Kako veštačka inteligencija pomaže prevarantima koji se bave ljubavnim kripto prevarama
Vesti, 03.08.2023, 11:30 AM

Prevaranti, poznati po kripto prevarama preko popularnih aplikacija za upoznavanje, sada koriste alate nalik ChatGPT-u za prevaru korisnika iPhonea i Androida.
CryptoRom prevare, poznate i kao „pig butchering“ (u slobodnom prevodu „svinjokolj“), su prevare u kojima prevarant ulazi u ljubavni odnos sa žrtvom da bi je na kraju ubedio da ulaže u kriptovalute. Nepotrebno je reći da investicije žrtava završavaju u džepovima prevaranta.
Od nedavno, CryptoRom prevaranti koriste AI alate kao što je ChatGPT koji im olakšavaju posao a prevaru čine efikasnijom.
„Jedan od glavnih izazova za prevarante iz CryptoRom prevara je vođenje ubedljivih, kontinuiranih razgovora romantične prirode sa ciljevima. Ove razgovore uglavnom pišu „klavijaturisti“, koji su prvenstveno iz Azije i imaju problem sa jezičkom barijerom“, kaže Šon Galager, glavni istraživač pretnji u kompaniji Sophos.
Uvođenjem u igru alata kao što je ChatGPT, prevaranti mogu da tečno vode razgovore, što prevare čini manje napornim za njih, a istovremeno autentičnijim za žrtve. Takođe, AI alati omogućavaju prevarantima da rade sa više žrtava u isto vreme.
Lopovi mogu da izvuku i više novca govoreći žrtvama da su njihovi kripto nalozi hakovani i da je potrebno da daju predujam da bi mogle da investiraju.
„Kada žrtve CryptoRom prevara pokušaju da unovče „profit“, prevaranti će im reći da moraju da plate porez od 20% na svoja sredstva pre nego što izvrše bilo kakvo podizanje novca. Međutim, jedna skorašnja žrtva je otkrila da su, nakon što je platila „porez“ za podizanje novca, prevaranti rekli da su sredstva „hakovana“ i da će im trebati još 20% depozita pre nego što dobije sredstva“, objasnio je Galager.
Prevarantima je uspelo da ubace sedam novih lažnih aplikacija za ulaganje u kriptovalute u zvanične Apple App i Google Play prodavnice i tako dođu do većeg broja potencijalnih žrtava.
Galager kaže da kriminalci varaju operatere prodavnica da odobre aplikacije tako što podnose aplikaciju na odobrenje koristeći legitiman, uobičajeni veb sadržaj. Kada aplikaciju odobri, recimo, Apple, ona postaje nešto sasvim drugačije.
„Iako smo upozorili Google i Apple na ove najnovije aplikacije, verovatno će se pojaviti još novih. Ovi prevaranti su nemilosrdni. Danas govore žrtvama da su njihovi računi hakovani da bi iznudili još novca, ali u budućnosti će verovatno razmišljati o novim metodama inicijalne i dvostruke iznude“, dodao je on.
Samo prošle godine, žrtve su izgubile skoro 2,6 milijardi dolara zbog prevara koje uključuju kriptovalute, uključujući i „pig butchering“ prevare.
Foto: Forest Simon / Unsplash

Izdvojeno
Otkriveno na hiljade lažnih onlajn prodavnica - kupci ostali bez novca na računima

Firma za sajber bezbednost Silent Push otkrila je na hiljade veb sajtova koji se lažno predstavljaju kao sajtovi velikih brendova kao što su Apple i... Dalje
40 lažnih ekstenzija za Firefox krade kriptovalute korisnika

Istraživači sajber bezbednosti iz kompanije Koi Security otkrili su više od 40 ekstenzija za Mozilla Firefox koje kradu privatne ključeve i seed f... Dalje
Budite oprezni: veštačka inteligencija ponekad izmišlja i može vas poslati na lažni veb sajt

Bezbednosni istraživači otkrili su ozbiljan rizik u radu velikih jezičkih modela (LLM), poput popularnih AI asistenata. Naime, kada ih pitate jedno... Dalje
Ažurirajte Chrome odmah: Hakeri koriste ranjivost u veb pregledaču

Google je objavio hitna bezbednosna ažuriranja za Chrome kako bi rešio ozbiljnu ranjivost koja se već zloupotrebljava u napadima. Ovaj „zero-... Dalje
Kada sajber kriminal ubija: Bolnice na udaru ransomware-a
.jpg)
Do skoro, sajber kriminal se uglavnom svodio na krađu podataka ili novca. Ali dva napada ransomware-a na evropske bolnice pokazuju da sajber kriminal... Dalje
Pratite nas
Nagrade