Litvanija pozvala građane da ne kupuju i bace kineske mobilne telefone jer nisu bezbedni

Vesti, 24.09.2021, 09:30 AM

Litvanija pozvala građane da ne kupuju i bace kineske mobilne telefone jer nisu bezbedni

Ministarstvo odbrane Litvanije preporučilo je potrošačima da izbegavaju kupovinu kineskih mobilnih telefona i savetovalo ljudima da bace one koje sada imaju, nakon što je Nacionalni centar za sajber bezbednost objavio izveštaj u kome su iznete tvrdnje da uređaji imaju ugrađene alate za cenzuru.

U izveštaju koji je objavljen nakon testiranja 5G mobilnih telefona kineskih proizvođača se navodi da telefoni koje u Evropi prodaje kineski proizvođač Xiaomi imaju softver za otkrivanje i cenzurisanje pojmova poput „slobodni Tibet“, „živela nezavisnost Tajvana“ ili „pokret za demokratiju“.

Ta opcija za telefon Xiaomi Mi 10T 5G je isključena za region Evropske unije, ali se može uključiti daljinski u bilo kom trenutku, navodi se u izveštaju Nacionalnog centra za sajber bezbednost Litvanije.

U izveštaju se navodi da lista termina koje bi sistemske aplikacije Xiaomi telefona mogle da cenzurišu, uključujući i podrazumevani internet pregledač, trenutno uključuje 449 termina na kineskom i stalno se ažurira.

Nacionalni centar za sajber bezbednost takođe tvrdi da Xiaomi telefoni šalju šifrovane podatke o korišćenju telefona na server u Singapuru.

„Ovo nije važno samo za Litvaniju, već i za sve zemlje koje koriste Xiaomi opremu“, navodi se u izveštaju centra.

U izveštaju centra takođe se navodi i da jedan model pametnog telefona koji proizvodi Huawei ima bezbednosne nedostatke. Sigurnosna greška otkrivena u Huawei P40 5G telefonu ugrožava bezbednost korisnika, tvrdi centar za sajber bezbednost.

“Zvanična Huaweijeva prodavnica aplikacija AppGallery upućuje korisnike na prodavnice aplikacija u kojima su antivirusni programi neke aplikacije ocenili kao zlonamerne ili zaražene virusima”, navodi se u zajedničkom izveštaju Ministarstva odbrane Litvanije i njegovog Nacionalnog centra za sajber bezbednost.

Predstavnik Huaweija za Baltik rekao je da Huawei poštuje zakone i propise zemalja u kojima posluje i da su za kompaniju bezbednost i privatnost korisnika prioriteti. On je takođe rekao da se podaci “ne obrađuju izvan Huawei uređaja”.

“AppGallery prikuplja samo podatke potrebne da bi svojim korisnicima omogućili pretraživanje, instalaciju i upravljanje aplikacijama drugih proizvođača, na isti način kao što to čine i druge prodavnice aplikacija”, rekao je predstavnik kompanije za BBC. Huawei takođe vrši bezbednosne provere kako bi se osiguralo da korisnik preuzima samo aplikacije koje su sigurne.

Centar je analizirao još jedan model 5G telefona koji je proizvodi OnePlus ali nije otkriveno ništa što bi moglo biti sporno.

Odnosi između Litvanije i Kine su se nedavno pogoršali. Kina je prošlog meseca zatražila da Litvanija povuče svog ambasadora u Pekingu i rekla da će opozvati svog izaslanika u Viljnusu, nakon što je Tajvan najavio da će se njegova misija u Litvaniji zvati Tajvansko predstavništvo. Druga tajvanska predstavnišva u Evropi i Sjedinjenim Državama koriste naziv glavnog grada Taipei, kako bi se izbeglo pominjanje ostrva za koje Kina tvrdi da je njena teritorija.


Prijavite se na našu mailing listu i primajte najnovije vesti (jednom dnevno) putem emaila svakog radnog dana besplatno:

Izdvojeno

Zloglasna ransomware grupa HelloKitty najavila povratak i novo ime

Zloglasna ransomware grupa HelloKitty najavila povratak i novo ime

Sajber kriminalci iz ransomware grupe ranije poznate kao HelloKitty objavili su da se naziv grupe menja u „HelloGookie“. Oni su objavili n... Dalje

Piramidalna šema prevare na Telegramu

Piramidalna šema prevare na Telegramu

Istraživači kompanije Kasperski upozorili su na prevarante koji koriste sofisticiranu taktiku da ukradu Toncoine (TON) od korisnika Telegrama širom... Dalje

Od početka godine ransomware grupa Akira napala 250 organizacija od kojih je pokušala da naplati 42 miliona dolara

Od početka godine ransomware grupa Akira napala 250 organizacija od kojih je pokušala da naplati 42 miliona dolara

Da posao sa ransomwareom cveta pokazuju i podaci o ransomware grupi Akira koja je za manje od godinu dana rada iznudila milione od na stotine pogođen... Dalje

Microsoft je i dalje brend koji se najviše zloupotrebljava u phishing napadima

Microsoft je i dalje brend koji se najviše zloupotrebljava u phishing napadima

Prema podacima kompanije Check Point, Microsoft je brend koji se najviše zloupotrebljavao, u čak 38% svih phishing napada u prvom kvartalu 2024. Ovo... Dalje

Farmakokriminal na internetu: Facebook, X i Instagram preplavljeni oglasima za kopije poznatih lekova

Farmakokriminal na internetu: Facebook, X i Instagram preplavljeni oglasima za kopije poznatih lekova

Hiljade lažnih onlajn apoteka koje prodaju kopije lekova širom sveta, uključujući i kopije popularnog Ozempica, leka za lečenje dijabetesa tipa ... Dalje