.

Grupa Lulz takođe je napala i kompaniju Bethesda Softworks, koja je proizvođač video igrica kao što su Quake, Fallout, Doom, Elder Scrolls i druge. U saopštenju na sajtu grupe kaže se da su želeli da dokažu da su bolji hakeri od onih koji su nedavno hakovali veb sajt nove igre Brink, iza koje takođe kao proizvođač stoji kompanija Bethesda.

Grupa tvrdi da poseduje korisnička imena i pripadajuće lozinke 200000 igrača, ali da ne namerava da objavi ove podatke. Oni kažu da ustvari vole ovu kompaniju i da su samo želeli da ubrzaju razvoj igre The Elder Scrolls V: Skyrim čije je objavljivanje najavljeno za novembar.

Analitičar kompanije Sophos, proizvođača antivirusnog softvera, Čester Višnjevski, kaže da je veoma teško objasniti ovakve nasumične akte sabotaže i napada na veb sajtove.

Pun naziv ove hakerske grupre LulzSec je kombinacija dve reči - “lulz” je popularni internet termin koji se koristi da označi podsmeh, smejanje žrtvi podvale, a “sec” je skraćenica od “security” što znači bezbednost.


Prijavite se na našu mailing listu i primajte najnovije vesti (jednom dnevno) putem emaila svakog radnog dana besplatno:

Izdvojeno

Razotkrivene veze zloglasne ransomware bande sa ruskim vlastima

Razotkrivene veze zloglasne ransomware bande sa ruskim vlastima

Nedavno procurela gomila logova četova razotkrila je moguće veze između ransomware bande BlackBasta i ruskih vlasti. Procurelo je više od 200.000 ... Dalje

Europol upozorava na „savez u senci“ između država i sajber kriminalaca

Europol upozorava na „savez u senci“ između država i sajber kriminalaca

Digitalne i AI tehnologije omogućavaju „hibridnim“ akterima pretnji iz Rusije i drugih zemalja da se udruže sa sajber kriminalcima i de... Dalje

Francuski sud pustio vlasnika Telegrama da napusti zemlju

Francuski sud pustio vlasnika Telegrama da napusti zemlju

Vlasnik aplikacije Telegram, rođen u Rusiji, rekao je da se vratio u Dubai nakon što je nekoliko meseci proveo u Francuskoj zbog krivične istrage u... Dalje

Prevaranti se lažno predstavljaju kao ransomware banda Clop

Prevaranti se lažno predstavljaju kao ransomware banda Clop

Barracuda Networks upozorava na prevarante koji se predstavljaju kao ransomware banda Clop, pokušavajući da iznude novac od žrtava. Ovakvi incident... Dalje

Microsoft upozorio na ClickFix prevaru koja zloupotrebljava Booking[.]com

Microsoft upozorio na ClickFix prevaru koja zloupotrebljava Booking[.]com

Sofisticirana phishing kampanja „ClickFix“ lažno predstavlja Booking.com kako bi se ugostiteljske firme zarazile malverima za krađu info... Dalje