Microsoft dobija bitku sa Windowsom XP
Vesti, 03.04.2019, 10:30 AM
Iako su sve oči usmerene na usvajanje Windowsa 10 i trenutni tržišni udeo Windowsa 7, Microsoft još uvek drži na oku Windows XP.
I za to postoji dobar razlog: ovaj operativni sistem koji je objavljen 2001. godine, a za koji je podrška ukinuta 2014. godine, i danas se iznenađujuće mnogo koristi.
Međutim, novi statistički podataci NetMarketSharea pokazuju da i najuporniji korisnici ipak odustaju od Windowsa XP, nakon 2018. godine koja je bila puna uspona i padova.
Pre godinu dana, Windows XP je bio na oko 4,59% desktop računara širom sveta, što je za operativni sistem kome je pre četiri godine ukinuta podrška, prilično mnogo.
U maju prošle godine, tržišni udeo Windowsa XP iznenada je porastao i dostigao 5,04% iz razloga koje je veoma teško objasniti. Srećom za čitavu industriju, to je bilo kratkotrajno, posle čega se nastavio pređašnji trend pa je u septembru iste godine njegov tržišni udeo pao na 3,19%. Međutim, u decembru je došlo do ponovnog rasta i tržišni udeo Windowsa XP dostigao je 4,54%.
Od tada, tržišni udeo Windowsa XP je stalno opadao, a u martu 2019. godine dostigao je najniži nivo od 2014. godine - OS se sada nalazi na samo 2,29% računara širom sveta, i postoji velika verovatnoća da će se ovakav trend nastaviti i u narednim mesecima.
U slučaju da se pitate zašto je odustajanje od Windowsa XP toliko važno, odgovor je - nedostatak sigurnosnih ažuriranja i softverske podrške na ovoj platformi. Ne samo da Microsoft više ne ispravlja sigurnosne ranjivosti u operativnom sistemu, već nedostaje i podrška za aplikacije drugih proizvođača, tako da je većina programa koji se rade na njemu zastarela.
Nažalost za Microsoft, dok se borba za Windows XP približava kraju, kompaniji tek predstoji borba sa korisnicima Windowsa 7. Podrška za Windows 7 će biti ukinuta u januaru 2020. godine, a kako izgleda, velike su šanse da će se ponoviti situacija sa Windowsom XP.
Izdvojeno
Ruska „državna“ hakerska grupa promenila taktiku - tri nova malvera zamenila dobro poznati LostKeys
Ruska hakerska grupa za koji se veruje da je pod kontrolom države, poznata kao Coldriver (prati se i kao Star Blizzard, Callisto, UNC4057), razvila j... Dalje
Rat u sajber podzemlju: konkurencija razotkrila identitete članova Lumma Stealer bande
Operacije Lumma Stealera, jednog od najpoznatijih malvera za krađu podataka, poslednjih meseci počele su da se raspadaju nakon što su pojedinci, na... Dalje
Hakovan zvanični Xubuntu sajt, preuzimanja privremeno onemogućena zbog malvera
Korisnici koji pokušavaju da preuzmu Xubuntu umesto instalacionih fajlova dobijaju malver. Zbog toga je privremeno onemogućino preuzimanje sa sajta.... Dalje
Lažna Microsoft upozorenja zaključavaju veb pregledač da bi korisnici pozvali lažnu tehničku podršku
Stručnjaci iz Centra za odbranu od fišinga Cofense upozoravaju na novu, agresivnu prevaru u kojoj prevaranti koriste logo i brend kompanije Microsof... Dalje
LastPass upozorio da „nije hakovan“, imejlovi koji stižu u ime kompanije su lažni
Menadžer lozinki LastPass upozorio je korisnike da „NIJE hakovan“, nakon što je otkrivena nova phishing kampanja koja zloupotrebljava nj... Dalje
Pratite nas
Nagrade






Pratite nas preko RSS-a





