Infekcija malverom primorala holivudsku bolnicu da isplati hakerima 17000 dolara
Vesti, 19.02.2016, 00:00 AM

Jedna bolnica u Los Anđelesu bila je primorana da hakerima isplati 17000 dolara jer su bolnički kompjuterski sistemi nedelju dana bili neupotrebljivi zbog infekcije ransomwareom.
Holivudski Prezbiterijanski medicinski centar našao se u nezavidnoj situaciji kada su bolnički računari zaraženi ransomwareom, zbog čega je osoblje bolnice bilo primorano da koristi olovku i papir. Infekcija ransomwareom zaustavila je normalno funkcionisanje medicinskog centra - neka odeljenja bila su zatvorena, email je bio neupotrebljiv pa su pacijenti po rezultate morali da dolaze u bolnicu.
Hakeri su navodno tražili da im bolnica na ime otkupa isplati 9000 bitcoina (3,6 miliona dolara).
Direktor bolnice Alen Stefanek je ove nedelje izdao saopštenje kojim je potvrdio vest o infekciji.
On je naveo da je do infekcije došlo 5. decembra, ali je prema Stefanekovim rečima, prilikom napada zaraženo samo nekoliko računara u bolnici te je visina otkupa bila daleko manja od one koju su spominjali mediji. Ukupno bolnica je trebalo da isplati oko 40 bitcoina, odnosno 16800 dolara.
Otkup je plaćen pre nego što je pozvana lokalna policija i FBI, pa su početkom ove nedelje inficirani računari bili u potpunosti funkcionalni.
U saopštenju koje je izdao direktor Prezbiterijanskog medicinskog centra istaknuto je da ovaj incident nije uticao na kvalitet lečenja pacijenata. Svi sistemi su u ovom trenutku očišćeni od malvera i testirani, rekao je Stefanek.
Krajem oktobra prošle godine, govoreći na konferenciji posvećenoj bezbednosti koja je održana u Bostonu, pomoćnik specijalnog agenta zaduženog za sajber i kontraobaveštajni program FBI, Džozef Bonavolonta, izazvao je burne reakcije stručne javnosti svojom izjavom da FBI često savetuje kompanije koje su ucenjene zbog infekcije ransomwareom da plate sajber kriminalcima otkup koji traže.
Međutim, to nije usamljen stav. Prošle godine je i kompanija Kaspersky Lab priznala “gorku činjenicu” da ukoliko nisu preduzete mere predostrožnosti, žrtve možda neće imati drugi izbor osim plaćanja otkupa.
Nije redak slučaj da se institucije i kompanije suočavaju sa ovim problemom. Tako su krajem januara vlasti Linkolnšira u Velikoj Britaniji bile ucenjene da plate 500 dolara u bitcoinima zbog infekcije nekoliko računara ransomwareom koja je dovela do problema u radu gradskih službi. Lokalni zvaničnici su tada saopštili da ne nameravaju da plate otkup.

Izdvojeno
Google: Softverske ranjivosti nultog dana veoma tražene i sve ih je lakše nabaviti, a evo ko ih i zašto koristi
.jpg)
Sajber kriminalci su koristili najmanje 75 bezbednosnih ranjivosti za koje proizvođači softvera nisu znali - takozvane nulte ranjivosti - otkriva iz... Dalje
Microsoft glavna meta fišing napada, Mastercard se vratio na listu najčešće zloupotrebljavanih brendova

Microsoft je i dalje brend koji se najviše zloupotrebljava u fišing napadima. Ime tehnološkog giganta pojavljuje se u više od trećine (36%) svih ... Dalje
Hakeri tokom StarCraft II mečeva ubacuju video snimke koji izazivaju epilepsiju

Igrači StarCraft II su na Reddit-u otkrili da su već neko vreme mete veoma zastrašujućih hakerskih napada. Naime, nepoznati hakeri su našli na... Dalje
Prevaranti zloupotrebljavaju Google da bi ukrali korisnička imena i lozinke korisnika Google naloga

Programer Nik Džonson upozorio je na novu phishing prevaru koja je posebno opasna zbog toga što prevaranti šalju imejlove sa lažne Google adrese. ... Dalje
Prevaranti zloupotrebljavaju Booking.com za širenje trojanca AsyncRAT

Lažni imejlovi sa Booking.com upućeni hotelskom osoblju kriju malver AsyncRAT. Početkom meseca, istraživači MalwareBytes-a upozorili su na ove na... Dalje
Pratite nas
Nagrade