Kaspersky Lab i Microsoft zajedno rešili problem 'zero-day' ranjivosti koju iskorišćava Stuxnet
Vesti, 16.09.2010, 01:21 AM

Kaspersky Lab je objavio da je zajedno sa kompanijom Microsoft radio na rešenju problema ozbiljne ranjivosti u Microsoft Windows.
Kada je otkrivena, ranjivost je okvalifikovana kao propust 'zero-day' tipa, i bila je korišćena pomoću ozloglašenog crva Stuxnet. Worm.Win32. Stuxnet je neobičan po tome što je u osnovi to alat za industrijsku špijunažu: dizajniran je tako da omogući pristup Siemens WinCC operativnom sistemu koji je zadužen za prikupljanje podataka i praćenje proizvodnje.
Od kada se prvi put pojavio jula 2010. godine, stručnjaci za IT bezbednost su sa velikom pažnjom motrili na Worm.Win32.Stuxnet. Stručnjaci Kaspersky Lab-a su otišli najdalje u istraživanju mogućnosti Stuxnet-a i otkrili su da, pored toga što koristi ranjivost u procesu obrade LNK i PIF fajlova koja je prvobitno otkrivena, Stuxnet takođe koristi i četiri druge ranjivosti u Windows-u.
Jedan takav primer je MS08-067, ranjivost koju je koristio čuveni crv Kido (Conficker) početkom 2009. godine. Ostale tri ranjivosti su ranije bile nepoznate a prisutne su u svim aktuelnim verzijama Windows-a.
Uz MS08-067, Stuxnet takođe koristi još jednu ranjivost za svoje širenje. Ona je prisutna u Windows Print Spooler servisu i može biti iskorišćena za slanje malicioznog koda udaljenom računaru na kojem se onda izvršava. Na osnovu karakteristika ove ranjivosti, infekcija se može širiti na kompjutere pomoću štampača ili preko zajedničkog pristupa jednom štampaču. Pošto se zaraženi računar konektuje na mrežu, Stuxnet tada pokušava da se širi na druge računare.
Čim su eksperti Kaspersky Lab otkrili ovu ranjivost, izvestili su o tome Microsoft. Microsoft je potom analizirao problem i složio se sa nalazima Kaspersky Lab. Ranjivost je označena kao Print Spooler Service Impersonation Vulnerability i okvalifikovana je kao “kritična”. Microsoft je odmah počeo da radi na rešenju ovog propusta i nakon toga objavio zakrpu (patch) MS10-061 14. septembra ove godine.
Kaspersky Lab je otkrio još jednu 'zero-day' ranjivost koju koristi Stuxnet. Ona je označena kao 'Elevation of Privilege' (EoP) ranjivost koju crv može iskoristiti kako bi ostvario potpunu kontrolu nad zaraženim kompjuterom. Sličnu ranjivost EoP-klase otkrili su stručnjaci iz kompanije Microsoft. Obe ranjivosti će biti ispravljene budućim ažuriranjima za operativne sisteme Windows.
Aleksandar Gostev, glavni stručnjak za bezbednost u kompaniji Kaspersky Lab, imao je važnu ulogu u identifikaciji nove pretnje i tesno je sarađivao sa Microsoft-om u rešavanju ovog problema. Aleksandar je kasnije objavio i blog-post o tome. Podaci prikupljeni tokom analize Stuxnet crva, uključujući i detalje o tome kako ranjivosti mogu biti iskorišćene, biće prezentovani na konferenciji Virus Bulletin, koja će biti održana ovog meseca u Kanadi.
"Stuxnet je prvi maliciozni program koji istovremeno iskorišćava čak četiri propusta," kaže Aleksandar Gostev. "Ovo Stuxnet čini zaista jedinstvenim: on je prva pretnja sa kojom smo bili suočeni, koja je sadržala tako mnogo iznenađenja u jednom jedinom programskom paketu. Ova nova ranjivost bi bila pravo bogatstvo za hakere da je nismo otkrili. S obzirom da Stuxnet takođe koristi Realtek i Jmicron digitalne sertifikate - a imajte na umu i da je on prevashodno dizajniran tako da krade podatke uskladištene u Simatic WinCC SCADA - sve ovo ovu pretnju čini bez presedana. Na kraju, mora se priznati da su autori ovog malware-a pokazali izvandredne programerske veštine."
Svi Kaspersky Lab proizvodi uspešno detektuju i neutralizuju Worm.Win32.Stuxnet.

Izdvojeno
Da li su vaše lozinke među najslabijim lozinkama?

Analiza više od 19 milijardi procurelih lozinki otkrila je i dalje prisutnu, široko rasprostranjenu pojavu ponovne upotrebe slabih lozinki. Lozinke,... Dalje
Prevare sa „tajanstvenim kutijama“ kradu podatke sa platnih kartica i novac sa računa kupaca

Istraživači kompanije Bitdefender upozorili su veoma sofisticirane prevare putem pretplata, za koje sajber kriminalci koriste „neverovatno ube... Dalje
Nalozi trećine korisnika interneta hakovani prošle godine zbog slabe lozinke
.jpg)
Bar jedan onlajn nalog više od trećine (36%) ljudi prošle godine je hakovan zbog slabe ili ukradene lozinke, otkrilo je novo istraživanje FIDO al... Dalje
Google: Softverske ranjivosti nultog dana veoma tražene i sve ih je lakše nabaviti, a evo ko ih i zašto koristi
.jpg)
Sajber kriminalci su koristili najmanje 75 bezbednosnih ranjivosti za koje proizvođači softvera nisu znali - takozvane nulte ranjivosti - otkriva iz... Dalje
Microsoft glavna meta fišing napada, Mastercard se vratio na listu najčešće zloupotrebljavanih brendova

Microsoft je i dalje brend koji se najviše zloupotrebljava u fišing napadima. Ime tehnološkog giganta pojavljuje se u više od trećine (36%) svih ... Dalje
Pratite nas
Nagrade