Kaspersky odgovorio na upozorenje nemačke vlade protiv upotrebe ruskog antivirusnog softvera

Vesti, 16.03.2022, 11:30 AM

Kaspersky odgovorio na upozorenje nemačke vlade protiv upotrebe ruskog antivirusnog softvera

Kaspersky je odgovorio na upozorenje koje je protiv ruske kompanije izdala nemačka Savezna kancelarija za bezbednost informacionih tehnologija (BSI) koja je rekla da korisnici treba da zamene Kaspersky proizvode drugim proizvodima, tvrdnjom da je upozorenje politički motivisano.

BSI je upozorila da ruske kompanije koje se bave informacionim tehnologijama mogu biti špijunirane ili primorane da pokrenu sajber napade.

„Ruski IT proizvođač može i sam da sprovodi ofanzivne operacije, da bude prisiljen protiv svoje volje da napadne ciljne sisteme, ili da bude špijuniran kao žrtva sajber operacije bez njegovog znanja ili kao alat za napade na sopstvene kupce“, navodi su u upozorenju BSI.

BSI nije naveo konkretne probleme sa proizvodima kompanije Kaspersky, ali je rekao da sukob u Ukrajini i ruske pretnje Evropskoj uniji, NATO i Nemačkoj, nose sa sobom rizik od sajber napada.

BSI je preporučila da se Kaspersky antivirusni proizvodi zamene alternativnim, ali pažljivo, kako bi se izbeglo slabljenje odbrane.

„Verujemo da ova odluka nije zasnovana na tehničkoj proceni proizvoda kompanije Kaspersky, za koju smo se neprekidno zalagali sa BSI-jem i širom Evrope, već je doneta na političkim osnovama“, navodi se u saopštenju kompanije Kaspersky.

„Smatramo da je miran dijalog jedini mogući instrument za rešavanje sukoba. Rat nije dobar ni za koga.“

Nakon upozorenja BSI, portparol nemačkog fudbalskog kluba Ajntraht iz Franfurkta Aksel Helman rekao je za Bloomberg da su sledeći preporuke nemačke vlade obavestili menadžment kompanije Kaspersky da odmah raskidaju ugovor o sponzorstvu.

Kaspersky je rekao da će tražiti pojašnjenje od BSI o ovom upozorenju, koje nije zasnovano na tehničkoj proceni proizvoda Kaspersky. Kompanija je rekla da kao privatna svetska kompanija ona nema nikakve veze sa ruskom ili bilo kojom drugom vladom.

Kaspersky je rekao da je obrada podataka prebačena u Švajcarsku još 2018. godine i da njegovi klijenti mogu „besplatno obaviti tehničku i sveobuhvatnu reviziju“ uključujući pregled izvornog koda.

„Pored naših objekata za obradu podataka u vezi sa sajber pretnjama u Švajcarskoj, statistike koje korisnici daju Kasperskom mogu se obraditi na Kaspersky Security Network servisima koji se nalaze u različitim zemljama širom sveta, uključujući Kanadu i Nemačku“, rekla je kompanija.


Prijavite se na našu mailing listu i primajte najnovije vesti (jednom dnevno) putem emaila svakog radnog dana besplatno:

Izdvojeno

Otkriveno na hiljade lažnih onlajn prodavnica - kupci ostali bez novca na računima

Otkriveno na hiljade lažnih onlajn prodavnica - kupci ostali bez novca na računima

Firma za sajber bezbednost Silent Push otkrila je na hiljade veb sajtova koji se lažno predstavljaju kao sajtovi velikih brendova kao što su Apple i... Dalje

40 lažnih ekstenzija za Firefox krade kriptovalute korisnika

40 lažnih ekstenzija za Firefox krade kriptovalute korisnika

Istraživači sajber bezbednosti iz kompanije Koi Security otkrili su više od 40 ekstenzija za Mozilla Firefox koje kradu privatne ključeve i seed f... Dalje

Budite oprezni: veštačka inteligencija ponekad izmišlja i može vas poslati na lažni veb sajt

Budite oprezni: veštačka inteligencija ponekad izmišlja i može vas poslati na lažni veb sajt

Bezbednosni istraživači otkrili su ozbiljan rizik u radu velikih jezičkih modela (LLM), poput popularnih AI asistenata. Naime, kada ih pitate jedno... Dalje

Ažurirajte Chrome odmah: Hakeri koriste ranjivost u veb pregledaču

Ažurirajte Chrome odmah: Hakeri koriste ranjivost u veb pregledaču

Google je objavio hitna bezbednosna ažuriranja za Chrome kako bi rešio ozbiljnu ranjivost koja se već zloupotrebljava u napadima. Ovaj „zero-... Dalje

Kada sajber kriminal ubija: Bolnice na udaru ransomware-a

Kada sajber kriminal ubija: Bolnice na udaru ransomware-a

Do skoro, sajber kriminal se uglavnom svodio na krađu podataka ili novca. Ali dva napada ransomware-a na evropske bolnice pokazuju da sajber kriminal... Dalje