Krekovanje antivirusa
Vesti, 16.01.2011, 23:37 PM

Programi za krekovanje komercijalnog softvera su, na žalost, i dalje popularni među korisnicima na internetu. Oni su predmet pažnje i autora malicioznih programa, koji su pripremili nekoliko iznenađenja za one bi želeli da besplatno koriste komercijalne programe ne mareći za posledice.
Ne tako davno, otkrili smo Trojanca droppera koji je predstavljen kao generator aktivacionog ključa za proizvode Kapersky Lab. Naziv fajla je kaspersky.exe.
Kada se pokrene, fajl prikazuje prozor generatora ključa sa zahtevom upućenim korisniku da odabere proizvod. Nakon što korisnik odabere željenu opciju, program pokreće generisanje ključa.
Prozor keygena
I dok korisnik koji bi da program koristi a da za to ne plati čeka rezultat, Trojanac dropper neprimetno instalira dva maliciozna koda koji se pokreću na kompjuteru korisnika.
Jedan od ova dva koda koje je Kaspersky Lab otkiro i identifikovao je Trojan.MSIL.Agent.aor. On krade podatke o registraciji drugih programa, kao i lozinke, uglavnom one za online igrice. On brižljivo skladišti sve ukradene podatke u okviru jednog fajla. Deo tog fajla prikazan je na slici ispod.
Deo fajla sa podacima o registraciji softvera koji se nalaze na listi
Pored toga, Trojanac menja "hosts" sistemski fajl kako bi blokirao pristup brojnim veb-sajtovima. Zanimljivo je da je reč o veb-sajtovima kao što su virustotal.com i virusscan.jotti.org, koji korisnicima nude skeniranje pomoću programa mnogih proizvođača antivirurusa, koji tako postaju nedostupni korisniku.
Deo izmenjenog hosts fajla:
##Do not touch this file, changing it will cause SERIOUS damage to your computer
127.0.0.1 virustotal.com
127.0.0.1 www.virustotal.com
127.0.0.1 www.virusscan.jotti.org/
127.0.0.1 www.virusscan.jotti.org/en
127.0.0.1 www.virusscan.jotti.org/en
Drugi maliciozni kod kojeg instalira Trojanac dropper je tipični backdoor koji ima funkcionalnost keyloggera prikupljajući podatke o aktivnostima korisnika na tastaturi. On je identifikovan kao Trojan.Win32.Liac.gfu.
Dakle, pokretanjem navodnog generatora aktivacionog ključa za Kaspersky Internet Security će vam doneti nekolicinu veoma malicioznih programa na kompjuteru, sa kojima će KIS potom morati da se izbori i da ih ukloni. Naravno, KIS će to moći da učini sa aktivacionim ključem kojeg je generisao "keygen" koji zaista funkcioniše.

Izdvojeno
Google upozorio na ranjivosti iOS i Androida koje se koriste za instalaciju komercijalnog špijunskog softvera

Googleova grupa za analizu pretnji (TAG) otkrila je da prati preko 30 komercijalnih proizvođača špijunskog softvera koji olakšavaju širenje malve... Dalje
Otvoreno pismo Maska, Voznijaka i grupe stručnjaka za AI: Trka za razvoj sistema veštačke inteligencije je van kontrole

Ilon Musk i grupa stručnjaka za veštačku inteligenciju pozvala je da se privremeno obustavi obuka moćnih sistema veštačke inteligencije zbog po... Dalje
Microsoft predstavio Security Copilot, novog GPT-4 AI pomoćnika za sajber bezbednost

Nakon najave Copilot pomoćnika sa veštačkom inteligencijom za Office aplikacije, Microsoft je najavio još jednog pomoćnika koji je nazvan Securi... Dalje
Zbog bezbednosti Francuska zabranila sve aplikacije za zabavu na uređajima zaposlenih u državnim službama

Poslednjih nekoliko meseci, vlade širom sveta zabranjuju TikTok na uređajima zvaničnika. Holandija i Norveška su poslednje koje su se pridružile ... Dalje
Veb servisi APR-a zbog sajber napada nedostupni korisnicima

Agencija za privredne registre (APR) objavila je da su tokom jučerašnjeg i današnjeg dana veb servisi APR-a bili meta sajber napada, koji je prijav... Dalje
Pratite nas
Nagrade