Hakovanje WordPress-a dovelo do krađe password-a
Vesti, 14.04.2010, 01:27 AM
Hakeri su pronašli način da preotmu WordPress-ovu bazu identifikacionih podataka i da ove podatke iskoriste kako bi preusmerili hiljade blogova na web sajtove sa štetnim programima.
Napadi, koji su otpočeli prošlog petka, pojavljuju se uglavnom na WordPress blogovima koje hostuje Network Solutions ali izgleda da je nekoliko bezbednosnih propusta u igri.
David Dede, istraživač Sucuri Security Labs, otkrio je da kompletno patch-ovani WordPress blogovi čuvaju identifikacione podatke u vidu plain text formi, što ih čini lakom metom za hakovanje.
- Wordpress čuva podatke u obliku jednostavnog teksta u wp-config.php fajlu.
- Konfiguracijski fajl trebalo bi da čita samo Apache, ali neki korisnici (ustvari, mnogo njih) ostavljaju ga takvim da bilo ko može da ga pročita (755 umesto 750 u Linux slengu).
- Zlonamerni korisnik Network Solutions-a pravi script za pronalaženje ovakvih konfiguracijskih fajlova koji su nepravilno konfigurisani.
- Isti zlonamerni korisnik pronalazi stotine konfiguracijskih fajlova sa nepravilnim dozvolama i izvlači iz baze identifikacione podatke.
- Potom isti korisnik otpočinje napad i menja baze podataka svih ovakvih blogova. Sada url za sve ove blogove vodi ka štetnom sajtu. Lako za hakovanje.
Network Solutions od tada primenjuje ispravku ali je dodao upozorenje:
"Kao deo rešenja, morali smo da promenimo bazu šifri za WordPress. Normalno, ovo nema uticaja na funkcionisanje bloga, ali u nekim slučajevima ako imate posebno podešen kod sa ručno dodatom bazom password-a (u fajlovima drugačijim od wp-config), to će zahtevati promene.
Kao meru predostrožnosti savetujemo svim korisnicima WordPress-a da se loguju na svoje naloge kako bi promenili administratorske šifre. Takođe, ponovo pregledajte sve naloge sa administratorskim ovlašćenjima i obrišite one koji vam se učine nepoznatim."
Izvor: http://threatpost.com/en_us/blogs/wordpress-hack-linked-database-password-hijack-041210

Izdvojeno
Da li su vaše lozinke među najslabijim lozinkama?

Analiza više od 19 milijardi procurelih lozinki otkrila je i dalje prisutnu, široko rasprostranjenu pojavu ponovne upotrebe slabih lozinki. Lozinke,... Dalje
Prevare sa „tajanstvenim kutijama“ kradu podatke sa platnih kartica i novac sa računa kupaca

Istraživači kompanije Bitdefender upozorili su veoma sofisticirane prevare putem pretplata, za koje sajber kriminalci koriste „neverovatno ube... Dalje
Nalozi trećine korisnika interneta hakovani prošle godine zbog slabe lozinke
.jpg)
Bar jedan onlajn nalog više od trećine (36%) ljudi prošle godine je hakovan zbog slabe ili ukradene lozinke, otkrilo je novo istraživanje FIDO al... Dalje
Google: Softverske ranjivosti nultog dana veoma tražene i sve ih je lakše nabaviti, a evo ko ih i zašto koristi
.jpg)
Sajber kriminalci su koristili najmanje 75 bezbednosnih ranjivosti za koje proizvođači softvera nisu znali - takozvane nulte ranjivosti - otkriva iz... Dalje
Microsoft glavna meta fišing napada, Mastercard se vratio na listu najčešće zloupotrebljavanih brendova

Microsoft je i dalje brend koji se najviše zloupotrebljava u fišing napadima. Ime tehnološkog giganta pojavljuje se u više od trećine (36%) svih ... Dalje
Pratite nas
Nagrade