Međunarodni monetarni fond na udaru hakerskih napada
Vesti, 13.06.2011, 10:34 AM

Međunarodni monetarni fond (MMF) našao se na udaru serije sajber napada koji su pogodi kompjuterske sisteme ove finansijske organizacije, potvrdio je u nedelju portparol MMF-a. Razmere napada kao i pojedinosti još uvek su nepoznati a portparol organizacije je odbio da pruži dodatne informacije o napadima, ali je potvrdio da je istraga o ovom incidentu u toku.
Kako prenosi Njujork Tajms jedan neimenovani zvaničnik MMF-a rekao je da se napad dogodio tokom poslednjih nekoliko meseci i da su u sredu o upadu u kompjuterski sistem organizacije obavešteni interno, putem email-a, samo članovi borda direktora i osoblje MMF-a.
BBC takođe citira neimenovane zvaničnike koji su izjavili da je hakerski napad osmišljen tako da zahvaljujući instaliranju nepoznatog softvera omogući “digitalno prisustvo insajdera” u organizaciji. U email-u koji su primili zaposleni u MMF-u upozoreno je da je otkriven “sumnjivi tranfer fajla” koji je omogućio neovlašćeni pristup kompjuterskim sistemima fonda. U email-u se dodaje da za sada nema razloga da se veruje da su lični podaci korišćeni u bilo kakvim prevarama.
Bloomberg News je citirao neimenovanog stručnjaka za bezbednost koji je rekao da ima osnova da se veruje da iza napada stoje vlasti neke strane države, a Tom Kelerman, stručnjak za kompjutersku bezbednost koji je nekada radio u fondu rekao je za Rojters da je zlonamerni kod koji je hakerima poslužio kao oruđe na napad razvijen sa određenim ciljem.
Svetska banka je, kao meru opreza, na kratko presekla vezu sa kompjuterskim sistemima MMF-a. Njen portparol je rekao da je “Svetska banka, kao i svaka druga velika organizacija, svesna potencijalnih opasnosti po bezbednost svog informatičkog sistema i da oni konstantno rade na unapređenju svoje odbrane.”
Njujork Tajms ističe da je MMF, kao organizacija koja pomaže državama u procesima prevazilaženja finansijske krize, “skladište veoma poverljivih podataka o finansijskom stanju mnogih država.”
Kompjuterski sistemi MMF-a čuvaju i komunikaciju sa nacionalnim liderima sa detaljima pregovora oko uslova MMF-a za pomoć njihovim državama. Jedan od zvaničnika je izjavio da ovi ugovori imaju snagu “političkog dinamita”. Međutim, još uvek nije jasno kakvim podacima Međunarodnog monetarnog fonda je bilo pristupano.
Incident dolazi nakon serije sofisticiranih hakerskih napada na kompjuterske sisteme velikih kompanija i organizacija koji potencijano ugrožavaju bezbednost država i podataka individua.

Izdvojeno
Da li su vaše lozinke među najslabijim lozinkama?

Analiza više od 19 milijardi procurelih lozinki otkrila je i dalje prisutnu, široko rasprostranjenu pojavu ponovne upotrebe slabih lozinki. Lozinke,... Dalje
Prevare sa „tajanstvenim kutijama“ kradu podatke sa platnih kartica i novac sa računa kupaca

Istraživači kompanije Bitdefender upozorili su veoma sofisticirane prevare putem pretplata, za koje sajber kriminalci koriste „neverovatno ube... Dalje
Nalozi trećine korisnika interneta hakovani prošle godine zbog slabe lozinke
.jpg)
Bar jedan onlajn nalog više od trećine (36%) ljudi prošle godine je hakovan zbog slabe ili ukradene lozinke, otkrilo je novo istraživanje FIDO al... Dalje
Google: Softverske ranjivosti nultog dana veoma tražene i sve ih je lakše nabaviti, a evo ko ih i zašto koristi
.jpg)
Sajber kriminalci su koristili najmanje 75 bezbednosnih ranjivosti za koje proizvođači softvera nisu znali - takozvane nulte ranjivosti - otkriva iz... Dalje
Microsoft glavna meta fišing napada, Mastercard se vratio na listu najčešće zloupotrebljavanih brendova

Microsoft je i dalje brend koji se najviše zloupotrebljava u fišing napadima. Ime tehnološkog giganta pojavljuje se u više od trećine (36%) svih ... Dalje
Pratite nas
Nagrade