Ko je demonstrantima u Kijevu poslao SMS poruku: ''Registrovani ste kao učesnik u neredima''
Vesti, 22.01.2014, 08:03 AM
“Dragi pretplatniče, registrovani ste kao učesnik u masovnim neredima.” Ovo je sadržaj SMS poruke koju su dobili svi koji su se u utorak ujutru zatekli na ulicama Kijeva, bez obzira da li je reč o demonstrantima ili onima koji su se samo našli u blizini mesta održavanja protesta.
Poruke su poslate sa broja 111, a kako pišu zapadni mediji to je novi pokušaj ukrajinskih vlasti da uguše proteste koji su u nedelju eskalirali u sukobe demonstanata i jedinica specijalnih snaga policije.
Ministar unutrašnjih poslova Ukrajine odbacio je špekulacije da ukrajinske vlasti stoje iza masovnog slanja SMS poruka.
Bez obzira ko je pošiljalac poruka, postoji sumnja da je imao pomoć mobilnih operatera. Međutim, svi veliki ukrajinski provajderi mobilne telefonije u utorak su odbacili sumnje da su umešani u ovaj incident, ističući da napadači nisu koristili njihovu opremu.
Ukrajinski provajder mobilne telefonije Kyivstar je na svojoj Facebook stranici objavio saopštenje u kome se kaže da su napadači koristili ilegalnu opremu za slanje poruka i da je Kyivstar znao za postojanje te opreme koja je je u saopštenju označena kao “piratske bazne stanice” koje omogućavaju slanje SMS poruka i pozivanje brojeva mobilnih pretplatnika svih operatera u određenom području. Kyvistar je u saopštenju istakao da kompanija strogo poštuje poverljivost telefonskih brojeva i lokacija svojih korisnika.
Kako je Mashable-u rekla Eva Galperin, aktivista EFF-a i stručnjak za tehnologiju nadzora, slanje SMS poruka svima koji se nalaze u određenoj oblasti u određeno vreme nije uopšte teško.
Ukrajinske vlasti mogle su da zatraže od operatera da im obezbede listu brojeva koji su povezani sa određenom baznom stanicom ili nekoliko njih, u određenom vremenskom periodu.
Međutim, ukoliko vlasti nisu imale pomoć operatera najlakši način bi bio da koriste takozvani “IMSI hvatači”, prenosivi uređaj koji se ponaša kao bazna stanica tako da se mobilni telefoni koji se nalaze u blizini povezuju sa njim.
Kada se telefon poveže sa jednim takvim IMSI hvatačem, uređaj snima informacije, uključujući i IMSI i ESM (Electronic Serial Number). IMSI hvatač povezan sa većim brojem mobilnih telefona može da šalje SMS poruke kao u ovom slučaju.
Ovakve uređaje obično koristi policija za praćenje osumnjičenih, ali je njihova upotreba osporavana zbog što ovakvi uređaji ne prave razliku između telefona osumnjičenih i nevinih.
Cena IMSI hvatača kreće se u rasponu od 20000 do 140000 dolara, ali hakeri mogu napraviti slične uređaje za samo 1500 dolara.
Kostin Raiu, stručnjak Kasperksy Lab-a je rekao za Mashable da je ovo najverovatnija teorija, pod pretpostavkom da provajderi mobilne telefonije nisu sarađivali sa vlastima.
Varnica koja je zapalila i radikalizovala proteste tokom vikenda bio je novi zakon koji je stupio na snagu u utorak i kojim je propisana kazna zatvora u trajanju od 15 godina za učešće u masovnim neredima.
Ukrajinski državni tužilac Viktor Pšonka u ponedaljak je objavio saopštenje u kome je nerede u Kijevu nazvao zločinom protiv države. Ukrajinski predsednik Viktor Janukovič je rekao da će koristiti sva pravna sredstva predviđena zakonima Ukrajine da bi se garantovala javna bezbednost.
Janukovič je izazvao negodovanje domaće i međunarodne javnosti odobravajući nove zakone koji će ograničiti pravo građana na proteste, slobodu govora i građanski aktivizam.

Izdvojeno
40 lažnih ekstenzija za Firefox krade kriptovalute korisnika

Istraživači sajber bezbednosti iz kompanije Koi Security otkrili su više od 40 ekstenzija za Mozilla Firefox koje kradu privatne ključeve i seed f... Dalje
Budite oprezni: veštačka inteligencija ponekad izmišlja i može vas poslati na lažni veb sajt

Bezbednosni istraživači otkrili su ozbiljan rizik u radu velikih jezičkih modela (LLM), poput popularnih AI asistenata. Naime, kada ih pitate jedno... Dalje
Ažurirajte Chrome odmah: Hakeri koriste ranjivost u veb pregledaču

Google je objavio hitna bezbednosna ažuriranja za Chrome kako bi rešio ozbiljnu ranjivost koja se već zloupotrebljava u napadima. Ovaj „zero-... Dalje
Kada sajber kriminal ubija: Bolnice na udaru ransomware-a
.jpg)
Do skoro, sajber kriminal se uglavnom svodio na krađu podataka ili novca. Ali dva napada ransomware-a na evropske bolnice pokazuju da sajber kriminal... Dalje
Bluetooth ranjivosti: Hakeri vas mogu prisluškivati preko vaših slušalica

Istraživači iz nemačke kompanije ERNW su na konferenciji o bezbednosti TROOPERS u Nemačkoj otkrili tri ozbiljne ranjivosti u čipovima popularnih ... Dalje
Pratite nas
Nagrade