Kako veštačka inteligencija pomaže u borbi protiv prevara na internetu
Vesti, 09.05.2025, 14:00 PM
.jpg)
Više od decenije, Google koristi veštačku inteligenciju za zaštitu korisnika od prevara na internetu koji žele da dobiju pristup njihovom novcu i/ili ličnim podacima.
Google je ove nedelje na svom blogu objavo novi izveštaj o tome kako se bori protiv prevara u pretrazi, ali i o novim načinima na koje koristi veštačku inteligenciju za zaštitu korisnika u pretrazi, Chrome-u i Android-u.
Veštačka inteligencija pomaže kompaniji da svakodnevno otkrije i blokira stotine miliona rezultata pretrage iza kojih stoje prevaranti.
Google kaže da su investicije kompanije u sisteme za otkrivanje prevara zasnovane na veštačkoj inteligenciji, omogućile da se otkrije 20 puta veći broj stranica za prevaru. Ova poboljšanja pomažu da korisnicima da budu sigurni da su rezultati koje dobiju u pretrazi legitimni i da ih štite od sajtova koji pokušavaju da ukradu njihove osetljive podatke.
Razvoj veštačke inteligencije je ojačao tehnologije koje kompanija koristi za borbu protiv prevara, omogućavajući analizu ogromne količine teksta na vebu, otkrivanje koordinisanih kampanja prevara i novih pretnji.
Google kaže da je primećen značajan porast broja prevaranata na internetu koji se predstavljaju kao prodavci usluga avio-kompanija i varaju ljude kojima je potrebna pomoć. Ove prevare su smanjene za više od 80% u pretrazi, što značajno smanjuje rizik od pozivanja lažnih brojeva telefona.
Režim poboljšane zaštite (Enhanced Protection) Bezbednog pregledanja (Safe Browsing) u Chrome-u je najviši nivo zaštite Chrome-a. On nudi dvostruko veću zaštitu od fišinga i drugih prevara u poređenju sa režimom standardne zaštite.
Google kaže da sada koristi LLM Gemini Nano na desktop računarima za otkrivanje čak i onih prevara koje ranije nisu viđene.
Ovaj novi pristup zasnovan na veštačkoj inteligenciji se već koristi za zaštitu korisnika od prevara daljinske tehničke podrške, koje su jedna od najčešćih internet prevara sa kojima se korisnici susreću. Google je najavio da planira da proširi ovu zaštitu na Android uređaje i još više vrsta prevara u budućnosti.
Ponekad rizik od sajtova iza kojih stoje prevaranti može da se proširi i izvan samog sajta. Ako ste omogućili obaveštenja sa veb sajtova, prevaranti mogu pokušati da vas prevare obaveštenjima. Da bi zaštitio korisnike od ovakvih prevara, Google je najavio nova upozorenja zasnovana na veštačkoj inteligenciji za Chrome na Android-u. Kada Chrome-ov model mašinskog učenja na uređaju označi obaveštenje, dobićete upozorenje sa opcijom da se odjavite ili pogledate sadržaj koji je blokiran. A ako odlučite da je upozorenje pogrešno prikazano, možete da dozvolite buduća obaveštenja sa tog veb sajta.
Prevare često počinju telefonskim pozivom ili porukom. To u početku može izgledati bezopasno, ali se brzo može pretvoriti u problem. Google je podsetio da je nedavno omogućio detekciju prevara zasnovanu na veštačkoj inteligenciji na uređaju u Google porukama i telefonu kako bi zaštitio korisnike Android-a od ovakvih prevara.
Foto: Glenn Carstens-Peters | Unsplash

Izdvojeno
Kako veštačka inteligencija pomaže u borbi protiv prevara na internetu
.jpg)
Više od decenije, Google koristi veštačku inteligenciju za zaštitu korisnika od prevara na internetu koji žele da dobiju pristup njihovom novcu i... Dalje
Da li su vaše lozinke među najslabijim lozinkama?

Analiza više od 19 milijardi procurelih lozinki otkrila je i dalje prisutnu, široko rasprostranjenu pojavu ponovne upotrebe slabih lozinki. Lozinke,... Dalje
Prevare sa „tajanstvenim kutijama“ kradu podatke sa platnih kartica i novac sa računa kupaca

Istraživači kompanije Bitdefender upozorili su veoma sofisticirane prevare putem pretplata, za koje sajber kriminalci koriste „neverovatno ube... Dalje
Nalozi trećine korisnika interneta hakovani prošle godine zbog slabe lozinke
.jpg)
Bar jedan onlajn nalog više od trećine (36%) ljudi prošle godine je hakovan zbog slabe ili ukradene lozinke, otkrilo je novo istraživanje FIDO al... Dalje
Google: Softverske ranjivosti nultog dana veoma tražene i sve ih je lakše nabaviti, a evo ko ih i zašto koristi
.jpg)
Sajber kriminalci su koristili najmanje 75 bezbednosnih ranjivosti za koje proizvođači softvera nisu znali - takozvane nulte ranjivosti - otkriva iz... Dalje
Pratite nas
Nagrade