Lažne verzije popularnog softvera kriju opasni malver

Vesti, 08.11.2022, 08:30 AM

Lažne verzije popularnog softvera kriju opasni malver

Istraživači bezbednosti iz BlackBerryjevog Threat Research and Intelligence tima upozorili su na lažne verzije softvera SolarWinds Network Performance Monitor, menadžer lozinki KeePass i PDF Reader Pro koje se nude na lažnim veb sajtovima. U ovim lažnim verzijama popularnog softvera krije se malver RomCom RAT.

Ciljevi sajber-kriminalaca koji šire RomCom RAT su u Ukrajini i određenim zemljama engleskog govornog područja poput Velike Britanije.

„S obzirom na geografiju meta i trenutnu geopolitičku situaciju, malo je verovatno da je RomCom RAT akter pretnje motivisan sajber kriminalom“, kažu istraživači.

Njihovo upozorenje usledilo je nedelju dana nakon što je kanadska kompanija za sajber bezbednost otkrila ciljanu fišing kampanju usmerenu na ukrajinske entitete, u kojoj se takođe distribuirao trojanac za daljinski pristup RomCom RAT. Nepoznati napadači su koristili trojanizovane varijante Advanced IP Scanner i pdfFiller kao droppere za preuzimanje malvera.

U najnovijoj kampanji napadači koriste lažne veb sajtove sa sličnim imenom domena kao originalni sajtovi, na kojima se nalaze programi za instalaciju malvera predstavljeni kao legitiman softver, a potencijalnim žrtvama napadači šalju fišing emailove sa linkom koji ih dovodi do lažnih sajtova.

„Dok preuzimate besplatnu probnu verziju sa lažnog veb sajta SolarWindsa, pojavljuje se legitimni obrazac za registraciju“, objasnili su istraživači. „Ako se popuni, pravi prodavci SolarWindsa mogli bi kontaktirati žrtvu. Ta taktika dovodi žrtvu u zabludu da je nedavno preuzeta i instalirana aplikacija potpuno legitimna.“

Osim SolarWindsa, napadači na isti način zloupotrebljavaju popularni menadžer lozinki KeePass i PDF Reader Pro.

Upotreba RomCom RAT-a je takođe povezana sa sajber-kriminalcima povezanim sa ransomwareom Cuba i malverom Industrial Spy.

S obzirom na međusobno povezanu prirodu ekosistema sajber kriminala, nije jasno da li su u pitanju isti napadači ili se malver nudi na prodaju kao usluga drugim sajber-kriminalcima.




Prijavite se na našu mailing listu i primajte najnovije vesti (jednom dnevno) putem emaila svakog radnog dana besplatno:

Izdvojeno

Ruski hakeri koriste grešku u Outlooku da preuzmu email naloge

Ruski hakeri koriste grešku u Outlooku da preuzmu email naloge

Hakeri povezani sa ruskom vojnom obaveštajnom službom i dalje iskorišćavaju ranjivost u Microsoftovom softveru da bi dobili pristup imejlovima ž... Dalje

Učestali napadi na korisnike Booking.com

Učestali napadi na korisnike Booking.com

Korisnici Booking.com sve češće su mete prevaranata, upozorila je firma za sajber bezbednost Panda Security. Iako Booking.com tvrdi da su njihovi s... Dalje

Apple zakrpio dve ranjivosti nultog dana koje se koriste u napadima

Apple zakrpio dve ranjivosti nultog dana koje se koriste u napadima

Apple je bio primoran da zakrpi još dve ranjivosti nultog dana, čime je njihov ukupan broj za godinu porastao na 20. Tehnološki gigant je rekao da ... Dalje

Istraživanje: Kada je reč o sajber bezbednosti godine su samo broj

Istraživanje: Kada je reč o sajber bezbednosti godine su samo broj

Kada je reč o sajber bezbednosti godine su izgleda samo broj. Ko daje prioritet bezbednosti na mreži? Ko preduzima najbolje mere kada se radi o priv... Dalje

Sutra se obeležava Međunarodni dan računarske bezbednosti

Sutra se obeležava Međunarodni dan računarske bezbednosti

30. novembra se obeležava Međunarodni dan računarske bezbednosti, događaj koji treba da nas podseti na važnost zaštite naših računara i život... Dalje