Ljudi i dalje nasedaju na stare prevare na WhatsAppu
Vesti, 08.06.2021, 12:00 PM

Predstavljajući se kao prijatelji i tražeći SMS sigurnosne kodove, prevaranti otimaju naloge korisnika WhatsAppa. Na ovaj način korisnike WhatsAppa varaju godinama, ali i dalje mnogi nasedaju na to. Neke od žrtava su svoje priče podelile sa drugima na društvenim mrežama.
Korisnici nikada ne bi smeli nikome davati svoje sigurnosne kodove, čak i ako se čini da su u pitanju prijatelji, kaže WhatsApp.
Ako korisnici dobiju šestocifrene WhatsApp kodove koje nisu očekivali, trebalo bi da se zabrinu. Kada registrujete novi nalog ili se prijavljujete na postojeći na novom uređaju, takvi kodovi su normalna pojava. Međutim, ako se kod dobije neočekivano, bez zahteva korisnika, to može biti prevarant koji pokušava da dobije pristup vašem nalogu.
Prevarant će vam zatim poslati poruku na WhatsAppu u kojoj traži kod. Najvažnije što treba imati na umu je da se kod ne deli ni sa kim, čak i kada se čini da je poruka od prijatelja ili člana porodice.
Jedna od žrtava je Čarli ispričao je za BBC da je dobio poruku na WhatsAppu od svoje dobre prijateljice Mišel, koja mu je napisala da joj je nalog blokiran jer je pristupni kod greškom poslala na njegov broj umesto na svoj i zatražila od njega da ga slika i pošalje joj. Čarli je zapravo dao prevarantu kod za svoj nalog.
On je rekao da je naseo na to jer je želeo da pomogne svojoj prijateljici. Čarli je izjavio da je izbrisao WhatsApp i da ga više neće koristiti.
Prevaranti se mogu pretvarati da ste vi i slati poruke prijateljima i članovima porodice u vaše ime koristeći ukradeni nalog. Mogli bi reći da ste u finansijskoj krizi i moliti vaše kontakte za novac. Sa brojevima telefona vaših kontakata, oni mogu da isprobaju trik sa šestocifrenim kodovima na novim žrtvama. Dobijanjem pristupa vašem nalogu prevarant će moći da vidi osetljive informacije u vašim ćaskanjima.
WhatsApp savetuje korisnike da budu oprezni i ne otkrivaju svoju jednokratnu lozinku (OTP) ili SMS sigurnosni kod nikome, čak ni prijateljima i rođacima. Preporuka je takođe da omoguće verifikaciju u dva koraka radi dodatne sigurnosti.

Izdvojeno
Ažurirajte Chrome odmah: Hakeri koriste ranjivost u veb pregledaču

Google je objavio hitna bezbednosna ažuriranja za Chrome kako bi rešio ozbiljnu ranjivost koja se već zloupotrebljava u napadima. Ovaj „zero-... Dalje
Kada sajber kriminal ubija: Bolnice na udaru ransomware-a
.jpg)
Do skoro, sajber kriminal se uglavnom svodio na krađu podataka ili novca. Ali dva napada ransomware-a na evropske bolnice pokazuju da sajber kriminal... Dalje
Bluetooth ranjivosti: Hakeri vas mogu prisluškivati preko vaših slušalica

Istraživači iz nemačke kompanije ERNW su na konferenciji o bezbednosti TROOPERS u Nemačkoj otkrili tri ozbiljne ranjivosti u čipovima popularnih ... Dalje
Kad korisnici sami instaliraju malver: dramatičan porast ClickFix napada

U poslednjih šest meseci zabeležen je dramatičan porast nove vrste sajber napada koji se ne oslanja na ranjivosti u softveru, već na ljudske slabo... Dalje
Microsoft najavio produžetak podrške za Windows 10 za godinu dana
.jpg)
Microsoft je konačno potvrdio ono što su mnogi priželjkivali - Windows 10 će i dalje dobijati bezbednosna ažuriranja (Extended Security Updates, ... Dalje
Pratite nas
Nagrade