Lekcije koje smo naučili hakovanjem Gawkera
Vesti, 16.12.2010, 01:32 AM

Slučaj hakovanja servera Gawker Media, što je za posledicu imalo curenje poverljivih podataka sa sajtova kao što su Gizmodo, Lifehacker, Kotaku, io9 i drugih, izlaganje javnosti 1,3 miliona korisničkih naloga, 405 Mb izgubljenog izvornog koda, i otkrivanje identiteta onih koji su ostavljali anonimne komentare - osim posledica doneo nam je i lekcije za budućnost.
Gawkeru predstoji dug i neizvestan put povratka poverenja korisnika, koji, u ne malom broju najavljuju brisanje svojih naloga. I sa tehničke strane, Gawkeru predstoji veliki posao detaljne revizije ili ponovne izgradnje sistema od nule kako bi se sprečilo da se ovako nešto u budućnosti ponovi.
Dakle, šta smo naučili iz slučaja Gawker? “Mnogo lekcija, većina njih pokazuje šta ne bi trebalo da činimo,” kaže kolumnista Threatposta, Džeremaja Grosman.
Prvo i pre svega, ne igrajte se sa medvedom. Gawker je sam sebe napravio metom za hakere, izazivajući hakersku zajednicu tvrdnjom da ih je nemoguće hakovati. Ne samo da je njih više, nego oni imaju i dovoljno slobodnog vremena na raspolaganju. Poštujte njihove sposobnosti. Da ne spominjemo da su šanse uvek na strani napadača. Sve što treba da rade napadači je da pronažu malu pukotinu u zidu koja će srušiti celu konstrukciju, kaže Džeremaja.
Sledeće je reakcija na incident - ne pretvarajte se da je sve u redu, ako nije. Strategija koja je ponekad efikasna kada je reč o političkim skandalima, a koja podrazumeva uporno poricanje, kontraproduktivna je u odnosu sa korisnicima. Na taj način samo motivišete protivnike da vam dokazuju da niste u pravu i da vam to dokazuju pred očima javnosti.
Ne koristite iste lozinke za različite internet naloge. Različite i jake lozinke za različite naloge smanjuju rizik na razumnu meru. Ukoliko napadač stekne kontrolu nad vašim Twitter nalogom, vaš Google nalog je i dalje bezbedan. U svetlu najnovijih zbivanja sa hakovanjem sajtova Gawker Media, kompanije Twitter, LinkedIn i Yahoo su pozvale svoje korisnike da promene lozinke.
Veliki broj korisnika (njih 33% prema istraživanju kompanije Sophos) koristi istu lozinku za sve sajtove na kojima imaju registrovane naloge. To znači da ako je vaša lozinka ukradena na jednom sajtu, ona će omogućiti napadaču da pristupi vašim nalozima i na ostalim sajtovima.
Sve postaje još gore od navedenog kada se uzme u obzir činjenica da veliki broj korisnika koristi veoma slabe lozinke koje je lako pogoditi: lozinka “123456” je najčešće korišćena lozinka, pokazuje slučaj Gawker, a za njom slede lozinke “password”, “12345678”, “lifehack” (na sajtu Lifehacker!), “111111”, “gizmodo” (na sajtu Gizmodo!), “internet”, “computer” itd.
Deluje neverovatno i uznemirujuće. Mnogi od nas koriste zaista jadne lozinke, a hakerima nije problem da ih pogode jer znaju koje se lozinke najčešće koriste. Ozloglašeni kompjuterski crv Conficker je čak imao ugrađenu lsitu najčešće korišćenih lozinki koju je koristio kako bi se što efikasnije širio.
Graham Cluley, ekspert kompanije Sophos, smatra da bi veb-sajtovi morali da razmotre mogućnost da se kada korisnik bira lozinku za svoj nalog proverava jačina lozinke koju je korisnik izabrao. Ukoliko se tada ustanovi da je izabrana lozinka reč iz rečnika ili da se iz nekog drugog razloga lako može pretpostaviti, od korisnika se zahteva da kreira novu, kvalitetniju lozinku.

Izdvojeno
Otkriveno na hiljade lažnih onlajn prodavnica - kupci ostali bez novca na računima

Firma za sajber bezbednost Silent Push otkrila je na hiljade veb sajtova koji se lažno predstavljaju kao sajtovi velikih brendova kao što su Apple i... Dalje
40 lažnih ekstenzija za Firefox krade kriptovalute korisnika

Istraživači sajber bezbednosti iz kompanije Koi Security otkrili su više od 40 ekstenzija za Mozilla Firefox koje kradu privatne ključeve i seed f... Dalje
Budite oprezni: veštačka inteligencija ponekad izmišlja i može vas poslati na lažni veb sajt

Bezbednosni istraživači otkrili su ozbiljan rizik u radu velikih jezičkih modela (LLM), poput popularnih AI asistenata. Naime, kada ih pitate jedno... Dalje
Ažurirajte Chrome odmah: Hakeri koriste ranjivost u veb pregledaču

Google je objavio hitna bezbednosna ažuriranja za Chrome kako bi rešio ozbiljnu ranjivost koja se već zloupotrebljava u napadima. Ovaj „zero-... Dalje
Kada sajber kriminal ubija: Bolnice na udaru ransomware-a
.jpg)
Do skoro, sajber kriminal se uglavnom svodio na krađu podataka ili novca. Ali dva napada ransomware-a na evropske bolnice pokazuju da sajber kriminal... Dalje
Pratite nas
Nagrade