Malver Hacking Teama se krije u UEFI BIOS-u da bi preživeo reinstalaciju sistema
Vesti, 17.07.2015, 00:00 AM

Hakovanje kompanije Hacking Team i curenje podataka koje su hakeri ukrali tokom napada, otkrilo je poslovne veze i ugovore koje je italijanska kompanija imala sa brojnim vladama u svetu. Zahvaljujući ovom napadu saznalo se i za nekoliko 0-day bezbednosnih propusta, ali to nije bilo sve.
Svakog dana pojavljuju se novi detalji, a najnovije otkriće je ono do kog su došli istraživači iz kompanije Trend Micro koji su objavili da su otkrili kako je Hacking Team uspevao da instalira malver koji je mogao da preživi reinstalaciju operativnog sistema.
Odgovor leži u UEFI BIOS rootkitu.
Hacking Team je poznat po svom naprednom i sofisticiranom Remote Control System (RCS) spywareu, poznatom i pod nazivom Galileo, koji sadrži mnogo 0-day exploita i uz pomoć koga se mogu daljinski špijunirati računari ciljeva.
Istraživači iz kompanije Trend Micro otkrili su da Hacking Team koristi UEFI (Unified Extensible Firmware Interface) BIOS Rootkit da bi obezbedio dugotrajno prisustvo RCS softvera na ciljanim sistemima.
To znači da čak i ako korisnik reinstalira operativni sistem, formatira hard disk, pa čak i kupi novi hard disk, RSC ostaje na sistemu.
Prema rečima istraživača, rootkit Hacking Teama rootkit može da cilja samo UEFI BIOS sisteme proizvođača Insyde i AMI, koji koristi većina proizvođača računara i laptopova.
Međutim, u ovom trenutku istraživači nisu sigurni da li rootkit može biti instaliran bez mogućnosti fizičkog pristupa ciljanom računaru.
Analizu BIOS rootkita istraživačima je omogućilo curenje izvornog koda špijunskog softvera Hacking Teama.
Do sada su među procurelim podacima Hacking Teama otkrivene tri Adobe Flash 0-day ranjivosti i jedan Android 0-day exploit, ali je otkriće BIOS rootkita najviše otkrilo o aktivnostima Hacking Teama.

Izdvojeno
Otkriveno na hiljade lažnih onlajn prodavnica - kupci ostali bez novca na računima

Firma za sajber bezbednost Silent Push otkrila je na hiljade veb sajtova koji se lažno predstavljaju kao sajtovi velikih brendova kao što su Apple i... Dalje
40 lažnih ekstenzija za Firefox krade kriptovalute korisnika

Istraživači sajber bezbednosti iz kompanije Koi Security otkrili su više od 40 ekstenzija za Mozilla Firefox koje kradu privatne ključeve i seed f... Dalje
Budite oprezni: veštačka inteligencija ponekad izmišlja i može vas poslati na lažni veb sajt

Bezbednosni istraživači otkrili su ozbiljan rizik u radu velikih jezičkih modela (LLM), poput popularnih AI asistenata. Naime, kada ih pitate jedno... Dalje
Ažurirajte Chrome odmah: Hakeri koriste ranjivost u veb pregledaču

Google je objavio hitna bezbednosna ažuriranja za Chrome kako bi rešio ozbiljnu ranjivost koja se već zloupotrebljava u napadima. Ovaj „zero-... Dalje
Kada sajber kriminal ubija: Bolnice na udaru ransomware-a
.jpg)
Do skoro, sajber kriminal se uglavnom svodio na krađu podataka ili novca. Ali dva napada ransomware-a na evropske bolnice pokazuju da sajber kriminal... Dalje
Pratite nas
Nagrade