Kaspersky i Emsisoft objavili besplatne alate za dešifrovanje fajlova za žrtve ransomwarea WannaCryFake, Yatron i FortuneCrypt
Vesti, 26.09.2019, 11:00 AM

Proizvođači antivirusa objavili su programe za dešifrovanje za tri ransomwarea, koji omogućavaju žrtvama da besplatno dešifruju svoje fajlove. Ovi dekripteri namenjeni su žrtvama ransomwarea WannaCryFake, Yatron i FortuneCrypt Ransomware.
Iako nijedan od ovih ransomwarea nije mnogo aktivan, čak i ako jedan korisnik može da vrati svoje fajlove besplatno, to je dobit.
Emsisoft je objavio dekripter za WannaCryFake Ransomware. Ovaj ransomware pokušava da koristi slavu zloglasnog ransomwarea WannaCry dodajući .wannacry ekstenziju šifrovanim fajlovima. Dekripter za WannaCryFake možete preuzeti ovde.
Kaspersky je takođe ove nedelje objavio dekriptere za Yatron i FortuneCrypt ransomware zahvaljujući slabostima koje su stručnjaci kompanije otkrili u njihovim algoritmima za šifrovanje.
Sajber-kriminalci koji distribuiraju Yatron reklamiraju ga kao Ransomware-as-a-Service. Fajlovima koje šifruje ovaj ransomware dodaje se ekstenzija .Yatron.
Kako je ovaj ransomware baziran na HiddenTearu, koji ima poznate slabosti u šifrovanju, Kaspersky navodi da su uspeli da naprave dekripter za Yatron. Prema podacima kompanije, većina žrtava ovog ransomwarea je iz Nemačke, Kine, Rusije, Indije i Mjanmara.
Kaspersky je takođe objavio dekripter za ransomware FortuneCrypt koji je uglavnom pronađen na uređajima u Rusiji, Brazilu, Nemačkoj, Južnoj Koreji i Iranu.
"Tokom prošle godine, naši proizvodi su registrovali više od 6000 napada izvršenih nekom od mnogobrojnih varijacija famlije malvera Trojan-Ransom.Win32.Crypren (FortuneCrypt je deo ove porodice)", kažu u kompaniji Kaspersky.
Pošto ovaj ransomware ne dodaje ekstenziju nazivima šifrovanih fajlova, žrtve shvataju da su njihovi uređaji zaraženi tek kad vide obaveštenje ransomwarea na ekranu.
Žrtve ransomwarea Yatron ili FortuneCrypt mogu preuzeti besplatno dekriptere kompanije Kaspersky direktno sa njihovog sajta ili sa sajta No More Ransom.

Izdvojeno
Otkriveno na hiljade lažnih onlajn prodavnica - kupci ostali bez novca na računima

Firma za sajber bezbednost Silent Push otkrila je na hiljade veb sajtova koji se lažno predstavljaju kao sajtovi velikih brendova kao što su Apple i... Dalje
40 lažnih ekstenzija za Firefox krade kriptovalute korisnika

Istraživači sajber bezbednosti iz kompanije Koi Security otkrili su više od 40 ekstenzija za Mozilla Firefox koje kradu privatne ključeve i seed f... Dalje
Budite oprezni: veštačka inteligencija ponekad izmišlja i može vas poslati na lažni veb sajt

Bezbednosni istraživači otkrili su ozbiljan rizik u radu velikih jezičkih modela (LLM), poput popularnih AI asistenata. Naime, kada ih pitate jedno... Dalje
Ažurirajte Chrome odmah: Hakeri koriste ranjivost u veb pregledaču

Google je objavio hitna bezbednosna ažuriranja za Chrome kako bi rešio ozbiljnu ranjivost koja se već zloupotrebljava u napadima. Ovaj „zero-... Dalje
Kada sajber kriminal ubija: Bolnice na udaru ransomware-a
.jpg)
Do skoro, sajber kriminal se uglavnom svodio na krađu podataka ili novca. Ali dva napada ransomware-a na evropske bolnice pokazuju da sajber kriminal... Dalje
Pratite nas
Nagrade