Kako su ruski hakeri iskoristili iranske hakere da bi prikrili svoju sajber špijunažu
Vesti, 21.10.2019, 10:00 AM

Ruska hakerska grupa Turla, poznata i pod nazivima Waterbug ili Venomous Bear, hakovala je iransku hakersku grupu OilRig i iskoristila njene alate i pristup kompromitovanim sistemima za špijuniranje u brojnim zemljama, otkrila je istraga koju su sproveli britanski Nacionalni centar za sajber bezbednost (NCSC) i američka Nacionalna agencija za bezbednost (NSA).
Turla je na taj način špijunirala vojne institucije, ministarstva, naučne ustanove i univerzitete u brojnim državama.
Pol Čičester, direktor operacija NCSC-a, rekao je da su aktivnosti Turle “promena načina rada sajber aktera”, koja je stvorila “zabunu” u vezi toga koje grupe su odgovorne za sajber napade.
U istrazi koja je trajala mesecima, postalo je jasno da je ruska grupa hakovala iransku grupu, a zatim iskoristila njene alate i pristup za prikupljanje podataka i dalje kompromitovanje sistema.
Otkriveni su napadi u više od 35 zemalja, a većina žrtava je na Bliskom Istoku.
Obaveštajne agencije saopštile su da je Turla "hvatala" informacije koje Iranci kradu, ali i da vodila vlastite operacije koristeći pristup sistemima koji su Iranci obezbedili, očigledno se nadajući da će time sakriti svoje tragove i da će odgovornost za špijunažu pasti na Iran.
“Turla bi mogla imati koristi od operacija OilRiga. Mogli su da prikupe deo njihovih operativnih rezultata. . . To im je omogućilo da dobiju brži pristup žrtvama nego što bi se to inače dogodilo“, rekao je Čičester. “To im je znatno olakšalo život. Ovo je oportunistička operacija koja je Turli dala obilje informacija i pristup koji inače ne bi imali.”
Nema dokaza da su Iranci bili saučesnici ili da su znali da Rusi koriste njihov pristup, ali ovaj slučaj pokazuje svu kompleksnost sajber prostora, u kome prema rečima Čičestera, vlada velika gužva. On je dodao da nikad ranije nije video tako sofisticiran napad.
NCSC nije direktno pripisao napade državama, Rusiji i Iranu, ali su Turlu ranije drugi povezali sa ruskom službom bezbednosti, FSB, a OilRig sa iranskom vladom.
Informacije o tome da je Turla hakovala drugu špijunsku grupu još u junu je objavila kompanija Symantec.
Sada Čičester kaže da je svrha otkrivanja detalja o ovim napadima da se pomogne drugima da otkriju ovu aktivnost i da se odbrane. Osim toga, ideja je da se pošalje jasna poruka da čak i kada oni koji se bave sajber špijunažom pokušaju da sakriju svoj identitet, moguće ih je identifikovati.

Izdvojeno
Kako veštačka inteligencija pomaže u borbi protiv prevara na internetu
.jpg)
Više od decenije, Google koristi veštačku inteligenciju za zaštitu korisnika od prevara na internetu koji žele da dobiju pristup njihovom novcu i... Dalje
Da li su vaše lozinke među najslabijim lozinkama?

Analiza više od 19 milijardi procurelih lozinki otkrila je i dalje prisutnu, široko rasprostranjenu pojavu ponovne upotrebe slabih lozinki. Lozinke,... Dalje
Prevare sa „tajanstvenim kutijama“ kradu podatke sa platnih kartica i novac sa računa kupaca

Istraživači kompanije Bitdefender upozorili su veoma sofisticirane prevare putem pretplata, za koje sajber kriminalci koriste „neverovatno ube... Dalje
Nalozi trećine korisnika interneta hakovani prošle godine zbog slabe lozinke
.jpg)
Bar jedan onlajn nalog više od trećine (36%) ljudi prošle godine je hakovan zbog slabe ili ukradene lozinke, otkrilo je novo istraživanje FIDO al... Dalje
Google: Softverske ranjivosti nultog dana veoma tražene i sve ih je lakše nabaviti, a evo ko ih i zašto koristi
.jpg)
Sajber kriminalci su koristili najmanje 75 bezbednosnih ranjivosti za koje proizvođači softvera nisu znali - takozvane nulte ranjivosti - otkriva iz... Dalje
Pratite nas
Nagrade