Lažni antivirus među reklamama na ICQ
Vesti, 27.01.2011, 01:39 AM
Istraživači Kaspersky Lab-a otkrili su lažni antivirusni program povezan sa reklamama na ICQ, chat klijentu koji je posebno popularan među internet korisnicima u Rusiji i istočnoj Evropi.
Reklama koja se pojavljuje u prozoru ICQ-a pripada kompaniji Charlotte Russe koja prodaje žensku odeću a klik na oglas vodi ka veb-sajtu kompanije, kaže Roel Šuvenberg, istraživač u kompaniji Kaspersky.
U trenutku pojavljivanja ove reklame pojavljuje se još jedan pop-up prozor koji je navodni antivirusni program pod nazivom “Antivirus8” koji obaveštava korisnika o sumnjivoj aktivnosti otkrivenoj na sistemu njegovog računara zbog čega se korisnik ohrabruje da preuzme program, koji naravno nije legitimni antivirusni softver.
Ovaj napad zanimljiv je iz više razloga. Najpre, lažni antivirusni program (scareware) pojavljuje se bez ikakvog učešća i aktivnosti korisnika koje u normalnim okolonostima predstavljaju okidač za pojavljivanje takvih pop-up prozora, kao što je na primer, klik na maliciozni link u rezultatima pretrage. Takođe, čini se da napad ne uključuje exploit, već da je reč o tehnici društvenog inžinjeringa pri kojoj se korisnik namamljuje da preuzme navodnu zaštitu od kompjuterskih virusa koja je potpuno bespotrebna u ovom slučaju.
Pored svega ovoga, slika u oglasu je povezana sa reklamom za lažni antivirus koja se hostuje na serveru koji nije povezan sa kompanijom Charlotte Russe.
Prema Šuvenbergu, to znači da su napadači nastojali da sve izgleda kao prodavnica kako bi dobili odobrenje sa strane servera za pokretanje reklama. Čini se da su se napadači veoma trudili da sve izgleda legitimno.
U Kaspersky Lab veruju da iza napada stoje dve bande - jedna iza lažnog antivirusa a druga iza distribucije malicioznog programa putem ICQ-a.
Kaspersky Lab je prijavio problem yieldmanageru (otvorena platforma za distribuciju oglasa) koji je u vlasništvu kompanije Yahoo. Right Media koji je distributer oglasa u ovom slučaju još uvek nije odgovorio.
Izvor
Izdvojeno
EU usvojila novi zakon koji od proizvođača IoT uređaja zahteva primenu jakih mera bezbednosti
Savet Evropske unije zvanično je ove nedelje usvojio Zakon o sajber otpornosti (CRA) koji zahteva od proizvođača primenu robusnih mera bezbednosti ... Dalje
Hakeri iskorišćavaju ranjivost Firefoxa u napadima, Mozilla pozvala korisnike da preuzmu najnoviju verziju
Mozilla je pozvala korisnike da ažuriraju Firefox na najnoviju verziju, upozoravajući da hakeri zloupotrebljavaju kritičnu bezbednosnu ranjivost ko... Dalje
Proukrajinski hakeri tvrde da su od ruske firme za sajber bezbednost Dr.Web ukrali 10 TB podataka
Proukrajinski hakeri sa DumpForums, proukrajinskog haktivističkog foruma, tvrde da su hakovali poznatu rusku kompaniju za sajber bezbednost Dr.Web, i... Dalje
Kripto prevaranti hakovali LEGO i prodavali lažne LEGO novčiće
Kripto prevaranti su hakovali veb sajt LEGO u petak uveče pokušavajući da posetiocima prodaju lažnu digitalnu valutu. Napadači su uspeli da hakuj... Dalje
MoneyGram potvrdio da su hakeri ukrali podatke korisnika
MoneyGram je potvrdio da su hakeri ukrali lične podatke korisnika i podatke o transakcijama u velikom septembarskom sajber napadu koji je izazvao pet... Dalje
Pratite nas
Nagrade