Kako kriminalci zloupotrebljavaju nazive domena poznatih proizvođača antivirusa

Vesti, 11.12.2013, 09:35 AM

Kako kriminalci zloupotrebljavaju nazive domena poznatih proizvođača antivirusa

Nadajući se da korisnici neće primetiti razliku kada treba da kliknu na link ili da će pogrešno otkucati adresu web sajta koga nameravaju da posete, sajber kriminalci praktikuju da registruju domene koji imaju slične nazive kao domeni velikih uglednih kompanija.

High-Tech Bridge je sproveo zanimljivo istraživanje o domenima čiji su nazivi slični nazivima domena koji pripadaju antivirusnim kompanijama.

Tražeći domene kao što je „kasperski.com“ (kaspersky.com), „symanrec.com“ (symantec.com) ili „mcaffee.com“ (mcafee.com), u High-Tech Bridge su identifikovali 385 domena, od kojih su 164 registrovali oni koji žele da namame korisnike na fišing web sajtove ili sajtove na kojima se nude sumnjivi proizvodi i usluge ili prikazuju reklame.

Zanimljivo je i to da su same antivirusne kompanije registrovale 107 domena od 385 koje je identifikovao High-Tech Bridge, kako bi sprečile zloupotrebu. Tako su Kaspersky i McAfee kupili više od 70% domena koji bi mogli biti zloupotrebljeni ako bih ih registrovao neko drugi, ali su ostali proizvođači antivirusa uradili nedovoljno da zaštite svoje korisnike od ovakvih zloupotreba.

Od 385 domena koje je identifikovao High-Tech Bridge 73 su u vlasništvu onih kojih su ih registrovali nadajući se da će proizvođači antivirusa biti zainteresovani da ih otkupe od njih.

Ipak, slični nazivi domena ne znače nužno i prevaru, pa je tako 41 domen registrovan od strane legitimnih firmi koje imaju slične nazive kao i velike antivirusne kompanije.

Najviše „problematičnih“ domena su oni koji se vezuju za Symantec-ov brend (35), a za njima slede oni kojima se pokušavaju zloupotrebiti brendovi kao što je Norton (29), Avast (25), Bitdefender (22) i Avira (19).

Najpopularniji registri naziva domena među kriminalcima su GoDaddy.com, PDR, ENOM, TUCOWS, ABOVE, MONIKER ONLINE SERVICES, MarkMonitor, Internet.bs i NAMEKING.com.

Najviše sajtova koji koriste poznato ime proizvođača antvirusa za prevare i sumnjive poslove je u SAD (75), Australiji (24), Švajcarskoj (19), Nemačkoj (16) i Velikoj Britaniji (8).

Sajber kriminalci ne oklevaju kad god vide priliku za zaradu, a od domena se može zaraditi na različite načine, počev od preprodaje vlasnicima robne marke, korišćenja domena za prikazivanje reklama, preusmeravanja posetilaca web sajtova na pornografske sajtove ili nelegalne online apoteke. Ovakvi sajtovi se koriste i za distribuciju malvera a žrtve su korisnici koji pogreše prilikom ukucavanja adrese web sajta. Takođe, zbog neznatnih razlika u nazivu, korisnike je lakše prevariti da kliknu na link koji ih vodi do fišing web sajta.


Prijavite se na našu mailing listu i primajte najnovije vesti (jednom dnevno) putem emaila svakog radnog dana besplatno:

Izdvojeno

40 lažnih ekstenzija za Firefox krade kriptovalute korisnika

40 lažnih ekstenzija za Firefox krade kriptovalute korisnika

Istraživači sajber bezbednosti iz kompanije Koi Security otkrili su više od 40 ekstenzija za Mozilla Firefox koje kradu privatne ključeve i seed f... Dalje

Budite oprezni: veštačka inteligencija ponekad izmišlja i može vas poslati na lažni veb sajt

Budite oprezni: veštačka inteligencija ponekad izmišlja i može vas poslati na lažni veb sajt

Bezbednosni istraživači otkrili su ozbiljan rizik u radu velikih jezičkih modela (LLM), poput popularnih AI asistenata. Naime, kada ih pitate jedno... Dalje

Ažurirajte Chrome odmah: Hakeri koriste ranjivost u veb pregledaču

Ažurirajte Chrome odmah: Hakeri koriste ranjivost u veb pregledaču

Google je objavio hitna bezbednosna ažuriranja za Chrome kako bi rešio ozbiljnu ranjivost koja se već zloupotrebljava u napadima. Ovaj „zero-... Dalje

Kada sajber kriminal ubija: Bolnice na udaru ransomware-a

Kada sajber kriminal ubija: Bolnice na udaru ransomware-a

Do skoro, sajber kriminal se uglavnom svodio na krađu podataka ili novca. Ali dva napada ransomware-a na evropske bolnice pokazuju da sajber kriminal... Dalje

Bluetooth ranjivosti: Hakeri vas mogu prisluškivati preko vaših slušalica

Bluetooth ranjivosti: Hakeri vas mogu prisluškivati preko vaših slušalica

Istraživači iz nemačke kompanije ERNW su na konferenciji o bezbednosti TROOPERS u Nemačkoj otkrili tri ozbiljne ranjivosti u čipovima popularnih ... Dalje