Kako je otkrivena grupa Prolific Puma koja je godinama neprimećena prodavala usluge skraćivanja linkova
Vesti, 03.11.2023, 01:00 AM
Grupa za koju se veruje da je iz Ukrajine godinama je drugim sajber kriminalcima prodavala usluge skraćivanja linkova olakšajući im njihove poslove.
Veruje se da je grupa Prolific Puma registrovala između 35.000 i 75.000 lažnih domena od aprila 2022. godine, ali je ostala neprimećena sve dok istraživači iz firme Infoblox nisu otkrili njene aktivnosti pre nekoliko meseci.
Infoblox kaže da se ne može sa sigurnošću izjasniti o poreklu bande, ali veruje se da je poreklom iz Ukrajine i da se grupa preselila u Poljsku kada je počela ruska invazija. Istraživači su uspeli lociraju grupu u neuglednoj zgradi osnovne škole u poljskom gradu Lođu, koja je ugostila mnoge izbeglice.
Infoblox je primetio Prolific Pumu pre oko pola godine, ali istraživači veruju da je grupa aktivna znatno duže.
„Četiri godine, možda i duže, Prolific Puma je neprepoznata delovala iz senke“, rekao je Infoblox.
Prolific Puma koristi bezbroj domena za pružanje usluga skraćivanja linkova drugim sajber kriminalcima. Iako su usluge kao što je TinyURL legalne, skraćivanje URL-ova ima svoju mračnu stranu jer ovu pogodnost internet kriminalci često koriste u nezakonite svrhe.
„Oni stvaraju i koriste ove domene da bi obezbedili uslugu skraćivanja linkova drugim zlonamernim akterima, pomažući im da izbegnu otkrivanje tokom fišing kampanja, prevara i distribucije malvera“, rekao je Infoblox.
Infoblox kaže da Prolific Puma nije jedina ilegalna usluga te vrste, ali je najdinamičnija i najveća, uprkos tome što grupa ne reklamira svoje usluge.
„Znali smo da pratimo uslugu skraćivanja linkova, ali nije bilo jasno šta oni isporučuju i kome pružaju uslugu“, rekao je Infoblox. Infoblox je pronašao „veliki skup međusobno povezanih sumnjivih domena sa sumnjivim ponašanjem, ali smo bili pred izazovom da zaključimo kako se oni koriste.“
Infoblox je na kraju shvatio o čemu se radi kada su njegovi istraživači naišli na slučajeve skraćenih linkova koji su preusmeravali na stranice za fišing i prevare.
Foto: jean wimmerlin / Unsplash
Izdvojeno
Facebook, Instagram i mnogi drugi veliki sajtovi odbili Appleov trening AI modela sa njihovim podacima
Brojne istaknute novinske kuće i društvene mreže kao što su New York Times, Wired i Instagram odbile su Appleov trening AI modela sa njihovim poda... Dalje
Novi malver Voldemort koristi Google Sheets za sajber špijunažu
Istraživači sajber bezbednosti otkrili su novi malver koji koristi Google tabele kao mehanizam za komandu i kontrolu (C2). U kampanji, koju je 5. av... Dalje
Ruski hakeri koriste zakrpljene ranjivosti u Chromeu i Safariju
Googleovi istraživači sajber bezbednosti su razotkrili napade u kojima su hakeri koristili sada zakrpljene ranjivosti u Apple Safari i Google Chrome... Dalje
Haker lažirao sopstvenu smrt da bi izbegao plaćanje alimentacije
Motivi koji stoje iza većine hakerskih napada su novac, krađa podataka, ucena ili sajber špijunaža. Međutim, dešava se da neki hakeri imaju lič... Dalje
Produžen pritvor osnivaču Telegrama
Francuski sud je produžo pritvor osnivaču Telegrama, rođenom u Rusiji, Pavelu Durovu (39), nakon hapšenja na pariskom aerodromu zbog navodnih prek... Dalje
Pratite nas
Nagrade